Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Po spustení nefunguje premietanie obrazovky a ďalšie zvláštnosti

Zdravím,

mám notebook Lenovo IdeaPad S540 s Windowsom 10 a od septembra ho mám trvalo pripojený na externý monitor (monitor notebooku je počas premietania vypnutý), vždy všetko fungovalo bez problémov.

Dnes ráno som ho spustil, nabehla úvodná "prihlasovacia" obrazovka na externom monitore - všetko ok. Prihlásil som sa, externý monitor sa z ničoho nič vypol a obraz bežal len na monitore notebooku.

Samozrejme, že ako prvé som skontroloval, vyťahoval a znova zastrkoval príslušné káble. Všetko bez zmeny. Pozerám sa teda na zúbok ozubenému koliesku, ktoré ma neomylne smeruje do Nastavení. V sekcii Obrazovka sa počítač tvári, že žiadnu externú obrazovku nevie detekovať.

Skúšam si teda pomôcť a stláčam klávesovú skratku určenú na premietanie obrazovky. Počítač zachováva poker face a oznamuje, že moja videokarta nepodporuje premietanie. S panikou podobnou atmosfére Gautengu znovu klikám na Štart a duševne sa pripravujem na reštart počítača. Po kliknutí na ikonku Napájanie zisťujem, že počítač mi síce ponúka možnosti Vypnúť a Reštartovať, chýba tam však staré dobré uspanie počítača.

Zároveň som si všimol, že ikonky programov na mojej pracovnej ploche boli rozhádzané. Som si stopercentne istý - omamným látkam sa vyhýbam a spoznal som to podľa toho, že na pracovnej ploche mám fotografiu. A rovnako ako Hercule Poirot nemôže zjesť rozdielne veľké vajcia, ja nedopustím, aby boli ikonky na hlavnom motíve fotografie. A predsa tam boli.

Reštart počítača síce všetky tri záhady (premietanie, chýbajúce uspanie, usporiadanie ikoniek na ploche) vyriešil, opakovania podobných mystérií sa však začínam báť ešte viac než omikronu a podomových predajcov.

Čo môže byť prosím na príčine a mám sa báť, že sa zopakujú?

Antivírus používam Eset.

Vopred ďakujem, že ste môj chabý pokus o román dočítali až do konca, ako aj za prípadné rady.

akú máš verziu win ? verzie S a home neumožňujú premietanie obrazovky,pokial na to bola nejaká integrovaná utilita od Lenova,ktorá túto reštrikciu obchádzala,tak posledná microsofťácka kumulatívna oprava z pred pár dní pre win 10 to určite zatrhla....

máš default povolené aktualizace ovladačů mrchosoftem a toto je logický výsledek, nejsi tento týden první.
(rozházené ikony jsou dané změnou rozlišení. to nastalo přechodem na jiný monitor po zhoršení aktualizovaných ovladačů.
uspání pc je druhá funkce na vyliž, v době ssd disků nemá smysl.
prasečí výrobce systému ti svévolně zasahuje do jeho nastavení, protože mu to dovolíš. tak se nediv.

po restartu došlo k novému startu aktualizovaných ovladačů a teprve se mohlo projevit uložené nastavení, systém se konečně chytnul.
a teď si odpověz, k čemu jsi potřeboval ty ovladače aktualizovat a nechat si tím rozdrbat plochu?

antivir ničemu z toho nezabrání, je tam jako parazitní balast, aby se pc nenudil.

pokud je tvůj pc bez imunity = nezabezpečený, v nevhodném výchozím nastavení s povolenými změnami, může ho mrchosoft kdykoli rozdrbat na dálku. zaměstnávají tlupy frikulínských programátorů, kteří si nafoukaně myslí, že oni ví nejlépe, co je pro tvůj pc správné.
za 10 let přijde mrchosoft s výpalným obchodním modelem: budeš jim trvale platit za to, že ti nebudou drbat do windows a ty budou vypadat pořád stejně.

máš default povolené aktualizace ovladačů mrchosoftem a toto je logický výsledek, nejsi tento týden první.

Áno, mám. Poslednú aktualizáciu mi Windows Update ukazuje 12. novembra. Po tejto skúsenosti si to vypnem, na internete som našiel dostatočne blbuvzdorný návod. Ďakujem.

uspání pc je druhá funkce na vyliž, v době ssd disků nemá smysl.

Určite ti nejdem oponovať, už len preto, lebo sa v tom nevyznám. Napriek SSD však uspávam často, lebo si chcem uložiť spustené programy a niekde som čítal, že hibernácia tiež nie je terno.

a teď si odpověz, k čemu jsi potřeboval ty ovladače aktualizovat a nechat si tím rozdrbat plochu?

Moja odpoveď ťa nemôže prekvapiť. Nepotreboval vôbec.

může ho mrchosoft kdykoli rozdrbat na dálku. zaměstnávají tlupy frikulínských programátorů, kteří si nafoukaně myslí, že oni ví nejlépe, co je pro tvůj pc správné.

Súhlasím, trochu si mi pripomenul môjho bývalého vedúceho (bol veľmi podobného názoru).

za 10 let přijde mrchosoft s výpalným obchodním modelem: budeš jim trvale platit za to, že ti nebudou drbat do windows a ty budou vypadat pořád stejně.

Skutočne za 10? Tak to si podľa mňa optimista.