Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Ubuntu 20.04.4 LTS - Nefunkční příkazy sudo add-apt-repository ppa:

Právě jsem nově přeinstaloval Ubuntu 20.04.4 LTS. Chtěl jsem instalovat TOR a VeraCrypt. Použil jsem příkazy z dřívějška, kdy to vždy fungovalo. Teď to nejde. Neví někdo, jestli bych mohl zadat do terminálu jiný (podobný) příkaz, aby se to nainstalovalo?

Dříve jsem zadával:

sudo add-apt-repository ppa:unit193/encryption
sudo apt update
sudo apt install veracrypt

a

sudo add-apt-repository ppa:micahflee/ppa
sudo apt update
sudo apt install torbrowser-launcher

Sorry, there's no software in this PPA at the moment. If you're looking for OnionShare, install using Snapcraft at: https://snapcraft.io/onionshare or Flatpak at: https://flathub.org/apps/details/org.onionshare.OnionShare

If you're looking for Tor Browser Launcher, install using Flatpak at: https://flathub.org/apps/details/com.github.micahflee.torbrowser-launcher

If you're looking for PDF Redact Tools, it's no longer maintained. Use Dangerzone instead: https://dangerzone.rocks/
Více informací: https://launchpad.net/~micahflee/+archive/ubuntu/ppa
Stiskněte [ENTER] pro pokračování nebo Ctrl-c pro zrušení přidávání.

Načítají se seznamy balíků… Hotovo
E: Could not get lock /var/lib/apt/lists/lock. It is held by process 13029 (aptd)
N: Be aware that removing the lock file is not a solution and may break your system.
E: Nelze uzamknout adresář /var/lib/apt/lists/

Stáhl jsem si tor-browser-linux64-11.0.6_cs.tar
Ale mám problém s tím, že tímto způsobem stažené soubory neumím zprovoznit. Proto se snažím používat výhradně ty příkazy sudo, které vždycky někde najdu na internetu.
Našel jsem dříve stažený program veracrypt-1.24-Update7-Ubuntu-20.04-amd64, ale to samé.

Co jsem se dival Tor Browser je i v UBUNTU SOFTWARE
[94662-tor-ubuntu-png]

Vse co je ***.deb nainstalujes v pripade ze preferujes terminal a prikaz pomoci dpkg -i ***.deb, kupikladu :

dpkg -i aplikace.deb

1) V tvém pripade, vytvor si na plose slozku treba pod nazvem poradna
2) Rozbal stahlej soubor TAR do teto slozky, tedy by jsi ve slozce poradna mel mit tyto dve polozky slozka "browser " a soubor "start-tor-browser" :

[94663-tor-1-png]

3) Mas to ? Jestli ano, tak klikni pravym tlacitkem mysi na slozku poradna a zvol "otevrit v terminalu".
[94664-spustit-tor-png]

4) Pak uz jen staci ten TOR spustit prikazem :

./start-tor-browser.desktop

Nasledovne se spusti a otevre pozadovany Tor_Browser :-) :

[94665-tor-start-png]

RADA:

a) Nauc se hned zezacatku pouzivat TABULATOR (klavesa TAB), Tak staci napsat jen start-tor a kdyz zmacknes klavesu TAB tak se text dopise automaticky sam. (to plati i pri zadavani prikazu etc a to i v ostatnich OS jako Windows ci OSX, useri ti to opravdu hodne casu).
b) Dalsi metoda treba v tvem pripade s dpkg - i nemusis opet psat cely text, ale jen zacatek, prvni slovo ukoncene hvezdickou *.

Priklad :
Na misto :

dpkg -i aplikace.cislo.jedna.verze.ABC.deb

Staci napsat jen :

dpkg -i aplikace*

(tedy v pripade ze ve slozce neni vice instalacnich souboru se stejnym jmenem)

Stahni tuto verzi : https://www.torproject.org/dist/torbrowser/11.0.6/tor-browser-linux64-11.0.6_en-US.tar.xz (zkousel jsem ho pred par minuty jakoz to zdroj pro muj predesly prispevek, funguje)
Hlavne nestahuj z toho tveho odkazu verzi **aarch64 .deb, **arm64.deb a podobne ktery je urcen pro mobilni 64bitové procesory ARM.

PS: Zkousel jsi to tim zpusobem jak ti popisuji v mem prispevku trochu vyse ? Jednak nevyzaduje instalaci a jde spusit primo, nemel by jsi tedy potkat potize, jelikoz vse potrebne (veskere lib**.so etc) ma spousteci soubor "start-tor-browser.desktop" ve slozce "Browser".

Tak jsem to udělal podle tvého návodu a TOR se spustil. Ale pokaždé ho budu muset spouštět pouze příkazovým řádkem z té složky poradna na ploše? Nebo jde udělat zástupce na liště jako oblíbená položka, jako jsem to měl dřív? To by se muselo nainstalovat, ne?

Ten tabulátor už jsem vyzkoušel a pochopil.

Ještě se dívám, jakou verzi stáhnout z https://www.veracrypt.fr/en/Downloads.html a asi bych zvolil:
GUI: veracrypt-1.25.9-Ubuntu-21.10-amd64.deb

No však. Nezáleží na počtu uživatelů a po instalaci ví systém prd, kdo tam bude dělat a co smí. Jen upozorňuji, že povolit sudo uživateli není zrovna nejbezpečnější, každý útočník pak snadno dostane práva roota. Lepší je, přepnout na roota příkazem su s heslem.

BTW mám pocit, že zrovna v *buntu nejde moc dobře (bez prolomení) pracovat jako root.

TOR z Ubuntu sofware se mi rozjel, když jsem nejprve používal ten bez instalace a VeraCrypt s koncovkou .deb jsem dal otevřít pomocí instalace softwaru a stáhlo mi to potom také a už to je ok. Takže vyřešeno a díky všem za rady.