Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Liberty Basic - nebo něco podobného?

Včera jsem se věnoval archeologickému průzkumu - resuscitoval jsem užitečné programy které kdysi psal kolega co u nás už dávno nepracuje. Psal je ještě v GW (nebo jakém) BASICu. Vzpomněl jsem si, že jsem kdysi zkoušel jakýsi Liberty Basic. Stáhnul jsem si trial a některé programy pod ním běží. Nevíte někdo, zda o tomto jazyku je něco v češtině, příp. máte s ním (nebo s něčím podobným) někdo nějaké zkušenosti?
Předpokládám, že převést ty programy třeba do VBA by bylo nad mé současné vědomosti.

Z akeho dovodu mas potrebu pracovat v tak starych programovacich jazykoch?
Podla mojho skromneho usudku je VBA asi najoptimalnejsi jazyk pre neprogramatorov, a myslim, ze najdes k nemu aj dost literatury v rodnom jazyku... staci zajst do knihkupectva...
Aj pre GW Basic by si nasiel literaturu v rodnom jazyku... to ale budes musiet zajst do Antikvariatu...
Pripadne sa popytaj ludi, ktori v davnych casoch pracovali v roznych kluboch vypoctovej techniky... Vydavali sa brozurky o programovani a programoch pre domace pocitace, vetsinou boli nepredajne, ale mozno sa ti postasti ich zohnat...
Napada ma casopis Mikrobaze... tam boli tusim nejake clanky...

Příčurku pro GW BASIC jsem si samozřejmě schoval. Ale chtěl jsem vyzkoušet něco co by bylo více IN.
A ve starých jazycích se hrabu, protože ty programy jsou v basicu napsané a potřebuji přinejmenším provést reverzní inženýrství, abych se dozvěděl co a jak se tam počítá. Jsou to prográmky pro výpočet a vyhodnocení nějakých speciálních měření, ti co to vymysleli odešli do penze a už se k tomu neznají a my to teď potřebujeme oprášit.

Tenhle terminus technicus používal jeden můj kolega, mně se líbil, tak jsem jej převzal. Ale když jej použiji doma, manželku to vzruší.
K tomu VBA:
To už IMHO není BASIC. Jako neprogramátorovi je mi na basicích (GW BASIC, Turbo BASIC, QBASIC, Power BASIC...) sympatické, že stačí napsat "10 print "ahoj" 20 goto 10 run" a ono to funguje. A pak k tomu postupně připisovat další příkazy. S tím VBA, dostal jsem se i k VB, jsem si pokoušel pohrát ale nedostal jsem se přes ty základy abych nějaký prográmek mohl napsat a on začal fungovat. Asi bych potřeboval nějaký kurs, kde by mi to někdo srozumitelně vysvětlil, ale jednak to až zas tak nepotřebuji, jednak je to určitě placené a v naší firmě platí heslo "Ušetřit se musí, ať to stojí co stojí".

NA 10 Print a 20 GOTO mi vzdy vadilo, ze ked som potreboval nieco dorobit medzi to, tak som to musel vsetko precislovat ked uz nestacilo cislovanie...
Tudy cesta nevede...
Kurs nepotrebujes... ak mas dostatok casu tak sa to da naucit aj z knih... A ak si veris tak sa to da naucit aj z Helpu k programu. Boli casy ked som si najprv vytlacil vsetky prikazy co som v Helpe nasiel a pomali studoval ako sa pouzivaju na programe ktory som potreboval spravit..
Dobre kniha na VB zaklady je Visual BAsic od Jana Pokorneho, Edice Plus, s.r.o. 1992 PRAHA. Je to sice na verziu 3, ale myslim, ze pre teba by bola akurat.

NA 10 Print a 20 GOTO mi vzdy vadilo...

Buď by sis musel dělat mezi čísly řádku rezervu (1,50,100,150,200,...), nebo využít např. příkazu GOSUB (odskok do podprogramu - něco jako dnešní funkce či procedury) případně nebyl problém řádky přečíslovat příkazem RENUM.

Samozřejmě záleží na konkrétním Basicu, které příkazy obsahuje a podporuje.

To jen taková nostalgická poznámka. ;-)

No momentalne je "IN" ten VBA... Co bude "IN" za 10 rokov asi nikto neodhadne...
Pre vyvoj akehokolvek programu by malo byt samozrejmostou robit k nemu dokumentaciu s vyvojovymi diagramami... aspon opravdovi programatori to tak kdysi delali...
Neviem, nie som specialista na programovanie ale vyhodcoceni specialnych mereni nebude jenom matematika, statistika a pripadne zanalost vystupu zariadenia ktore to meria?
Opravdovi programatori mi kdysi rekli zaujimavu vec... Lepsie ako po niekom predelavat program je ho lepsie znova naprogramovat, je to rychlejsie a hlavne sa taky program lahsie udrziava a diagnostikuje ked nieco nefunguje...
Ja osobne ale VBA moc neoblubujem, bo nie ze neni kompatibilny spetne, ale neni kompatibilny ani dopredne... tie makra v novom office nefunguju... teda podaktore...
A co tak skusit opravdovy Basic? Neviem ci este stale sa to vola VisualBacic, ci uz to neni .NET ...

Taky máme pár takových měřících programů, co jedou v BAsicu. Jsou psané v QBASIC, což bývala součást DOSu a dají se bez problémů provozovat v okně i ve Windows. TAkže bych pro začátek zkusil ten QBASIC. jo - příčurku v češtině na GW BASIC bych možná ještě někde vyhrabal, ale ten QB má v sobě perfektní HELP i s příklady.....