Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Externí disk dostupný ze dvou LAN sítí - lze to?

Prosím o radu :-)

V jednom domě mají kanceláře dvě firmy. Každá firma má svou samostatnou pc síť a svoje vlastní připojení k internetu přes svou ADSL linku, počítače jsou připojené do ADSL routerů. Ty sítě i firmy nazvu X a Y.

K síti X je přes LAN port připojen externí harddisk Western Digital (WD). Je používám ke sdílení dat v síti X.

Obě firmy mají stejnou účetní a ta střídavě pracuje na stolním PC ve firmě X a pak zase na jiném stolním PC ve firmě Y. Pro účetní by bylo potřeba, aby její pc v síti Y měl též přístup k WD. Počítač musí zůstat v síti Y a naopak WD musí zůstat v síti X.

WD má vzadu jeden LAN port, tam je připojen kabel ze sítě X. Není problém vést kabel z místnosti firmy X do místnosti firmy Y. Na připojení k WD mají zájem obě firmy /neřešte prosím bezpečnostní otázky/.

Lze toto nějak vyřešit? Jen nápad: Bylo by funkční, kdyby se do WD připojil switch a do switche zapojit dva LAN kabely, jeden z routeru sítě X a druhý z routeru sítě Y? Nebo je nějaké jiné - lepší řešení? Nebo to vůbec nejde?

Pokud je to BFU otázka, tak se omlouvám. V každém případě budu vděčná za jakékoliv odpovědi. I odpověď "nelze v žádném případě, technicky vyloučeno" je cennou informací. Děkuju předem :-)

řešení s routerem jde - pokud se ti nechce (nebo současný wd neumí) nastavovat dual ip, pak z jedné strany strčit router. buď předřadit normální za pár stovek z jedné sítě do "wan", druhá "lan" strana do 2.sítě a zároveň na tvůj wd.

anebo tento apple krám s gigovým ethernetem (to je na něm pěkné), díky jablečnému logu to bude vždy dražší. umí wifi, což je firemních podmínkách spíše nežádoucí. ale má wpa2, tak to jde, potřebuješ na to aspoň xp + sp2 + nějaké záplaty, anebo sp3.
jestli se dívám dobře, konektorů to má dost (ale wifi anténky jen prťavé interní, dosah nic moc).

routery s hdd snad kdysi dělal asus, ale asi to nebylo pro zákazníky cenově zajímavé, myslím že už to z trhu zmizelo.

Brtníku, díky za reakci :beer:

Ještě abych to upřesnila: Napadlo nás, jestli by bylo možno na ta účetní data použít ten router od Apple namísto stávajícího WD. Ten WD by byl využit na jiné účely. Naše představa propojení:

Účetní pc ve firmě X - router firmy X - router s HDD od Apple - router firmy Y - účetní pc ve firmě Y

Do routeru firmy X jsou napojeny i další počítače firmy X kvůli sdílení internetu; do routeru firmy Y zase vedou kabely od pc firmy Y kvůli internetu firmy Y.

PS Pro lidi, kteří se zde zajímali o bezpečnost účetních dat:
Data obou firem jsou denně zálohována na další zcela oddělená media a na více míst.

Paneboze, to kto Vam poradil to jablicko?
Ta druha LAN karta uz mala byt kupena a nainstalovana...
Ono dost casto plati zasada.. kto vela spekuluje nad jednym problemom vetsinou prohloupi...
Jedina vec ktoru by ste z toho vyuzili oroti stavajicimu reseni s WD je ten Router... Wifi predpokladam by ste vypli hned ako by ste ho vybalili z krabice.
Za tie prechy by bolo potom lepsie sa poobhliadnut po naozajstnom routri napr Cisco, Juniper alebo Enterasys XSR1805...
Vzhaladom na to ze sa jablicko dost zahrieva asi nebude moc spolahlive... vice citajte v recenzii
http://technet.idnes.cz/velky-test-deseti-usb-disku -ktere-misto-je-pro-vase-data-nejbezpecnejsi-1nd-/h ardware.asp?c=A080423_153923_hardware_vse

A vyzera to tak, ze prenosove rychlosti na 100MBit sieti su u jablicka tajomstvom sefkuchara... predpokladam, ze 1GBit strukturovanu kabelaz nemate,,