Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Funkční RAMky jen sólo, společně ne

Zdravím po vyčistění PC pro prodej jsem nemohl PC zapnout, zdroj a grafiku jsem vyloučil zkusil jsem je v jiném PC a jelo to v pohodě, pak jsem zkusil nechat jednu ramku a ejhle PC najel tak jsem je zkusil vyměnit a ejhle ono to najelo zase tak že obě ramky jedou ale když tam dám obě tak nic zkusil jsem i všechny sloty a při té zapojené jedné RAM fungují všechny sloty...... nechápu proč nejedou společně ale samy jo s tímhle jevem jsem se ještě nesetkal nějaký důvod to ale musí mít nemáte s tím zkušenost?

SESTAVA:
--------------------------------------------------------------
Základní deska: HP ipm17-tp
--------------------------------------------------------------
Grafická karta: NVIDIA GeForce™ GTX 960 2GB
--------------------------------------------------------------
Procesor: Intel® Core™ i7-6700 CPU 3,40GHz
--------------------------------------------------------------
Chladič procesoru: HP p/n 796061-001
--------------------------------------------------------------
Zdroj: HP PS-8501-2 (více obrázek) Zdroj obrázek
--------------------------------------------------------------
RAM: 8 GB DDR4 (2X4GB)

Řešení:

Dobře tak jsem jen neschopnej ko....t nejsem si 100% jistej jestli byl špatný kontakt na procesoru ale prý to může zapříčinit i mastnota na patici no vyndal jsem ještě jednou procák očistil, vrátil a ejhle všechny 4 sloty fungují, hlavně že se to vyřešilo a zkušenost navíc

Podařilo se mi spustit obě ramky v prvním a druhým slotu hned za procesorem tak já nevím co s tím je :-|
Tak to vypadá že asi blbne 3 a 4 slot s jednou ramkou to na nich občas naběhne ale ne vždy a na 1 a 2 jedou obě ramky zatím v pořádku, ale nevím co s tím jde s tím něco dělat? špína tam není že by to mělo špatný kontakt ale moc tam taky nevidím

Dobře tak jsem jen neschopnej ko....t nejsem si 100% jistej jestli byl špatný kontakt na procesoru ale prý to může zapříčinit i mastnota na patici no vyndal jsem ještě jednou procák očistil, vrátil a ejhle všechny 4 sloty fungují, hlavně že se to vyřešilo a zkušenost navíc

Byl použitý stlačený vzduch pro čištění od nečistot? Možná nad tím HW nějaké čuňátko posvačilo bůček. Tyhle stavy jsou i na letité místní HW matadory dost neférovými a nečestnými podpásovkami. V poslední době tu čtu zvláštní dotazy. Člověk by nevěřil, že se to vůbec může stát. Ano, budu se ptát uživatelů, jak a co si nad tím pochrochtali.

Přiznání se = polehčující okolnost

i7 6700, coz je socket LGA1151, takze ze socketu trci piny - "pruzinky" ktere se primacknou na plosky procesoru. Celkem snadno se poskodi, staci tam nechtene hrabnout prstem.... (Chce se rict "vitejte v 21 stoleti", ani nevim ktery CPU od intelu mel naposled "nozicky" a slot "dirky", tusim Pentium 3?)

[1645700743-784f4.png]

Asi byly zase jiné pasti, tu dobu příliš nepamatuju.
Na ochranu ESD (Electrostatic Sensitive Device) mám pocit, že spousta lidí totálně kašle. A nemusí to být zrovna polovodivý koberec a antistatický náramek (pokud někdo nedělá s ESD denně je to asi zbytečné, ten náramek je otázkou pár korun ten by být mohl). Stačí i jen taková maličkost, než někam v PC šahám tak se dotykem na šasí vybít a pak se pokud možno vždy druhou rukou nebo nějakou jinou částí těla dotýkat šasí, aby se náboj znovu nevytvořil (a rozhodně se nehrabu v PC když mám na sobě triko nebo tepláky, které slouží jako generátor náboje - pár takových kousků oblečení, co srší nábojem ve svém šatníku mám). Kromě toho se snažím minimalizovat šahání kamkoliv a brát ty desky spíš za okraje.

Náramek nepoužívám, ale vždy se vybiju, nejspíš za to mohl i drobeček pasty co se vytlačil a nějakým způsobem se trošička dostala pod procesor když jsem ho vyndal tak tam pasta trošku byla opravdu nepatrně nešlo to ani vidět, těžko říct jestli to byla příčina zobáčky na desce jsem kontroloval a žádný ohnutý nebyl tomu místu se radši co nejvíce vyhýbám :-D

Určitě u toho nesvačím když jdu čistit PC tak si tam nebudu tahat další bordel ne ::)

Něco podobného jsem řešil. Dvě paměti (DDR2 původně 4x2GB ale 8 GB je pro 32 bitové windowsy na nic a nevím, proč tam byly), a fungovaly každá jen sólo, bylo úplně jedno ve kterém slotu. Jedna ano, obě ne (nemluvím o všech čtyřech). Alespoň ne, tak jak se měly zasunovat (aby fungoval dual chanel). Když jsem je dal přesně tak, jak by podle manuálu být neměly, fungovalo to (asi to bude mít nějaký dopad na výkon, ale to u tohodle počítače nehraje roli). Dvě fungují, víc ne. Ale pro 32-bit windows je to jedno a nic jiného na takový starý počítač dávat už nebudu.
Přitom sloty i paměti byly čisté, zrnko prachu bylo první co mě napadlo (ty sloty jsou tak drobné, že stačí stěží viditelné zrníčko prachu, aby narušilo kontakt).
Je to jeden z mých nejstarších počítačů, co je v provozu. Počítač předtím fungoval 10 let prakticky v režimu 24/7 (s nějakými přestávkami, nebylo to 365 dnů ročně), pak bylo potřeba přestěhovat nábytek a když jsem ho chtěl vrátit, tak jsem zjistil, že chybí asi centimetr, nevejde se. Převléknul jsem ho tedy do nového užšího case (pro takto staré počítače je to naštěstí levné, tím že se nepožaduje usb3 a podobné výdobytky; mironet tehdy měl možnost filtrování podle rozměrů, dneska bych musel položku po položce rozklikávat, to by mě fakt nebavilo, tehdy stačilo dát max šířku tuším 205 mm a dalo se vybírat), jsem si skoro jistý, že na paměti jsem nešahal.
Každopádně co mám zkušenosti, tak paměti jsou dost častou příčinou problémů.
Příčinu jsem neobjasnil (dual chanel jsem prostě obětoval, nepozoroval jsem nějaký propad výkonu), ale zdá se to být podobné, PC si taky vybírá kde se mu paměti líbí a kde ne.