Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nahradni baterie do UPS - vase zkusenosti s delko zivotnosti

Prosim o zkusenosti s nahradnimi bateriemi pro zalozni zdroje, konkretne s zivotnosti.
Ktere vyrobce brat a nebrat.

Odesla mi baterie v APC UPS 650 kupovane pred 3 mi roky a 1 mesicem. (origo baterie 12V 7.2Ah se kterou byl zdroj dodan) Pouziti doma na obycejnem PC.

Hledal jsem recenze zkusenosti s delkou zivotnosti nahradnich baterii na heurece, bez vysledku. Tam jsou napsane jen dojmy hned po nakupu.

Dival jsem se na nabidky v pc prodejne, maji znacky baterii Emos, Fortron, Emos, Gembird, Faston. Motoma je vyprodana.

Prosim o zkusenosti s bateriemi max 10 let zpet.

Dekuji moc

Velice slabota s výdržou, nemá UPS nastavené vysoké hodnoty nabíjacieho, udržiavacieho napätia nad 14V? Gelovky sú takmer rovnako háklivé na prebíjanie pri nonstop nabíjaní, ako Pb kyslé autobatérie, akurát pulzný prúd si musí riadiť elektronika, ideálne na 1/200 pri rozhraniach napätia 13,5-13,8V Zmeraj na svorkách baterky multimetrom dobíjacie napätie a tiež paralelne prúd pri udržiavacom režime. Prípadne do série na +DC kontakt nacpi medzi baterku 12V/2W autožiarovku, ktorej žeraviace vlákno svojou nelineárnou charakteristikou utlmí dobíjacie, udržiavacie napätie. (Ak nemáš časté výpadky IS, nie si nútený rýchlo dožvejknúť baterku).

Osobne som nahradil v chrbtovom záhradnom 15l postrekovači zn.: Agrimotor;

https://edigital.sk/striekanie/agrimotor-sx-15d-akumulatorovy-postrekovac-12-v10ah-p634141

pôvodný ťažký aku, s kapacitou až 20Ah/12V šunt, touto menšou, hmotnostne ľahšou gelovkou:
https://www.itsk.sk/xtreme-nabijaci-gelova-bateria-12v-10ah-82-215-_d802092.html

Na originál nabíjačke visí pripojený postrekovač takmer nonstop celý rok v dielni už ôsmym rokom. Gelovka drží v postrekovači napätie 13.10V po odpojení z nabíjačky, baterka nestráca tzv. "štartovací prúd", veselo utiahne motorček s čerpadlom päť plných 15l nádrží na jednu šupu za sebou namiešaných postrekov. Viac som výdrž baterky netestoval, stačí mi tento obsah piatich nádrží na jablone, prídomovú záhradu na jednu otočku než sa po 14 dňoch postrek zopakuje.