Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zase bitlocker - chybajuci kluc

Uz som presiel snad vsetko, ale zatial som sa nedopatral.
Mam zopar otazok. Klasicka situacia, po zapnuti pyta ten 48 miestny kluc, ktory samozrejme nemam. Instalaciu som nerobil ja - insatlovat "technik" v jednom nemenovanom obchode, a na tych co som robil, estretol som sa tym ze by sa zapol alebo nejakym inym sposobom pripomenul Bitlocker pri instalacii. Da sa pokracovat pri prvom spusteni ntb aj bez ulozenia toho kluca? (na usb, uctu, vytlacenia . . . ) V MS ucte nieje. USB nebolo, tlac urcite nie. Dalsia otazka, ked je takto zamknuta cast disku, nebol rozdeleny na system a data, ale su tam urcite particie od vyroby, predpokladam particiu na tovarenske obnovenie, je mozne taketo obnovenie vykonat? Ako? Bolo by to jednoduchsie, ako mazat/formatovat cely disk a instalovat win s dohladavanim ovladacov . . . Jedna sa o mesacne Lenovo.
Odkedy je Bitlock standardne zapnuty? Pozeral som stroje ktore som instaloval, na ziadnom nieje zapnuty. D.

windows to nejspíš nabízí při detekci tpm brouka jako geniální nápad.

Da sa pokracovat pri prvom spusteni ntb aj bez ulozenia toho kluca?

ano. pokud to snaživý didus ineptus při instalaci odsouhlasí, průvodce mu napíše ať si klíč uloží hned nebo později. on se na to vykašle, tobě nic neřekne a máš na ztrátu dat zaděláno.
zamknutý je celý disk se systémem. jelikož jsi ho nezmenšoval a nechal ho společný i pro data, už jsi o ně přišel. windows je power virus :)

mě se to u kteréhosi firemního ntb stávalo taky, restart pomohl. přičítal jsem to tomu, že ve firmě používáme náhodně fungující šmejdy od hp.
dík za připomenutí, asi začnu zálohovat.

Vela dat tam nieje, bezalo to asi 2 tyzdne . . .
instaloval som aj detom, aj doma svoj, aj v praci niekolko, aj s TPM, a nic . . . tak neviem ci v nejakej noved edicii / predinstalacii win to nieje defaultne povolene
nepracuje to defaultne s particiami? v tomto pripade so systemovou (aj datovou), a ta skryta na obnovy by mohla byt ok . . . v tom pripade by stacilo zrusit len systemovy . . . este som nevidel BIOS, ci tam nieje moznost obnovit vyrobne

mrchosoft průběžně mění chování svých servicepacků, pochopitelně k horšímu, jak je v korporátech zvykem.
čili bych si tím nelámal hlavu, v biosu zkontroloval stav tpm pro info.
k zašifrovanému disku tě možná nový instalátor windows ani nepustí, uvidíš - to bys pořešil libovolným live partition managerem, který kašle na představy ms (hirens64, nějaké tučňáky apod).
a pak vlastní instalace - samozřejmě a zásadně s odpojeným síťovým kabelem, ať instalátoru win spadne hřebínek, uvidíš sám na co se bude vyptávat.

Main Gáát, ak máš prístup do OS, zálohuj si cestou DobleDriver (je free) ovládače bokom, sprav z ISO OS na fleške novú bútovačku (Rufus), zmaž nultý sektor na aktívnom a primárnom oddiele systémového disku (Dispart.exe), následne spusti Inštalátor podľa nastavenia Bios (Uefi/legacy/GPT/MBR).

Vymakaný Bitlocker z dielne MS, nie je servírovaný vývojármi pre tupé lamy.

nežertuj, staříku. když se bitlocker rozhodne že se mu něco nelíbí / nesouhlasí klíč, tak zůstáváš v černé obrazovce bootloaderu = vidíš 500mb (milibitů) malý boot oddíl fat32.
z oddílu s win se nedostaneš k ničemu, protože je zašifrovaný. nezálohuješ vůbec nic.
je to právě proto, že ten bitlocker je vymakaný. jen občas nenaběhne.

bitlocker nieje nikdy štandardne zapnutý,to sa s tým musel niekto hrať,klúč,certifikáty agentov obnovenia a šifrovania súborov si treba vyexportovať a zálohovať pri zapnutí bitlockera,to sa neukladá automaticky nikde,ani do ms účtu,nový obraz systému pre konkrétny notebook je možné zohnať na supporte lenova....

Podla fa je tam win10 HOME, a tam by bitlocker nemal byt . . . ale da sa zapnut sifrovanie disku, aky je medzi nimi vlastne rozdiel?
Po spusteni mam doslova
Obnovenie sifrovania BitLocker
Zadajte kluc na obnovenie pre tuto jednotku
atd . . . .

Truhliku, tohle je prekna svi***na, cti
https://hardsoft-support.kayako.com/article/99-windows-10-bitlocker-turns-on-without-a-notice

preklad google translatorem

Systémy Dell a Lenovo, které se dodávají s operačním systémem Windows 10 a jsou vybaveny modulem Trusted Platform Module (TPM), budou mít z výroby povoleno šifrování Microsoft BitLocker.

Bylo zjištěno, že jakmile je zařízení zaregistrováno do domény Active Directory – Office 365 Azure AD, Windows 10 automaticky zašifruje systémovou jednotku. Zjistíte to po restartování počítače a poté budete vyzváni k zadání klíče BitLocker.

https://zentalk.asus.com/en/discussion/44479/bitlocker-recovery-turned-on-by-itself

Zaujimave veci
https://support.lenovo.com/us/cs/solutions/ht506425 - Počnúc systémom Windows 10 verzie 1703 systém Windows povolí automatické šifrovanie zariadenia na väčšine prenosných počítačov. Stáva sa to s predinštalovaním Lenovo z výroby, ako aj s čistou inštaláciou Windowsu 10 z maloobchodných médií.

https://support.lenovo.com/us/en/solutions/ht512127 - Lenovo Thinkpady vyrobené v roku 2020 a neskôr majú schopnosť automaticky šifrovať pevný disk pomocou šifrovacej aplikácie Microsoft Bitlocker. Toto šifrovanie sa spustí okamžite po stlačení klávesu Enter pri OOBE (Out of Box Experience).

Přidám se se svým dotazem. Mám nový ntb, ve kterém jsou win10 (dvám mu na nějakou dobu šanci, byl jsem v pokušení tam rovnou nainstalovat linux, ale soudobý počítač s widlema se může někdy hodit (poslední jsem měl sedmičky)). A bitlocker se mi tam taky hlásí. Respektive mi u disku píše "chráněno programem bitlocker" no ale (asi proto) protože jsem neregistroval žádný m$ účet, tak mi to zároveň píše, že tomu tak neni (a já doufám, že opravdu neni). No ale dá se nějak tohoto malware (ransomware) zbavit (bojím se, že bych mu to mohl nějak omylem odkliknout, nebo by si to on odkliknul sám a byl bych ve stejné situaci). Není to zdaleka jediný problém v desítkách, třeba tam překáží cortana - nejde ani spustit (pro vaši zemi neni k dispozici, tak proč se tam vnucuje, ať už je to cokoliv) ani odinstalovat (a několik dalších položek nabídky start). Odinstaloval jsem demo m$ office, ten se tam ale klidně nainstaloval znova (ale spustit se nenechá; teda na nic ho nepotřebuju, používám spokojeně libreoffice), prostě mi nevěří, že ho nechci a furt se strká jako výchozí i k souborům ods, odt, odp apod. Jinak nebýt těchto a dalšího milionu podobných drobností, možná by to byl i použitelný operační systém, který by mohl soupeřit i s linuxem.

Tu odinstalaci nechtěných komponent musíš dělat "odborně" ... a ne úplně všeho se dá zbavit (Cortana musí zůstat, ale lze "deaktivovat", Store musí zůstat). Ale zrovna Office Hub (a další) se dá odstranit beze zbytku.

Mě spíš překáží tyto položky v nabídce (jinak spoustu jsem toho přemístil do XXX podobně jako u všech ostatních operačních systémů na jiných počítačích, ale s některými položkami prostě nejde hnout), jinak ať si tam někde spinká, to je mi jedno, v tom množství balastu se to ztratí. Něco jako deaktivaci jsem v rámci vypínání všech možných zbytečností udělal.
Office jsem odinstaloval ze správce programů (zatím jsem ho nekupoval a až ho koupím (pokud ho koupím) tak ho nainstaluju), ale po několika dnech jsem chtěl otevřít soubor odt (jo kdyby to byl doc, tak se divím méně) a otvíral se mi ve mordu, který se ani nespustil, protože jsem mu ještě neodsouhlasil nějaké to ujednání a taky jsem zrovna nebyl připojený do internetu a bez něj to prý nezvládneme (vůbec jazyk těch hlášek považuju za trapný, ale firefox tak na mě mluví už déle, takže novinka to neni). Z toho soudim, že windows při aktualizaci to prostě takto provedl (kdo jiný a kdy jindy).
Tohle by bylo na samostatné vlákno.

Prave riesim zakaznickym nb...hp x360, asi rok stary win10pro.
Problem s bootom, tak reku opravim ho cez instalacku win10.
Po vypnuti secure bootu, ktory som musel potvrdzovat v biose kodom, ktory mi bios vypisal na obrazovku co kvitujem, pretoze takto virus nemoze zmenit secure boot svojvolne ma cakalo nemile prekvapenie...po boote z usb sa disk zrazu tvaril, ze je sfirovany bitlockerom a samozrejme zakaznicka o nicom nevedela, takze desifrovaci kluc bol v nedohladne a ja som nemal pristup na disk.
Ako dovod uvadzal, ze som zmenil secure boot, a preto vyzaduje pre pristup k disku kluc od bitlockera.
Nastastie sa mi podarilo opravit bootovanie bez pouzitie usb a dostal som sa do os, kde som desifroval disk, vypol bitlocker (cez botlocker manazera).
Zakaznicka bezny uzivatel a kedze ju poznam, sanca, ze zapla bitlocker je limitne sa bliziaca k 0. Nb som jej kupoval a pripravoval ja, takze som urcite bitlocker nezapinal....cize je kludne mozne, ze si win10 pri akomsi upgrade zapol sifrovanie sam?!
Co sa mi zase moc verit nechce, ale nemam zatial ine logicke vysvetlenie