Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno DELL OptiPlex 3050 Micro - jak na regulaci systémového větráku?

Ave. Viz dotaz. Udělal jsem si radost a pořídil /viz výše/. Je to teda "repas", ale funglovka :-) /ještě oblepená ochrannou fólií/ z Gigacomputeru. Byl tam předinstalovaný W10Pro. Po instalaci systému a uživatelských aplikací byl systémový větrák téměř nečinný, jen si občas "fouknul", což mi vyhovovalo (počítadélko tiché jak myšička). Po cca dvou měsících provozu se luftník po zavedení GUI mírně roztočí a jede furt - není to uširvoucí, ale když je ouplné ticho, je to znát. Mám podezření, že se věc projevila po jakési aktualizaci Woknous, ale ruku do výhně za to nedám. Zde dotaz: jak (kromě nové instalace z installpartišny) uvést luftník do původního ticha? Aktualizace ovladačů od MS mám vypnuté (hned první věc po instalaci), zátěž CPU maximálně deset procent, s nastavením výkonu jsem nic nedělal (min CPU 5%, max CPU 100%, chlazení pasivní), v BIOSu vše OK. HW je v pořádku, větrák se roztočí až po přihlašovacím dialogu. Máte někdo nějaký nápad? Su jedno velké ucho ;-)

Netřeba být sarkastický jak já ;-). BIOS je 1.4.4, nastavení jsem si opsal (tisknout z toho nejde) při prvním spuštění, beze změny. Snímek nastavení větráku udělám jak? Z čeho? Tvůj odkaz je bezprecedentní, update řeší ale toliko bezpečnost, na kterou seru (tchán je polda). Nejsem si jist, že pokud updatuju BIOS na výše zmíněnou verzi, bude to verze i pro můj mikrosčot /on je to spíš notes bez klávesnice a displeje/. Ale dík za zájem :beer:

Taky si nejsem jistý, jestli by aktualizace biosu vyřešila problém s regulací větráku, ale pokus nic nestojí...

Update řeší nejenom bezpečnost. :-p

Aktualizace obsahuje opravy kritických chyb a změny, které zlepšují funkčnost, spolehlivost a stabilitu systému Dell.

Ee. Teda nevím. Jak píšu výše, začalo to mrčkať tak dva týdny ago. Není to chyba větráku, ten má přednes ukázkový. Ale jede furt. To dřív nedělalo. Krám je mikro, tedy něco jako mírně přerostlý settopbox, piny luftníku jsem skutečně nezkoumal (in fact, ani jsem vevnitř ještě vlezený nebyl).

stojí za to tam vlézt, ten krám je uvnitř fak krásný. samozřejmě je to hustota a nedá se čekat, že by tam osadili 4pinový konektor a pak využili 3 kolíky, ale takový pokus co kdyby.
čistě kvůli nadšení z té krabičky jsem měl jeden navíc doma, ale už se uživil jinde a nemám to kde zkontrolovat.
jinak předpokládám w10, takže zapnuté škodlivé aktualizace. (měl bych tu vtipnou historku, co nám minulý udělaly aktualizace na serveru a pak jsem se 25 hodin snažil udržet naše pc v chodu)

AVE
Jako alternativu kdyz s tim nehnes zkus SW typu SpeedFAN, regulovat jde (DELL zpravidla klasicky osazuje 12V -> 4X pinovej chladici blok), tudiz by to nemel byt problem.
Jestli ten Windows 10 byt origos pred-instalovan DELL, tak IMHO WIN znepojizdnil nektery z predinstalovaneho SW typu MONITOR nebo CENTRUM (thermal_config) ktery muze rychlost otacek FAN hlidat nebo ridit.
PS: Jinak pekna masinka, tento typ <micro machine> na misto metrovych stolnich PC se mi libi.

Odkaz byl jen na API ktere DELL pouziva.
Prvni bych zkotroloval, jestli Windows nepreinstaloval Intel Dynamic Platform & Thermal Framework (IDPTF) ktery slouzi ke sprave napajeni, teplot a podobne.
DELL ma SW ktery FAN ridi, ale clovece z hlavy si nevzpomenu (snad si vzpomene nekdo jiny) je nekde v seznamu driveru & aplikaci : https://www.dell.com/support/home/fr-lu/product-support/product/optiplex-3050-desktop/drivers
.. rano moudrejsi vecera priteli.

Já od toho PC opravdu nechcu moc - prohlížení netu, semotamo nějaké videjko či mluvené slovo, tisk, sken, pošta. Obvykle se to drží na dvou procentech a níž /0,2-1,7/, maximum těch deset při "hraní si" s grafikou. Větrák ale nejde na nulové otáčky (což dřív dělal) ani v idlu. V katovně mám kosu :-)

Nejprve vše pečlivě zazálohovat. Po přemožení se a reinstalační dřině se pak dostaví dobrý pocit ze zvládnutí díla a dobře odvedené práce. Až se dostaví dobrý pocit, tak provést finální zálohu OS.
Pro mě je lepší se zbavit toho humusu, který se do OS časem natahá. Taky tím chráním HW proti přílišnému vytěžovaná kdejakým SW bazmekem a jinými svinstvy. Tím spíš, když je to instalované od výrobce.

Začínám si myslet, že tu regulaci u tohoto mikro dellu dělá nějaký ten sw krám co stáhneš z jejich stránek. U notebooků dell to prý tak je a toto je podobné (tím větřákem).
A windows to asi smázla.
Projdi ještě nastavení napájení možná to mají provázané
[94589-moznn-png]

tipuji software
Dell Command | PowerShell Provider
https://www.dell.com/support/manuals/cs-cz/command-powershell-provider/dellcommandpowershellprovider-24-rg/thermalconfiguration?guid=guid-fa3860b6-3c8c-4451-83fd-af68f0657c96&lang=en-us

ale jak to vyzkoušet..asi někde bokem na jiném systému ať si to nezasereš

https://www.dell.com/community/XPS/LAPTOP-FAN-CONTROL/td-p/6055079
https://www.dell.com/community/Laptops-General-Read-Only/Laptop-Fan-Control-Utilities/td-p/4486934

Dík. V práci mám notes Dell na dokině, a je to prakticky stejný HW, jak to moje počítadélko (i5 v šestkové řadě, 8GB RAM, 250GB M2). A ano, je tam nainstalovaný PowerShell od Dellu. Chová se to kultivovaně, jak to moje PC před /nevím čím/. Zkusím stáhnout a nainstalit.