Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno HP 250 G4 upgrade

Dobrý deň

Jedná sa o HP 250 G4, kde by som rád doplnil ram a vymenil terajší HDD za SDD. NT je rodinného známeho, ktorý nie je IT zdatný - nevie mi odpovedať na otázky.

1. ako prosím zistím či je terajší systém WIN 10H aktualizáciou WIN 8.1. alebo WIN 10H bol v NT od začiatku?

2. v NT je prakticky prázdny 1 TB HDD, ktorý chcem vymeniť za Crucial SSD 500 GB - v prípade ak cez program Macrium Reflect vyberiem Clone this disk a spravím klon na nový SSD a ten potom vymením v NT mala byť normálne nabehnúť rovnaká kópia systému ako bol na predchádzajúcom HDD? Je nutné zavádzať na nový SDD nejaký boot súbor? Je nutné nejako predtým v novom SSD pripraviť MBR alebo GTP? Bude robiť nejaký problém klon z 1 GB na 500 GB?

3. ramku mám pridať ešte pred výmenou SSD alebo až nakoniec?
ďakujem

klonovací softy to umí všechny, free je easeus todo backup.
já používám acronis true image, jeho boot cd se dá stáhnout zdarma.

ještě k tazatel:

Je nutné nejako predtým v novom SSD pripraviť MBR alebo GTP?

to je asi jediná věc, kterou bych dělal: předem nastavil ten disk na režim mbr/gpt podle původního disku. jinak se může stát, že klonovací program selže.

Dobrý deň

ako nastavim ten novy SSD režim mbr/gpt podle původního disku :) v tomto programe je nejaké zaškrtávacie blbuvzdorné políčko?

V príspevku https://pc.poradna.net/questions/3121291-klonovani-hdd-na-mensi-kapacitu-jde RedMax tvrdí, že klonovať väčší HDD na menší nejde? Na starom HDD je len systém, žiadne iné dáta. Podľa https://www.youtube.com/watch?v=g185JDbbzMw&feature=emb_title by to malo ísť. Je rozdiel medzi "imaging" a "clone"? Je tam nejaká funkcia autofit the disk.

ďakujem

Pane HP info na tom vasem YT videu se klonuje 250GB na 500GB (mensi na vetsi), s tim nikdy nebyva problem.
Proste obsah sklenky od sampanskeho vylejete do kyble a ono se to tam vzdycky vejde. Opacnym zpusobem prelevate cely obsah kyblu do sklenky sampanskeho. Co myslite, podari se to ?

https://www.youtube.com/watch?v=3s75WL0lFPY podla tohto videa je teda mozne clone 1 TB HDD (na mojom je len systém plus minimalne 1x particia recovery cca 14 GB) na 500 GB SSD? Na danom videu robi clone nie image? Ten clone mi spravi na novy HDD presnu kopiu disku, neulozi sa tam jeden velky subor s priponou?

Pripadne clonovat ide naozaj len HDD 1:1, cize musim kupit len 1 TB SSD? Predpokladal som, ze program nebude zbytocne clonovat 80 percent cisteho HDD.

Klonování větší na menší jde. Udělá vám to přesnou kopii původního disku. Až připojíte nový disk do počítače, zřejmě vám nebude souhlasit kapacita (velikost) disku, může tam být údaj o velikosti původního disku. Stačí restartovat počítač, aby se disk znovu načetl, případně ho znovu inicializovat ve správě disků.

ten posledni predpoklad plati, klonovaci program si s tim poradi - aspon acronis urcite.

co tvrdi ve videu nevim, nemam cas u nich vysedavat.

udaj o velikosti oddilu samozrejme klonovaci program opravi sam.
zalohovaci program nemusi umet zmensit oddil (drive snapshot). a i zvetseni chce potvrdit.

dokonce i sprava disku ve windows umi zmensit systemovy disk, ale obvykle jen o par procent, i kdyz je dost volneho mista.
ocekavane vysledky daji az nastroje tretich stran.

V pripade ak to niekomu pomoze - NT som upgradol o Kingston SO-DIMM 4 GB DDR3L 1600 MHz CL11 Dual Voltage a cez program Macrium Reflect som na Crucial MX500 1TB SSD (pouzijete napr: externy box pre 2.5" disky) naklonoval cely povodny 1 TB HDD (trvalo to 35 min - 80 GB dat). V programe Macrium Reflect som nic nenastavoval. Po vymene HDD nabehol system bez problemov. Nacitanie WIN 10 na novom SSD od zapnutia NT cca 15 sekund.

Dakujem za Vas cas a rady.