Klonování HDD na menší kapacitu. Jde?
Ave. Viz nadpis. Mám plonkovní čtvrtterový SSD /rychlý Crucial/ a chtěl bych jej strčit do notesu manželky. Ona tam má tero nějaké zdechliny 5k4, předinstalovaný OS, z devadesáti procent nevyužitý (ten disk), komplet data a soft asi padesát giga. Zde dotaz: jde nějakou magií docílit klonu OS na menší disk? Nepotřebuju tam kopírovat instalační partišnu, pouze systém s instalovanými aplikacemi a uživatelská data - jak pravím, vše se vleze do /když to přeženu/ sta giga. Jedná se o diluviální Win8.1 s extenzí OpenShell. Nebijte mě do hlavy, fakt to nevím. Za potenciální rady budu vděčný.
Prý to umí všechny klonovací softy, viz. brtník.
https://pc.poradna.net/questions/3121251-hp-250-g4-upgrade#r3121287
Dík za odpověď. Ten easeus by to tedy zvládl? Včetně bootpartišny? Acronis se mnou už párkrát vyjebal, tomu bych se raději vyhnul.
Já mám v praxi vyzkoušený Macrium Reflect a zatím jsem nikdy neměl problém.
Ale Easeus by to měl taky zvládnout, zkus a uvidíš. Však to kromě trochy času nic nestojí.
Jj. Testnu. Ještě jednou dík.
easeus jsem viděl starší verzi, v program files si sebou tahala celé boot .iso
acronis (ti) boot verze je extrémně spolehlivá. používám rozšířenou verzi ještě s universal restore.
ovšem windows verze je nelogický hnus se zkripleným gui a omezenými možnostmi, zato však s velkými systémovými nároky.
pozn. k true image - možný problém 1)
jen u jeho boot verze jsem se setkal s tím, že u klonu systémového disku bylo nutné ručně zatrhnout zatrhávátko id disku. ostatní sw to pochopí automaticky.
možný problém 2)
acronis sice default vybere obvykle správné partitions k zálohování, ale občas ho chce kontrolovat ať nepřibere co nemá. naopak když klonovač sám ručně vynechá boot oddíl, pak ať se nediví, že obnovená záloha nenabootuje.
a samozřejmě default zálohuje jen obsazené místo, s kompresí cca na polovinu. zálohu sektor po sektoru dělá snad jen u linuxových nebo neznámých filesystémů.
Klonovani disku samozrejme na mensi nejde.
Tobe se jedna o vytvoreni image disku a to pouze te casti disku, kde jsou ulozena data a jeho nasledne nahrani na disk, ktery je sice mensi, ale ty data se tam vlezou. Je mozne, ze to klonovaci softy umi spojit do jednoho kroku, z hlavy nevim, ale uz tu mas odpoved, ze to jde.
Jen jsem chtel upozornit na to, ze klonovani disku, tak jak je bezne chapano, je klonovani celeho disku 1:1 a tam neni jak rozlisit, co jsou a co nejsou data, klonuje se vsechno. V realu je praktictejsi zalohovat jen data a volne misto v zaloze (image) vynechat. Pak je pri obnove prakticky jedno o kolik volneho mista na tom disku je a je to jenom o kvalite te zalohovaci aplikace.
S Acronisem jsem mel kdysi problemy, ale to je snad vic jak 10 let, pouzivam ho i v soucasnosti a je to spolehlivy soft. Jinak ale Macrium Reflect mame v praci a taky bych ti ho doporucil.
Samozrejme, ze ide, bezne to tak robim.
Staci ak suhrn dat na povodnom disku je mensi ako kapacita noveho disku.
Že tys to nečetl celé?
Necital;o).
Ak je na pôvodnom disku iba 10% dát (cca 100 GB), tak to samozrejme ide naklonovať na iný 250 GB disk - a to vrátané všetkých diskových oddielov pôvodného disku (ODPORÚČAM).
To znamená, že se mi naklonuje celý disk na menší kapacitu, jen bude na oddíle systému méně místa (když předpokládáme, že "celý původní" disk má ani ne půlku uložených dat "celého nového" disku?) Tedy i s instalační partišnou (cca deset giga)? To je třeba pochopit: já nejsem laik, jen jsem takovou eskamotáž nikdy nedělal. Když to zku*vím na manželčině stroji, su týden bez večeře ...
Pokud mluvíme o klonování, tak to na menší disk nejde (je to 1:1, sektor po sektoru). Ale je možné udělat "image" celého (fyzického) disku a pokud celkový objem dat všech oddílů je menší, než kapacita cílového disku, z této image to obnovit, takže tam budou všechny oddíly se všemi daty (ale dle potřeby zmenšené, což se týká vpodstatě oddílu C:, ev. D: a dalších, pokud tam jsou). EFI a WinRE oddíl bude přenesen 1:1, pokud se bavíme o W10.
Některé programy to udělají "na 1 zátah", takže to vypadá jako klonování u jiných je to třeba udělat postupně.
Nemusí dělat image. Jde to provést klonováním, klonovací programy si s rozdílnou kapacitou disků umí poradit a upraví jejich velikost proporcionálně.
ale len v tom prípade, ak je obsah zapísaných dát menší, ako kapacita nového disku spolu so zavádzacím sektorom, prípadne nasekanými unknown partition (neznámymi oddielmi) tabuľky NTFS či voľného, neformátovaného oddielu vyčlenený firmware SSD.
Klon predstavuje kopčenie dát, sektor-by-sektor, bit po bite čo v prípade iba zmazaných hlavičiek súborov, ktoré existujú na voľnom mieste disku ale sú tzv. pre systém neviditeľné, predstavuje problém. Záleží od inteligencie algoritmu backuppera, ako si s vecou v prípade klonu poradí.
Bežne bohate stačí spraviť Image logických oddielov niekam bokom, nemusí sa človek babrať s klonmi zase len a len na úplne čistý disk, lebo klonovací SW ho beztak načisto zmaže a prepíše.
Ano, samozřejmě.
Dříve stačilo na novém disku povolit šroubky, aby se tam vešlo víc dat. Ale u SSD smůla...
Zase sa snažíš pokus o retro zverejnený návod na fóre, ako zvýšiť kapacitu hdd.
Klon je úplne hovadina, normálny človek to nerobí ak má v úmysle zálohovať, okopčiť logické oddiely so systémom prípade iba s dátami.
Dokonca aj pri výmene HW stačí spraviť iba Image systémových oddielov niekam bokom, solídny backupper si s náhradou, zámenou ovladačov u nového HW počas "recovery", poradí.
Ještě malý dodatek: byl bych štěstím bez sebe, kdyby to šlo klonovat z GUI windows přes USB stromeček, pak jenom vyměnit a zapomenout. To ale asi chcu moc, co?
Určitě je lepší to dělat z boot média nebo klidně z Windows GUI, ale na jiném PC Jinak, i z boot to má GUI.
Samozrejme, ze to ide, pouzi hocijaky klonovaci nastroj, ktory najdes na webe.
Iba Acronis chce tusim restart a spusti si svoje linuxove jadro, zvysne to robia z beziaceho OS.
Ne, v podstate vsechny ty programy umi jak z beziciho OS, tak pro paranoiky z vlastniho bootu, Acronis tam ma linuxove jadro, jine (Macrium) spousti napriklad Windows PE, princip je stejny.
---
mife, proste uz neco stahni, instalni a udelej, funguje Acronis, funguje Macrium, jiste funguji i ty dalsi softy.
No jo, no... Bude víkend, půjdu na to. Dám vědět. Dík
Hlavně nepoplést source a destination.
Půjdu na věc střízlivý , engliš si ještě trošku pamatuju /po osmi letech studia a dvaceti letech nepoužívání/. Ale díky za upozornění.
už tu tu vypadá, ako na zive cz, "pochelbační, hřadujúci slepice".
Nocna mora kazdeho klonera...parkrat som sa pristihol pritom ako to vsetko aj 3x kontrolujem, ci to mam spravne;o).
no kdo zkoušel používat windowsí verzi true image, ta to vadné značení zdroje a cíle dokonce předvádí sama, absolutně debilní sw.
ale protože k instalaci potřebuje zakoupit licenční klíč, je lepší využít stažené .iso k nabootování mnohem funkčnějšího gui, zkontrolovat podle pojmenovaných oddílů, že program vybral ty správné, bez zbytečného instalátoru.
jedna technická: ati používám vždy k uložení do image nebo k obnově z image.
nabídka clone není na úvodní obrazovce, ale v horním menu nebo dole v tools (vídejko)