Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 27" monitor vs 24"

Dobrý den. sháním monitor do cca 4.000. nejsem profi hráč, takže na běžné užití. realně se rozhoduju mezi těmihle https://www.alza.cz/24-samsung-c24rg50-d5597534.htm?o=2 a https://www.alza.cz/27-samsung-c27f396-d5091474.htm . momentále mam grafiku jen 1050ti 4Gb nvidia. jak je to s tim FullHD na 27" monitorech? je to opravdu takova hrůza? Pc mam primárně na hraní, nebo na filmy a internet. nebo jiný návrh na monitor? děkuji
Změna kategorie, původně: Hardware (Kurt)

Máme v práci už přes 10 let na jednom pracovišti 2 x 27" FHD a nějak mě nenapadlo, že by to mohlo být špatně. Bylo to tehdy docela troufalé v době, kdy si lidi začli pořizovat 19" monitory, si pořídit 27" (a hned dva), ale cena nebyla tak velká a prostě tam toho potřebujeme hodně umístit (navíc bývalý kolega měl horší zrak, tak se mu na to lépe koukalo). On teda nikdo neprotestoval, ale dvě "televize" hned pozornost každého upoutají (dnes už ne, lidi mají větší a víc).

Chápu :-) Každý máme vúči něčemu averzi. Já třeba na značku Evolveo, hlavně co se týká zdrojů...
Pozor, neplést si to se značkou EVGA, což se někomu občas bohužel stane, že místo EVGA koupí Evolveo. Tam je to úplně jiná kvalita.
Můžu tě ale ujistit, že značka Dell je jedna z nejkvalitnějších. Je to ale Tvoje volba.

V tom případě bych ti ještě doporučil značku Samsung. Synátor ho vlastní a je maximálně spokojený.
Mezi top monitory ale řadím značku iiyama. Ideální by bylo se na ně mrknout v kamenné prodejně.

Podle mě čím větší, tím lepší. Jsou samozřejmě jistá omezení, třeba co lze přehlédnout z pozorovací vzdálenosti, nebo co se vejde na stůl (já třeba mám v práci dva 27" a o moc větší by se mi nevešly, ale co, nechal bych přistavit druhý stůl, jen by to znamenalo nějaké zařizování). Ale neni přece nutné mít okna maximalizovaná na celou plochu, na větší monitor se dá rozmístit více oken.
Když tak vzpomínám, tak mi obchodník tehdy ukazoval, že 27" pojme hezky formát A4 (podobně jako v dřívějších dobách 19" formátu 3:4 nebo 4:5), to mě přišlo jako drobnost a dodnes to za drobnost považuju, možná důležité pro někoho, kdo tvoří papírové výtvory a potřebuje je vidět 1:1. Má něco víc než fhd (2560x1440), ale 4K to neni, i když to na sobě píše.
Že možná bude vidět pixely (záleží na zraku a soustředění) je spíš detail, který si mozek snadno vyfiltruje. Ostatně na jiném pracovišti máme mnoho let dvojici 27" full hd (z dob, kdy 27" byl poslední obhajitelný rozměr (10 tisíc za kus nám ještě prošlo), pak už šly ceny do neuvěřitelných výšin a víc než fhd normálně ani nebylo) a nevpomínám si, že by to nějak vadilo. Na filmy to vadit rozhodně nebude, ty jsou maximálně fhd a tam člověk sleduje celý obraz a ne jednotlivé pixely. Ale pokud má někdo zrak jak ostříž a potřebu koukat na detaily, tak ať si koupí 10" full-HD, tak pixely určitě neuvidí a při normálním nastavení neuvidí ani písmenka.

Dell nebrat - covid tu firmu voddelal, jinak si ty smejdy, ktere zacali produkovat, nedovedu pochopit. Jeste pred rokem bych rekl, ze neni nic lepsiho nez Dell, ale dnes to uz neplati.

Jestli vzit 1920x1080 27" monitor nebo 24" monitor, tak ja rikam, jednoznacne 27".

Jestli vzit 1920x1080 27" monitor nebo 2560x1440 27" monitor, tak uz bych byl silne na vazkach. Asi pro hry dobry fullHD, ale na internet radeji quadHD.

V současné době má výběr celkem ulehčený, protože grafické karty stojí nehorázné peníze a vzhledem k tomu jakou grafickou kartu má, tak bych do QHD nešel. A sám píše v dotazu, že PC má primárně na hry.