Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Uvolnění místa na disku

Čus
Je tu někdo kdo by mi poradil s problémem na Modré obrazovce?
Mám noťas Lenovo IdeaPad 320
Problém mám v tom, že se nedostanu na plochu, abych mohl uvolnit místo na přeinstalování Windows.

Asi nemáš problém s hardwarem, že?
Změna kategorie, původně: Hardware (host)

tu bootovaci flashku s hirens64 ti muze vytvorit kdokoliv znamy s funkcnim pc.

stejne tak muzes svuj disk z notebuu vytahnout, pripojit ho k tomu pc a presunout svoje data na externi disk, pak ten svuj hdd nechat cely zrusit, at muzes naintalovat nove windows v notebuu.

jestli mas v notebuku jeste stary mechanicky hdd, vytahni ho a nech zatim lezet. kup zatim ssd* a na nej nainstaluj novy system + ovladace + aplikace.
na stary hdd porid usb3 box a zkopiruj dulezita data do notebuu.

*) treba mx500, su800, ssd230

to chce známého, který ti to ukáže. funkční pc stejně nemáš, tak potřebuješ někoho jiného.

1.cesta:
- stáhnout: https://www.hirensbootcd.org/files/HBCD_PE_x64.iso
- rufusem https://rufus.ie/cs/ vyrobit boot flashku, jistě máš nějaké navíc: https://www.mironet.cz/adata-superior-s102-pro-64gb-flash-disk-usb-30-hlinik-modra+dp192343/
- v biosu nastavit boot z nové flashky, nabootovat pc z ní.
- v hirensu najít svoje data na notebůů, zkopírovat na tu flashku.
- až to bude všechno, zrušit oddíly na tom disku a vytvořit jediný nový primární (start - programs - Partition Tools)
- vypnout to.
- oddělat spodní kryt a zkontrolovat typ disku nebo ssd. ssd nechat / jestli tam byl mechanický hdd, koupit třeba: https://www.mironet.cz/crucial-mx500-500gb-25quot-sata-iii-3d-nand-tlc-rw-560-500-mbps-iops-95k-90k-mtbf-18mh-5y+dp341282/
- pučíš si u někoho instalační flashku novějších w10. ale podle toho jak se ptáš, start rufus + partition manager / instalaci systému + ovladačů nejspíš nezvládneš.

2.cesta:
- vymontuješ disk, přeneseš někomu i s futrálem: https://www.mironet.cz/itec-mysafe-advance-alubasic-25quot-usb-30+dp255985/
- necháš si vyrobit instalační flashku win10 nebo co tam chceš
- necháš si vyhledat a zazálohovat svoje data na tu flashku
- ssd můžeš vrátit zpět do ntb, kdežto pomalý mechanický disk patří navždy do usb futrálu
- necháš si od někoho nainstalovat nový systém
- teď mají všude v akci jagermeistra, dáš to dotyčnému: https://www.kupi.cz/sleva/bylinny-liker-jagermeister

s problémem na Modré obrazovce

A s jakým problémem?

abych mohl uvolnit místo na přeinstalování Windows.

Kvůli přeinstalování nemusíš uvolňovat místo. Stačí během instalace smazat oddíl na disku. Tedy za předpokladu, že tam nemáš žádná důležitá data.

A nějaký z nouzových režimů by nestačil. podle mě by na uvolnění disku s jistým sebezapřením stačil i nouzový režim s holým příkazovým řádkem.
Jinak bych se spíš pokoušel nabootovat do nějakého live linuxu (je asi úplně jedno které distribuce, z těch hlavních vyhoví všechny), kde bych si potřebné soubory zkopíroval a po ověření smazal.

Nevím jak to se současnými notebooky funguje (když jsem si četl, jak se třeba dostává k disku u dell, tak jsem se nestačil divit, starší ntb měly na disk dvířka, tady se musí skoro rozebrat celý notebook), jestli to ještě jde, ale vyndat z něj disk a data překopírovat by mě přišlo jako nejjednodušší řešení. Také jsem to tak občas dělal (ne kvůli reinstalu, ale kvůli záloze).