Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Studium IT - zkušenosti

Zdravím, je­li­kož jsem v po­sled­ním roč­ní­ku SŠ mám v úva­hu po­dat při­hláš­ku ško­ly ČVUT FIT , je­li­kož na těch­to ško­lách mě při­jdou za­jí­ma­vé obo­ry mě Po­čí­tá­čo­vé In­že­nýrství, Umě­lá In­te­li­gen­ce.
Rád bych se vzdě­lal v ob­las­ti IT, je­li­kož na tom sto­jí prak­tic­ky ce­lá bu­douc­nost lid­stva, ale při­zná­vám, že v tom­to obo­ru jsem úpl­ný za­čá­teč­ník. Sa­mo­zřej­mě ta­ko­vé ty kla­si­ky ja­ko tře­ba HTML, hard­ware po­čí­ta­čů ne­bo elek­tro­ni­ky znám.
O ja­kou ob­last IT bych se měl za­čít za­jí­mat? Rád bych se na­u­čil ně­co, co mi k ně­če­mu bu­de, po­kud bu­du pra­co­vat v ně­ja­kém kor­po­rá­tu.. ja­ké jsou sou­čas­né tren­dy?

Omlou­vám se, jest­li zním ja­ko úpl­ný blb, hroz­ně rád se vzdě­lá­vám a chci dr­žet krok, ale ta­dy oprav­du po­tře­bu­ji po­moct.

Dí­ky

Ahoj, ptáš se dobře. Tento obor má určitě budoucnost a není vůbec špatně placený. Bude záležet na tom, co už trochu
umíš a zajímá tě. V IT je jedna nevýhoda a to, že se budeš muset i ve volných chvílích vzdělávat i tak. Buď budeš získávat
informace studiem nebo praxí (praxe je za mě lepší, pokud tě to baví). Záleží na tobě.

Pokud tě to zajímá a baví, máš z půky vyhráno a nebudeš se ani nutit číst různé články a recenze, půjde to samo. Někoho baví programování, někoho vše, co se týká hardware (třeba mě) atd. Za mě směle do to.
Ale jak píšu, je to o vzdělávání se celou kariéru, protože trendy a vývoj jdou rychle dopředu a mění se šíleně rychle až na vyjímky.

OT: Já jsem si jako malý kluk (cca. 12 let) naprogramoval svou první textovou hru pro 8bit Didaktik, ZX Spectrum.
Celkem jsem jich vytvořil cca 10 a hrozně mě to bavilo. Potom, když jsem to mohl spustit a ukázat rodičům a starší
sestře, byla to paráda. Bys měl vědět, jak valili oči že je možné, že něco takového umím :-)
No dneska už bych to nedal, protože jsem skoro vše bohužel zapomněl. Jednu hru mně dokonce otiskli do časopisu ABC, kde si ji podle kódu mohl každý naprogramovat, klidně udělat nějaké změny v ději a machrovat. Nebát se je základ úspěchu, ale to platí ve všem.

Edit: Hádej, proč je tady spousta rádců a lidí, kteří to dělají zdarma. Je to hlavně proto, aby jejich znalosti "nevyprchaly".
A navíc jak se říká "opakování je matka moudrosti". Prostě potřebuješ získat základní znalosti a potom už jen čerpat další informace.

Jako příklad si vezmi třeba Flega nebo Ja-Fiho. Tím se nechci dotknout ostatních rádců a moderátorů ani nikoho jiného, jen se mně ten dlouhý seznam nechce psát. Je jich tady hodně a všichni pomůžou svou radou jak jen to jde.
Jo, někdy máme všichni trochu rozdílné názory, ale za mě je to jen dobře. Jak se říká "víc hlav víc ví".

Jednu dobu tady bylo pár arogantních "blbečků", kteří uživatelům nadávali, psali nesmysly atp. Borci to vyřešili BANem a od té doby je tady super atmosféra a člověka to baví. Kolikrát se dozvíš věci o kterých nemáš ani tušení. Za mě paráda a fajn strávený volný čas, kde se jako bonus obohatím o zkušenosti ostatních.
Teď si vezmi, že to dělají zdarma ve volném čase...
Proč si myslíš, že jsou úspěšní? Protože ve volném čase se pořád vzdělávají a získávají nové informace.

Nevím, jestli za tenhle odkaz nedají BAN:
https://www.zive.cz/poradna/pomoc-studentce-v-it-co-je-vazne-zoufala/sc-20-cq-607352/default.aspx?consultanswers=1
Moje obvyklá odpověď na podobné otázky:
Když to zkusíš, možná ti to nevyjde. Když to nezkusíš, nevyjde ti to určitě.
Tak držím palce.
A o jakou oblast IT by ses měl zajímat je předčasné uvažovat. Než vystuduješ, situace na trhu práce se může změnit.

Možná se zeptat i tady.
https://www.root.cz/
Ale tam jsou i týpci co by ti určitě "poradili" že je zbytečné to studovat, tak na ně nedej.
:beer:

Jj, to spousta z nás má taky školu z jiného oboru a je hodně šikovných. Ty jako strojař máš výhodu, že si určitě
potrpíš na preciznost a přesnost nejen v IT. Alespoň takové strojaře znám z mého okolí. Vše musí sedět na milimetr přesně.
Asi máte všichni takovou úchylku, ale je to fajn.

Vzpomínám si na historku, kdy jsem si postavil udírnu na cca 20Kg masa z bílých cihel a když přišel kámoš "strojař" na uzení
a menší "chlastačku", tak hned po mně chtěl metr a měřil všechny rozměry, jestli to sedí jak má. Jedna cihla mně ujela si o 4mm a hned mě napomenul :-D
Každopádně udírna slouží už tak šestým rokem bez jakéhokoliv problému a počet kg masa a sýrů, kolik se vyudilo si ani netroufám odhadnout.

Nesnaze si ke slusnemu platu dostanes jako vyvojar. Nauc se dobre nejaky moderni framework na tvorbu backendu (java (spring), .NET Core, node.js) a frontendu (react, vue, nedej boze angular + asi 500 dalsich) a jsi za vodou. Firmy za dobre vyvojare plati zlatem...