Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Grafika Radeon RX 480 - ve 3D Marku se obraz neskutečně seká

Dobrý den, mám postavený nový pc:

MB:GIGABYTE B550 AORUS ELITE V2 - AMD B550
CPU:AMD Ryzen 5 5600X
RAM:Kingston Fury Beast Black 16GB (2x8GB) DDR4 3600 CL17
GPU: Sapphire Radeon RX 480 4gb
Zdroj:Be quiet! System Power 9 - 600W
HDD:Samsung SSD 980, M.2 - 1TB

Čistá instalace win 10, aktualizovaný bios, grafické ovladače nejnovější, chipset poslední.
Problém: ve 3dmarku, se obraz neskutečně seká, fps kolem 20 snímků, někdy zamrzne a pomůže jen tvrdý restart. Jakmile se pusti 3dmark, grafika jede na 100%, procesor na 17%. Nevím čím by to mohlo být, jestli se hádaj ovladače, nebo něco jiného fakt nevím.
Díky za rady.

Změna tupého předmětu, původně: Grafika (host)
Změna kategorie, původně: PC sestavy (host)

u 5 let staré grafiky na poslední verzi ovladačů nezáleží, nepřináší pro ni už nic nového, ani se s ní už netestují.
stejně tak je skoro lhostejná verze pro driver chipsetu: ten hlavně popisuje závislosti na té desce jak je hw propojený a updatuje popis pro správce zařízení. samozřejmě nastavuje správný mód pro různé sběrnice, ale ty se na té desce už s verzemi nemění.

protože je to nový krám a instalace asi nebude rozsáhlá, zrušil bych oddíly na tom disku a začal komplet znovu.
tentokrát ovladače ve správném pořadí. preventivně najít třeba rok starý ovladač grafiky, ať vyloučíš nějaký bug.
(a nakonec zakázat automatické aktualizace ovladačů)

u 5 let staré grafiky na poslední verzi ovladačů nezáleží, nepřináší pro ni už nic nového, ani se s ní už netestují.

Coz neni samozrejme zcela presne. -- 'snad to vemes sportovne'.
Prinasi skoro to nove co pro novejsi grafiky zahrnujici i podporu to i po SW strance (vsechny ty at utility nebo monitorovaci SW zobrazujici vytizeni komponentu, OC, streaming, podpora posledniho SDK pro DirectX 12 ktery se instaluje s ovladaci).
Co se tyce samotneho GPU, zde nema nejake dohadovani vyznam, na mereni FPS a vykonu existuje desitka SW ktery jasne dokazuje vysi FPS a stabilitu pri pouziti novejsich driveru (GPU Polaris tak dokaze u nekterych her zobrazit az o desitku FPS navic coz neni zrovna zanedbatelne), navic vyvoj ovladace jen na jednu grafiku (mimo vyvoj samotneho VBIOS/firmware grafiky) se uz naky ten rok nedela, uz jde o identicke algoritmy (uz i jednotlivy vyrobci maji zpravidla na strankach jen link na oficialni ovladac AMD).

V relase note Adrenalin 21.5.2 muzeme dokonce videt i zahrnuti podpory az po prahistorickou HD 7700 https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-21-5-2

Leningrad37 :

Jakmile se pusti 3dmark, grafika jede na 100%, procesor na 17%.

To je snad v poradku. Poligon se pocita na strane GPU tak neni duvod aby bylo CPU vytizeno vic jak je a GPU vytizeni na 100% pri techto testech neni nic neobvykleho.
Jestli nemas problem nikde jinde, tak to snad nemusis ani resit.
Na misto instalaci starych ovladacu, zkus spis starsi verzi 3Dmarku.
Podivej se do SW casti AMD (Adrenalin ) -> "performance" -> "profil her "-> "3Dmark". AMD muze ve vychozim nastaveni prebijet nastaveni 3Dmarku, tak automatickou optimizaci dezaktivuj.

[94450-guru3d-radeon-software-adrenalin-png]

vezmu, uz jsi mi to jednou psal. presto si myslim, ze vyrobci je podpora je x-let starych grafik ukradena.
5 let neni tak moc, spis tak akorat na hrane. ale za sebe si myslim, ze vyvoj a mozne vylepsovani ovladacu se nedelaji kvuli temto starym grafikam, ty se jen svezou - anebo to v horsim pripade odnesou.
proto jak vidim starsi verzi hw, nejnovejsi ovladace nepovazuju za nutnost, ktera by neco zlepsila nebo resila.
ale zadne hry nehraju, dodnes jsem nepochopil jejich smysl, treba to v tom jejich svete je jinak.