Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem co dělat s starým notebookem??

Zdravím, mám zde starý notebook který již nějaký rok nepoužívám. V případě že ho zapnu a zadám nějaký složitější úkon například otevřu chrom tak při načítání stránky to stejně spadne. Nemám v zájmu notebook jakkoliv zachraňovat, je stejně už hodně starý a pomalý ale zajímá mě jak se ho zbavit.
Normálně jen vyhodit na sběrný dvůr? Jakým způsobem vše znehodnotit aby v případě že by si stím někdo dal práci nedošel k nějakým osobním informacím? Počítač jsem obnovil do továrního nastavení. Nějaký tip?? Předem díky

Na úložisko dát jedine autogén, teplota 3000°C.

Bežne stačí zaplniť pevný disk nejakým komprimovaným videom gugrunt, odtál-potál.

Ale pozor, sú tu v pozadí experti z radov nemenovaných mocností NSA a spol. kapitalistov na ktorých si dávaj veľkého bacha.

Na nultý sektor (prvého sektora) pevného disku na ktorom je najviac sofistikovaných údajov o Bios, HW, logických oddielov, sektoroch, samotnom OS, stačí nástroj Diskpart.exe - Clean - active.

"Zurvalci, len by ste rozbíjali, mlátili palicami, zbíjačkami"
---------------------------------------------------------------------
Proletáři se těžké práce nebojí;
lopata, krompáč, sbíječka a kladivo jsou jim denním chlebem;
jejich krvavé mozoly jsou toho důkazem.

Vysezená křesla mohou mít pouze západní imperialisté;
s těmi si soudruzi ovšem poradíme!!

Dal bych šanci starému notebooku, protože někomu to ještě může stačit. Lidi kolikrát chtějí notebook jen pro přístup k e-mailům, do internetbankingu a na program pro výuku jazyka.

Takže, prakticky vzato... disk je nutné tzv. "killdisknout". Tedy učinit na něj podle různých algoritmů různé přepisy. Tím se v zájmu diskrétnosti uživatele znemožní zneužití ve smysu pokusu o obnovu dat a jejich případné zneužití. Nikdo nechce, aby se mu cizí člověk hrabal v soukromí. Pouhé předání do sběrného dvora nedoporučuji. Vůbec není jistota, že se někdo o něco nepokusí, naopak z praxe víme, že se překšeftaří téměr úplně všechno, to je téměř jisté.

Už spoustu let to dělám tak, že mí zákazníci mi své staré stroje s důvěrou svěřují podarováním, pokud po společné a zralé úvaze vyhodnotíme, že je čas na nový stroj. Průběžně ze starých počítačů beru náhradní díly. Jsem tak schopný pomoci jiným majitelům starších PC. Ono potěší, když místo 1 GB jsou 4 GB RAM. Pak i SSD (disk) za pár stovek + operačí systém Linux udělá použitelný stroj. Vždy si dobře rozmyslím, komu pak zachráněný a znovu provozuschopný notebook podaruji. Za ten HW nic neberu. Přijde mi to slušné, že když zdarma získám podarováním, tak zase věc podaruji dále. Nechám si zaplatit pouze práci.
Dělám to tak spoustu let a mám vděčné klienty, kteří mne rádi doporučí dále. Spousta lidí má minimální nároky. Jsou lidé, kteří si ve svých 70 letech chtějí koupit svůj první notebook v podobě plastového vraku v elektře "Expert" za 5999 Kč. Takovým lidem to rozmlouvám a varuji je, že to bude pofidérní čínský šunt s téměř jistými problémy a téměř jistou finanční ztrátou. Nenáročným uživatelům v naprosté většině stačí starší, mírně zrenovovaný stroj. Je to dobrá forma "upcyklace", kdy se věcem dává šance na další fungování. Pak mám dobrý pocit a radost z toho, že lze pomáhat lidem a přírodě.
Mám dobré zkušenosti s lidmi z různých serverů. Ti lidi jsou fakt Srdcaři... běžně tak lidi potkávám v Praze, kde je to nejlepší jádro fungující komunity.
https://vsezaodvoz.cz/
https://www.nevyhazujto.cz/

Přeji Vám dobré rozhodnutí.

:i:
Na závěr se chci omluvit lidu a vládě Čínské lidové republiky, protože vaše nekvalitní výrobky cíleně bojkotuji a šířím nutnou osvětu. Vaše výrobky mnohdy nesplňují nutné kvalitativní požadavky. Také nechci podporovat váš svérázný režim.

:i:
最后,我要向中华人民共和国的人民和政府道歉,因为我有目的地抵制了你们的低质量产品,并传播了必要的意识。你的产品往往不能满足必要的质量要求。我也不想支持你的专制政权。

Abych nezakládal nové téma, tak zneužiji tohle, snad mi to tazatel odpustí.

Mám starý NB, nějaký HP, asi po nějakém studentovi, je tam anglický W XP, nejsem si jistý jeho legálností ani legálností jiných programů, snad jsou to školní verze.
Baterka už mi dala sbohem, zapínání je pomalé. Už mám nový NB s W10.
Ale ten starý ještě vyhazovat nechci, má mechaniku DVD co ten nový nemá a když jedu někam, kde je wifi připojení na internet, tak si ho beru s sebou, kdyby utrpěl úhonu, nebude mne to mrzet.

Existují firmy co bych se na ně mohl obrátit, aby mi ten NB očistily od prachu a projely HD, jestli se tam neusadily nějaké breberky co tam nemají co dělat a moc se nešťouraly v obsahu? Baterku nechci řešit, stačí, když bude fungovat na síť.
Kolik by si za tu údržbu mohly účtovat, aby to nepřevýšilo cenu nového NB?

S XP se už podle mě nikdo zabývat nebude. Cena nové instalace se myslím je od 1000 Kč ale na tohle nemusí jít sehnat ovládače.

Pokud to má data disk považoval bych tam dát SSD třeba 120g za 400 nebo použity a na něj zkusit nainstalovat win 10 nebo Linux. Disk z XP ti tak zůstane kdyby to nevyšlo. Pokud to.ma jen gigo ram nech to tak jak to je.

staré verze prohlížečů, které jdou na xp ještě nainstalovat, jsou už omezující a nemá to velký smysl.
taky ten letitý hw už nestojí za nic (šílená pomalost, málo ram). když vím, že budu potřebovat dvd mechaniku, vezmu si externí usb a ne celý 2.5kg těžký notebuk.
tebe navíc ještě brzdí letitá instalace "po někom".
nejsi tu první rok, přesto typ ani hw neuvádíš. tipuju že výkon toho krámu bude pod novějšími atomy a to se skoro nedá.

když jsem citově vázán na ten ošklivý shit, rozumím tomu nechat si ho v rodině načisto přeinstalovat a v tom případě počítat i s výdajem ~1000 kč za ssd.

ale chtít přeinstalaci děsivého bezcenného krámu po cizím člověku a plýtvat tak jeho časem na neschopný křáp, to je tradiční česká neúcta k práci druhých.
minimální bolestné za otravování se s takovým krámem může být 500, což je asi tak jeho cena. reálná platba za ten čas by měla být 1000, ale to už jsi ten krám 2x přeplatil.
proto se to nevyplatí.

Ano, nalezl jsem jednu takovou spolecnost

Instalace Windows XP, Vista od 500
Instalace operačního systému Windows 7 a ovládačů od 900
Instalace Windows 8 a ovládačů od 900
Instalace operačního systému Windows 8.1 a ovládačů od 900
Instalace Windows 10 a ovládačů od 900

Tak hodne stesti s https://technova.cz/instalace-windows/
A dej nam za 10-30 dni vedet jak to dopadlo.
P.S.
tihle to take udajne umi
http://servis-pc.eshop12.cz/kategorie/57-preinstalace-reinstalace-windows-xp