Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno HTPC pre TV UHD HDR 60fps

Dobrý deň, chcem poskladať HTPC pre TV na OS Windows. Musí zvládnuť prehrávanie UHD HDR 60fps a obsahovať HDMI 2.0a ako som zistil od tejto verzie je podpora tejto kvality. Ideálne ak už bude HDMI 2.1. Stačí entry level respektíve totálny low-end. PC sa bude skladať len z týchto komponentov: MB, CPU+APU, RAM, PSU, SSD, CASE, WIFI karta alebo USB adapter. V rýchlosti som to zrátal a vyšlo by to na cca 250€. Priestoru za 65" TV je dosť takže môže byť aj väčší mini tower ale ak sa bude dať tak mini ITX.
Mám problém s výberom CPU+APU. Nie všetky vraj podporujú HDR. Nemám už taký prehľad ako kedysi preto prosím o radu s výberom. Je vhodnejšie takýto entry level stavať na AMD alebo INTEL? Ak intel tak ísť do i3 alebo bez obáv to zvládne aj celeron/pentium? Komponenty si už vyberiem sám len potrebujem nasmerovať správnym smerom :-)

Beriem do úvahy aj nejaké alternatívne riešenie ak má niekto TIP na niečo...

Řešení:

Ak intel tak ísť do i3 alebo bez obáv to zvládne aj celeron/pentium?

Zvladne to i celeron.
4K@60Hz + HDR filmy zvlada bez problemu i muj https://www.asrock.com/mb/Intel/J5005-ITX/index.asp#Specification
Problem neni CPU, skoro kazde integrovane IGP nebo APU podporuje HDR, novy Intel Xe i 12bit DolbyVision, problem jsou spise zakladni desky protoze HDMI 2.* nepodporuje ani polovina beznych *ITX.

PS: Jak padlo vyse, uvazoval bych o ARM + Android TV nebo CoreElec jak x86 CPU. V podstate na tvuj pozadavek maji o proti PC jen same vyhody.
Na multimedia pouzivam Dune HD Pro Vision , ale to je pro tebe mozna az nadvykone a stacila by ti verze Dune HD Real Vision 4K nebo ZIDOO Z9X (za v prumeru 199$).
(maji i tu vyhodu, ze jde do nich pripojit i disk SATA a muzou fungovat i jako NAS (SMBV3.*) podporuji vechny formaty od HDR a HDR10+ az po DolbyVision, take diky poslednimu chipu Realtek RTD1619DR umi prevest kartografii SDR do HDR nebo HDR do DolbyVison/HDR10+, opravdu takovy 'Svycarsky nuz' mezi multimedia boxy)

Ak intel tak ísť do i3 alebo bez obáv to zvládne aj celeron/pentium?

Zvladne to i celeron.
4K@60Hz + HDR filmy zvlada bez problemu i muj https://www.asrock.com/mb/Intel/J5005-ITX/index.asp#Specification
Problem neni CPU, skoro kazde integrovane IGP nebo APU podporuje HDR, novy Intel Xe i 12bit DolbyVision, problem jsou spise zakladni desky protoze HDMI 2.* nepodporuje ani polovina beznych *ITX.

PS: Jak padlo vyse, uvazoval bych o ARM + Android TV nebo CoreElec jak x86 CPU. V podstate na tvuj pozadavek maji o proti PC jen same vyhody.
Na multimedia pouzivam Dune HD Pro Vision , ale to je pro tebe mozna az nadvykone a stacila by ti verze Dune HD Real Vision 4K nebo ZIDOO Z9X (za v prumeru 199$).
(maji i tu vyhodu, ze jde do nich pripojit i disk SATA a muzou fungovat i jako NAS (SMBV3.*) podporuji vechny formaty od HDR a HDR10+ az po DolbyVision, take diky poslednimu chipu Realtek RTD1619DR umi prevest kartografii SDR do HDR nebo HDR do DolbyVison/HDR10+, opravdu takovy 'Svycarsky nuz' mezi multimedia boxy)

Vďaka všetkým za rady. Zvážim ten celeron. Možno sa nakoniec rozhodnem predsa len pre niečo drahšie čiže i3 alebo je aj možnosť postaviť to na AMD kde ušetrím za MB 50€ a síce budem musieť niečo priplatiť za CPU ale zase bude to trocha poctivejší výkon ktorý sa môže hodiť. Radšej nech je tam rezerva ako to má bežať na hrane možností. Chcel som pôvodne INTEL NUC alebo niečo podobné ale odradilo ma priplácanie za tie rozmery. To isté platí pre tie android boxy. Pripláca sa tam za tie malé rozmery a výkonovo to proste nemôže konkurovať počítaču ktorého len samotný chladič s priestorovým objemom kľudne aj násobne väčším ako celý objem takého android boxu. Chcem aby taktiež životnosť toho HTPC dosiahla zhruba životnosti TV. Všetko dohromady dáva jedinú možnosť mini tower PC + Windows. Jedine na takomto systéme mám neobmedzené možnosti. Android je proti integrovaným systémom v Smart TV určite lepšia voľba, tam sú tie možnosti takmer nulové a všade samé reklamy. Android už ponúkne čosi viac ale stále sú tam obmedzenia.

 Pripláca sa tam za tie malé rozmery a výkonovo to proste nemôže konkurovať počítaču

Vim ze cloveka tahne logika ze PC je vykonejsi a tak je lepsi ale je to matouci.
Nejde o vykon ale o to jake VIDEO/AUDIO formaty (encoding) podporuji, zde je ARM bezkonkurencni a takovy i nejlevnejsi ARM Amlogic ktery je v cinskych TV boxech za 40$ dokaze konkurovat graficke karte za 600$.
Ukaz mi treba ktera graficka karta podporuje : Supports Dolby Vision (optional), HDR10+, HDR10, HLD, HLG - Technicolor HDR processing ? Nebo kolik stoji jen samotna ITX zakladni deska s HDMI 2.1 ?
Pritom toto mimo DV umi snad skoro kazdy TV box pod 100$. Navic mas k tomu i dalkove ovladani coz je take pohodlnejsi a to vse se spotrebou pod 10W.
Hlavne to HDR10+ muze byt zajimave pro majitele televizoru SAMSUNG.

Jeste bych doplnil - testoval jsem minuly tyden nejaky TX3 mini+ androidi box (takove genericke cinske siditko za 25USD) - v klidu (bezici system) bere necele 2W. Prehravani 1080p50 HEVC - 3W. 4k60p Youtube (naprosto plynule) asi 3,5W.... Vykon neni potreba, video se prehrava HW dekoderem.
(enkoderem se en-koduje, k prehravani je de-koder)

Android nemá čo ponúknuť na využitie aké chcem. Ovládač mám Rii i4. S ovládaním nie je absolútne problém. Osobne nenávidím touchpad na NTB. Touchpad na ovládači je totálne mini ale aj tak mi nevadí a bez problémov na to nenáročné využitie to úplne stačí.
Píšeš že si testoval. Skús to ale reálne používať. Hlavne tie lacné android boxy majú časom problémy, zamrzajú atď... Ja som mal TV box xiaomi mi box s a veľmi nadšený som nebol. Ešte som nemal nikdy problém aby windows nepodporoval nejaký formát AV. Základná doska HDMI 2.1 majú aj low-end dosky za 50€ napríklad https://www.alza.sk/msi-a520m-a-pro-d6125814.htm
To s tými GPU nechápem. Nemajú snáď nové grafické karty podporu HDR?

Dolby Vision, HDR10+, HLG, HDR11PRO, HDR-Platinum, HDR-xray edition - NIE
USB3.0, USB3.1, USB3.2, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2, USB 3.1 Gen 1, USB 3.1 Gen 2, USB 3.99 G3N PRO PLATINUM - NIE

Jedno horšie ako druhé. Aspoň keby už prišli tie USB4 nech je v tom trocha poriadok :D

Veď android TV box sa ovláda rovnako či nie? Nemyslím veľkú BT klávesnicu akú vyrába logitech alebo microsoft. Rii i4 je veľkosti smartfónu. Mám to odskúšané rokmi používania že s týmto na systéme Windows spravím všetko rýchlo, pohodlne a vždy sa nato dá spoľahnúť. Mal som doteraz FHD SDR TV tak som si vystačil inak by som to používal ďalej. Lenže teraz mám TV UHD HDR a už to nestačí. Alebo myslíš ovládanie tým blbým ovládačom kde sú šípky? Tomu hovoríš pohodlie ťukať jednu vetu 30 sekúnd? Rii i4 +Windows 10 a zapneš si pohodlne a rýchlo čokoľvek len chceš. Ovládanie prehrávača má trocha širšie možnosti. Android som na toto vlastne nikdy nepoužíval čiže ani neviem ako to funguje no na Windowse sa dajú používať kvantá klávesových skratiek. Len pre YTB používam snáď 5 skratiek denno denne. Každému vyhovuje niečo iné...

Jake tukani tukani vety? TV prehavac mam od toho abych si pustil multimedia (film, serial, atd.), coz jednoduse udelam pomoci krizoveho ovladace (resp. v mem pripade dotekove plosky na DO AppleTV) a koukal. Pokud potrebuju k TV klavesnici a touchpad tak je to spatne. Toto je typicke reseni cloveka "odkojeneho" desktopovym systemem Windows, ktery se snazi naroubovat na reseni cehokoliv, i tam kde se vubec nehodi (tento pripad).
O funkcnosti napr. hlasoveho vyhledavani, ktere napr. na AndroidTV funguje velice dobre, nemluve. Takto si byla schopna pustit video z Youtbe nebo pohadku z NASu i dcera v predskolnim veku. Ukaz mi jak toto zvladne na tvem "reseni", to se vzhledem k intuitivite ovladani neobejde bez "ochoceneho domacihio poustece videii" :-D

Odkojenec na desktope - musím uznať že to na mňa sedí :D
Mne neide ani tak o samotný Windows, viem si predstaviť HTPC aj na Linuxe. Chápem že je to pre niekoho divné ale ja už som skúšal to čo spomínaš a nič z toho ma nikdy nezaujalo. Neviem či som už starý ale hlasové zadávanie a mnoho ďalších vecí čo dnes fičia ma vôbec nezaujímajú. Ak by boli určité funkcie integrované priamo do androidu a bez problémov by šlo čokoľvek riešiť tak fajn beriem. Ale neide to. Napríklad také reklamy. Na androide už niekoľko rokov idem kompletne bez reklám. Čiže dá sa to ale nie je to také jednoduché a neviem dokedy to bude takto fungovať. Na windowse mám takmer istotu že ak ten HTPC zapnem v roku 2027 tak tam žiadna sku***** reklama nebude. Poslednú vetu treba brať s nadhľadom. Dobre viem kto robí ten OS :D

Nejpohodlnější a nejrychlejší mi přišlo ovládání OS v TV a aplikací ovladačem s gyroskopem (na webOS TV), což je vlastně taky myš, ale ve vzduchu, dá se přikoupit, otázkou jak je ten kurzor emulovaný na AndroidTV, kde funguje dobře ovládání křížovým tlačítkem (v aplikacích už moc ne).

U AndroidOS (upravený android z mobilu na TV), zase klasický ovladač moc nefunguje a bez myši (kurzoru) se toho moc nedá udělat (využívá aplikace pro dotyk), ale vlastně tohle je špatná verze OS do multimediálního boxu.

Jinak existuje i ovladač (air-mouse) s gyroskopem s klávesnicí na zádech, dá se na tom psát, otázkou jestli to u multimediálního boxu nějak extra potřebuješ.

Mám LG C1 s webOS takže to poznám a súhlasím gyro ovládanie je pohodlné. Problém sú obmedzenia toho OS a reklamy. Mám už rozhodnuté že chcem HTPC na systéme Windows. Už len riešim či pôjdem do totálne mini krabičky alebo do mini tower. Za TV mám miesta dosť takže kľudne to môže byť mini tower. Porovnával som to a za identickú cenu mám v rámci mini tower +100% výkonu oproti miniPC. Proste to je už plnohodnotný veľký CPU s chladičom proti CPU záprku bez chladiča v tej mini krabičke.