Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Firefox: "Nepřipojeno: Možný bezpečnostní problém"

Přeinstaloval jsem na starém NB Windows 10, z nějaké verze 2018 na 21H2. Respektive, šlo o instalaci z *iso přes tu stávající (ne opravu), se zachováním aplikací a dat. U sebe doma vše v pohodě, systém, Firefox… což je vlastně vše, co se na tom NB používá.

Dovezl jsem NB matce (má jiného providera), tam po spuštění FF/Seznamu vyskočilo něco takového:

[2020-06-13-11-27-58-1b0fcb.png]

obrázek a info: https://support.mozilla.org/cs/kb/reseni-chybovych-hlaseni-chyba-zabezpeceneho-spoje#w_nepripojeno-mozny-bezpecnostni-problem

Spustím jinou stránku (aktualne.cz, Lidovky), dtto. Zkouším Vodafone, OK, funkční, zkouším jinou stránku - místo ní vyskočí "blahopřejeme, vyhrál jsi ajfouna". Zkouším "https" přepsat na "http", nic. Znechucen FF zavřu a otevřu znova, dtto. A potřetí najednou vše funguje. Zavřu, otevřu, zase vše funguje.

Nerozumím tomu; čím by to mohlo být? Jak tomu zabránit či jak to vyřešit? To byl vlastně důvod, proč jsem NP přeinstalovával… a teď nevím, zda to nebylo zbytečné :-/
Že by někde něco špatného zůstalo?

Může to být nějakým nastavením routeru? To se mi moc nezdá, protože několik let to fungovalo, nikdo nic v něm nemění.
Napadl mě i problém na straně poskytovatele, ale také se mi to nějak nezdá.

Díky za rady!

----
doplnění:
- čas na NB je správný
- nefungovalo to ani v Edge
- žádný antivir, internet security, jen Defender, v defaultu

Nemám to doma (matka bydlí jinde), ale včera byl datum správný, tedy i rok. Dnes jsem se díval akorát na datum a hodinu.
Ano, https.
FF je poslední, 96.0.3. Vždy byl aktuální, tohle "zlobení" trvá odhadem pár týdnů, možná měsíc, dva - přesně nevím, matka občas NB nepustá 2 týdny..
Když nešel Seznam ve FF, zkusil jsem to v Edge a nešel ani tam, stejná hláška.
Windows 10 64/home, plně autualizovaný

Blbosť!
Jednoducho - FF (a aj Chrome, Edge) jednoducho kvôli bezpečnosti NEOTVORIA nezabezpečené stránky HTTP, ale len HTTPS. A táto stránka je nezabezpečená!

A odporúčať Eset :-? - len toť nedávno mal v sebe zase problém v podobe nejakých vírusov.
https://zive.aktuality.sk/clanok/y3c5p3v/antivirusy-od-esetu-obsahovali-zranitelnost-utocnikom-by-dala-vo-windows-najvyssie-prava/
Takže i samotný ESET je už vírus.

Je možné, že si Firefox (nebo systém) postahoval nějaké chybějící certifikáty.
V nastavení FF najdi Režim „pouze HTTPS a zaškrtni Nezapínat režim...
Anebo v Certifikáty - nekontrolovat.

Ale jak jsem pochopil, nakonec ti to už funguje.

... tak si odpovím sám. Mně totiž napadlo tu doménu hodit do prohlížeče :-)
A je tam:

Webové stránky prokazují svou totožnost pomocí certifikátů. Firefox nemůže server subdomain.preloaded-hsts.badssl.com ověřit, protože je použitý certifikát platný pouze pro následující doménová jména: *.badssl.com, badssl.com

Je tam uvedeno proč to nejde.
Tu hvězdičku to nebere proto, že ta hvězdička je na jeden řád, např: doménu preloaded-hsts.badssl.com ten certifikát bere, ale doménu subdomain.preloaded-hsts.badssl.com už ne.
Tu doménu potřebuješ zobrazit proč? Tu doménu přece nepotřebuješ zobrazit při brouzdání na seznamu atd.

Další podrobnosti.

Dnes jsem se k NB vzdáleně připojil, Seznam opět nefungoval:

[94596-01-png]

[94597-02-png]

[94598-03-png]

Zobrazit certifikát, tohle tam je:

[94599-04-png]

Po chvíli (zavření FF, otevření) to funguje. Už tomu vůbec nerozumím...
Datum správné, povoleno kromě tls 1.2 i 1.1 a 1.0

A po restartu notebooku zase nic nefunguje, stejné hlášky na x serverech. Asi ten krám z roku 2009 hodím do sběrného dvoru a bude klid... 3-[
.

Někdo se může snažit vydávat za zmiňovaný server a proto byste neměli v připojení pokračovat.

Máš to tam napsané, oč se jedná. Ten localhost certifikát ti určitě neposílá Seznam, tak prostě zjisti co/kdo posílá ten localhost certifikát, mezi Seznamem a prohlížečem je něco, co upravuje komunikaci, tip, co by to mohlo být, máš v těch hláškách a tedy antivirový program. Jestli to není ten, tak přece nebude až tak složité přijít na to, co to je.

Je tam uvedeno "ospanel", což může být zkratka pro Open Server Panel...

... a o něm se píše třeba na webu kaspersky:
https://community.kaspersky.com/kaspersky-internet-security-13/how-to-make-a-program-trusted-in-kaspersky-internet-security-the-open-server-panel-does-not-work-9136

Má tam ten Open Server Panel vědomě? Případně vede to spojení přes něj vědomě?
Jestli je to na tom NB tak reinstal, poku někde jinde tak pořešit spojení.

Díky za reakci, byť tomu moc nerozumím.

Antivir tam není, jen Defender.
Před tou původní reinstalací OS jsem to projel adwcleanerem, našel dvě věci, problém to nevyřešilo. Následně jsem tedy přeinstaloval W10 na poslední build - možná bylo chybou, že jsem to dal se "zachovat" programy a data, měl jsem to asi přemáznout komplet.

Open Server Panel, to slyším prvně v životě, úmyslně to tam jistě není.

Takže, jak si dovezu ten NB domů, udělám buď kompletní instalaci Ubuntu nebo Windows, se smazáním C: (na D jsou jen nějaké fotky). Snad to zabere.

Localhost znamena, ze ti ho poslala nejaka aplikacia z tvojho pc.
Typicky to byva anpriklad antivir, ktory kontroluje certifikaty u seba a prehliadacu podvrhuje svoje.
Ale toto vyzera, na potencionalnu hrozbu, pretoze nie je jasne kto ten certifikat poslal.
Moze to byt napriklad lokalny proxy server, pripadne nejaka skodna v pc.
Na dialku sa viac zistit neda.
Skus inz profil na tom orehliadaci, pripadne anonymne pripojenie, cim vylucis cinknuty profil FF.

Tak mám ten NB doma, absolutně bez jakýchkoliv problémů, vše funguje, zkoušel jsem i několik restartů. Nic z toho, co jsem popisoval.
Test adwcleanerem negativní. Přeinstalaci zatím odkládám.

Začínám si myslet, že bude na vině router nebo snad provider. Mezitím jsem získal heslo do routeru, v příštích dnech na to kouknu...
Je to vůbec možné?

Na ten notebook nenadávej, nemůže za to. Já mám ten samý problém posledních pár dní. Přesně tak, jak píšeš. Navíc se přidávají problémy s internetovou televizí, nejde internetové rádio. Začínám věřit tomu, že se jedná o problém providera - v mém případě je to T-Mobile.