Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno FHD obraz na TV mimo zobraziteľnú plochu

Raspberry Pi po nainštalovaní Raspbianu a pripojení k TV pri spustení zobrazuje štandardne čierne pruhy na okraji obrazovky. Ak tieto pruhy sú viditeľné, dajú sa odstrániť. Ide o to, že niektoré TV "zobrazujú" grafiku mimo zobraziteľnej časti. Tie pruhy zabezpečia, aby bolo vidieť celú plochu. Po pripojení TV k inému počítaču sa samozrejme obraz zobrazil naplno bez pruhov. Ikony, resp. taskbar sa začínali aj končili mimo plochy zobrazenej na TV. Počítač ale hlásil FHD rozlíšenie. Ak tomu správne rozumiem, tak ten TV mal reálne rozlíšenie povedzme 1800x1000 a ten FHD zvyšok išiel mimo plochu TV. Na druhej strane, zobrazenie TV obsahu zo settopboxu je správne a bez orezaných častí. TV má oficiálne rozlíšenie 1920x1080. Vie mi to niekto vysvetliť ako je to s tými pruhmi a prečo je problém iba s televízormi a o čo tam ide? Je možné obraz nastaviť v natívnom rozlíšení a vo FHD aj na tom TV?

Ide o to, že niektoré TV "zobrazujú" grafiku mimo zobraziteľnej časti.

Televize ma zpravidla kvuli tomu vstupnimu signalu v nastaveni polozku pouzit bud :

- Cela obrazovka
- Cela obrazovka 16:9
- Prizpusobeni
- Original

Takle kdyz je obraz vetsi (presahuje TV/border) jak uvadis ze ti chybi treba pulka bocniho panelu nebo presahuje, staci zpravidla v TV zvolit jedno z vyse uvedenych nastaveni.
"Vysvetleni" : https://helpguide.sony.net/tv/gaep1/v1/cs/08-02_07.html

Takže druhý televízor robí to isté. Veľkosť viditeľnej časti čiernych pruhov je na každom televízore iná. Prechádzal som nastavenie toho novšieho a nič som tam nenašiel. Pomer strán je nastavený na 16:9 a ak som to zmenil na iné, vystrihlo sa ešte viac z obrazu (zmena na Film), prípadne sa zobrazilo všetko ale len do časti obrazovky (4:3) prípadne sa to strčilo do stredu obrazovky (neviem aká položka to už bola).

Jedná sa o toto, obrázok nižšie v texte:
https://singleboardbytes.com/162/how-to-install-raspbian-on-raspberry-pi.htm

Čo je to za nezmysel tie pruhy? Monitory to nerobia.

Televize ve výchozím nastavení ořezává obraz. Je to asi nějaký relikt z analogových dob, kdy okraje obrazu byly ošklivé, tak se nezobrazovaly. Už jsme minimálně 10 let digitální a tento relikt stále přetrvává a asi i přetrvá.
Musí se nastavit zobrazení televize, u mě se to správné jmenuje "pouze skenování". Jinak je možné použít i nějaký zoom, teda pokud jsou v obrazu okraje, pro opačný jev je k ničemu.
V raspbianu je to taky možné nějak nastavit (tam je nějaké to nastavení ovescan, to je potřeba vypnout), ale začal bych nastavením televize.
Mám dvě raspberry jako přehrávač (jedno i jako set-top-box) k televizi, ale tam mám kodi a používám analogový výstup (jsou to televize, které hdmi neznají tak jsem s výhodou tuto možnost využil). Ostatní provozuju jako přenosná, ta k televizi nepřipojuju.

Takže na prvom televízore stačilo len prepnúť pomer strán a ono to preplo do normálneho režimu. Na druhom to bolo horšie. Na prvýkrát som vypol tie pruhy na RPi a nepomohlo, chýbala časť obrazu. Teraz som to skúsil druhýkrát a naskočilo to. Zrejme zafungovala autodetekcia, ale až na druhýkrát. Nijaké nastavenie v menu nie je, jednoducho to zafungovalo.

Druhý problém ale je, že ten televízor (prvý) má otrasný obraz a nedá sa to použiť k počítaču ako monitor, žiaľ.