Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nové PC nebo jen karta?

Zdravím, cca za měsíc bych si chtěl pořídit něco nového, abych si konečně mohl zahrát Zaklínače v pěkném rozlišení. Zároveň pracuji jako grafik, takže by se měl svižně hýbat i Photoshop a jiné Adobe (nepotřebuji 3d grafiku ani střih videa). Mám 4K monitor, ale netrvám úplně na ultra detailech, aby to bylo pěkné a hlavně se to hýbalo. Navíc ale chci ještě pro tátu nějaký stroj, na kterém se mu bude svižně hýbat systém a internet, ale rozhodně to nemusí být herní dělo. No a teď jaká je situace a budget:

Mám totiž docela slušný, cca 2 roky starý počítač s procesorem Rysen 5, ale mám tam jen integrovanou grafiku. Specifikace:

Bedna: Fractal Design Define R5, titanium
Zdroj: Seasonic Focus Plus Platinum - 650W
Doplňkový ventilátor: Arctic Fan F14 PWM PST
Deska: MSI B450 TOMAHAWK - AMD B450
SSD Disk: WD Blue 3D NAND, M.2 - 500 GB
Disk: WD Blue (EZRZ), 3,5" - 2TB
Procesor: AMD Ryzen 5 2400G, RX VEGA (integrovaná gpu)
RAM: Crucial Ballistix Sport LT Grey 16GB (2x8GB) DDR4 3000

Rozpočet mám 45-50 (max) K.

Co teď bude lepší -

a) přenechat tenhle komp tátovi a pořídit si za 45 K nový s nějakou kartou - chtěl bych asi Nvidia 3060 s RTX, nic moc slabšího (maximálně pokud by byla alternativa od ATI stejně výkonná).

b) dokoupit si prostě kartu, 3060 dnes vychází na nějakých 23 K (seděla by vůbec na tu mojí desku?), případně ještě RAM, ale to lze dokoupit kdykoli a za zbylé peníze pořídit tátovy nějaký middle end stroj?

A doplňující otázka - vyplatí se dnes ještě nechat si složit z komponentů nebo koupit hotovou sestavu - jde mi třeba o detaily jako je skříň - odvod tepla, možnost přidat DVD mechaniku a vlastní OS - často dnes ty skříně mi vůbec u hotových sestav nevyhovují. Třeba ta bedna co teď mám tak je podle mě skvělá.

Předem děkuji všem za případnou odpověď.

Pokiaľ si doteraz vydržal s tým čo máš, tak by som vydržal ešte pol roka a kúpiš grafiku o dosť lacnejšie. Pol roka píšem, že vyjdú RTX4000, ale ak nie tak by som na tvojom mieste vydržal aspoň 2-3mesiace, lebo cena grafik ide pekne, ale pomaly dole. Ale ak máš peniaze na vyhadzovanie von oknom za predražené grafiky, tak smelo do utracania.

Ahoj, díky za reakci, pokud to tak je ty ceny půjdou dolů, klidně si půl roku ještě počkám - jak píšeš co se práce týče tak mi to stačí a hry co mám ještě v zásobě tak vpohodě rozjedu i na tomto. Takže asi to bude nejmoudřejší řešení, snad do té doby nebude zase nějaký průser :-D ale to se fakt nedá předem odhadnout.

Viem, že je to odfajknute, ako vyriešené, ale prišla nám do toho vojna na Ukrajine a vraj tam majú nejaké fabriky na Neón a tie produkujú 1/2 neonu pre fabriky vyrábajúce čipi, takže by som chcel týmto odkázať tazatelovi, keďže cena grafik jemne klesla, že TERAZ je vhodná doba na kúpu grafickej karty, ako aj procesora a iných PC vnútorností, lebo to pôjde pekne a hlavne rýchlo cenami nahor.

Taky jsem se toho chytl a už mám objednáno, ceny dlouho asi lepší nebudou, trochu jsem se praštil přes kapsu a kromě ceny tedy by mělo být vše ok. Už prosím nepiště rady který komponent byste vyměnili, zlepšovat se dá pořád, ten zdroj je asi trochu přepálený, ale na škodu to nebude - tak jen pro úplnost, dal jsem na zdejší rady, ještě si počkal a zde je to co jsem objednal: https://www.czc.cz/10b42skfoqjud8a46k3m7dn788/seznam

A už nic měnit nebudu, tak mi ani nezkoušejte říkat, co je tam všechno špatně :-D

i7-9700K muze spolu s RTX 3080Ti byt, resil bych prvne jine veci. Mas k takove konfiguraci kvalitni zdroj? A ten 38" monitor chces mit na stole za klavesnici? Ja mam takto 32" a uz tam clovek lita nejen ocima ale trochu i hlavou. Mne to problem nedela, ale pred nakupem 32" monitoru rikam lidem, at si to nekde nejprve ozkousi, protoze ne kazdemu to vyhovuje. Spousta lidi ma strop u 27" a vetsi uz by jim nevyhovoval. Dalsi vec je, jake ten monitor ma rozliseni? Predpokladam, ze bude 4K. Kdyz budes chtit hrat ve 4K, coz budes, protoze na 38" uz je fullHD malo, tak budes u nekterych narocnych her muset snizovat kvalitu v nastaveni RT. Kdyz bys mel 32", tak se da pro hry prepinat na fullHD, videt to vetsinou neni a zase si diky tomu muzes dovolit zapnute RT efekty. Zvaz to teda.

Doteraz som mal Alienware 3418DW s rozlišením 3440x1440 a všetko mi išlo na max. Len že poslal som ho kvôli nezvládaniu 120Hz a blacklightbleed na reklamaciu.Ak mi ju schvalia, tak ako náhradný chcem zobrať Alienware AW3821DW Lunar Light s rozlíšením Quad HD 3840 x 1600... Zdroj mam Seasonic Focus plus 750 gold

Ok, pokud ti slo vsechno doted na max, tak nebude problem ani s novym. Predpokladam, ze nehrajes RT narocne hry, protoze to bys nedal ani s tim starym. Nepsal jsi predtim, ze ti jde o sirokouhly monitor, kde jsi na otaceni hlavy zvykly, takze tim padem nemas problem.