Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem NAS úložiště pouze s nvme? Malé, ale výkonné???

Dobrý den všem.
Hledám nějakou NAS s nvme sloty (min. 2x, lépe 4x [pro raid 10 atd.]) za rozumnou cenu.
A nějak se mi nedaří na netu najít nic ani za nerozumnou cenu...
Představoval bych si něco malého a zároveň výkonného. Určitě bych chtěl nějaký "stroječek", který dokáže plně využít maximálních rychlostí I/O operací moderních nvme diskú (např. Samsung 980 PRO -> 7000 čtení / 5100 zápis)
Samozřejmě by ta "krabička" měla mít dostatečný výkon CPU a výkon/velikost RAM. Nejlépe s možností rozšíření.
A samo sebou i odpovídající OS založený na Linux/Unix.
Mám dobré a letité zkušenosti se značkou Synology. Ale tam asi ještě zaspali? Nebo špatně hledám? :-)
Máte, prosím, někdo nějaký tip?
Děkuji vřele předem,
Knírač

Vykoné v čem přesně, na jaký učel ten NAS má být?
V podstatě na cokoliv pro běžné služby NAS stačí procesor ARM + 2Gb RAM typu Alpine, Realtek RTD13** a výše. .
Jestli chceš něco custom s možností upgrade tak zvol platformu x86 + NAS OS typu OpenMediaVault, FreeNAS a podobně. (stačí mATX/ITX)

PS: Určitě bych do výběru pridal QNAP.

Sice ti neodpovím na tvůj dotaz, ale do mozku se mi vkrádá podivná myšlenka - proč potřebuješ do NASky NVMe disk? Bereme-li v potaz maximální konektivitu NASky nějaký gigabit, bude se ti v ní rychlý SSD flákat jak cygán před pracákem. Nebo mi něco uniká?

Tak to bude muset byt vlastni stavba. Obdobne jsem si pred lety postavil svuj domaci NAS ja, ale tam jsou 2x512GB NVME disky v RAID1 hlavne jako cache a uloziste pro beh VM/Dockeru.
Hlavni pole je slozeno z benych plotnovych disku ruznych kapacit, nektere nove, nektere jiz letite. Jako OS pouzivam unRaid, ktery je na domaci datove skladiste, kde vyuzivam disky ruznych kapacit idealni.

Za par drobnych jsem poridil 10Gbe sitove karty, zatim na prime propojeni NAS a PC, ale casem je v planu poritit sitovy prepinac s 10Gbe SFP+ sloty a alespon 24x1Gbe porty.
Ano je to rychlejsi, ale ze by to melo nejaky zasadni prinos v kazdodennim provozu, to rict nemuzu.

Na x86, konkretne i3-6100T a mATX deska od Fujitsu s nizkou spotrebou a garanci provozu 24/7 ve zhorsenych teplotnich podminkach (D3401-B2). OS zminuji v prispevku, po zkouseni ruznych moznosti (hodne se mi libily ZFS systemy) jsem nakonec skoncil k plne spokojenosti u unRaid

Spotreba byla nekde okolo 15-20W. Ted jsem po delsi dobe zapojil zasuvku s merenim odberu a nammeril cca 70W, ale to bylo az za UPS, ktera taktez zalohuje komplet sitove prvky (ONT, router, PoE switch, 2xAP, ZigBee GW). Az bude cas skusim znovu zmerit samotny NAS.

Přátelé,
děkuji vřele za vaše názory a velmi si jich vážím (ani jsem netušil/nepřepokládal, že se to na tomto komunikačním vláknu dočkám tolika odpovědí. Ještě jednou s úctou DĚKUJI :-) )
Pokud budete mít ještě chuť se tímto zabývat, rád bych doplnil "elementární zadání":
Jde mi spíše o princip, než o brutální výkon.
Máme-li dnes k dispozici výkonné nvme disky, chtěl bych NAS, které tyto disky použije jako implicitní a jediné úložiště.
S tím, že bude malé (díky "velikosti" M.2-nvme) a zároveň výkonné.
Nemusíme na 100% využít výkon výše zmíněných nvme Samsugů etc.
Jde mi mj. o energetickou náročnost a rychlou ochranu dat.
Děkuji vřele,
s úctou Knírač

Trosku si protirecis v tom co chces a z mojho pohladu zbytocne komplikujes situaciu.
Dosky nie su stavane na hromadne pouzitie nvme, naopak sata je bezny standard.
Energeticka narocnost nie je tiez nijako extra zaujimava a navratnost investicii (napriklad kariet pre nvme na doske) su radovo odhadujem roky.
Byt tbou radsej vlozim prachy do kvalitnych ssd s dobrou cache a pripadne este doplnim cely sysem jednym nvme diskom ako cache, kedze min 1 dis nvme sa da na dosku priamo pripojit.

Ahoj.
Děkuji vřele za interakci.
Inu, jak jsem psal, jde mi zejména o princip -> HDD vs. Nvme.
Aktuálně mám NAS od Synology s 2x4TB plotnovými disky (mirror). A poměrně dost mě vadí, když vidím a i slyším (!), jak ty disky stále rotují. K tomu si vždy pseudo-počítám energetickou náročnost...
Jde o hybrid firemní a domácí NAS. Mám kancelář od domu cca 100 m vzdušnou čarou a efektivně využívám přímého wifi propoje (300 Mb). Je to jedna síť.
Je to poměrně vtipné: Hlavní přístup k netu je v kanceláři. NASku mám ale fyzicky doma, abych ji měl pod kontrolou. Jedou na ní jak firemní, tak i soukromá data.
(asi je vhodné zmínit, že firma je čistě moje, abychom implicitně vyloučili teorie o "business vs. privat")
Takže derivátem dotazu je: Nepotřebuji comp, těch mám už tak přespříliš. Chtěl bych NAS (krabičku), která bude obdobná jako stávající Synology - se všemi elementárními funkcemi. Jako je např. file server (samba), download station, etc. A hlavně zabezpečení.
S tím rozdílem, že nebude velká (a energeticky žravá), protože bude používat nvme disky.
Snad jsem to popsal srozumitelně :-)
Děkuji všem,
Knírač

Tak skusim naposledy...ty nepotrebujes nvme disky.
Dokonca aj nasadenie ssd ti prinesie len energeticku usporu, aj to nie az tak velku, pretoze aj klasicke disky nezeru na NASku podstatnu cast energie.
Ak si spokojny so sucasnym NASkom tak na nom len vymen disky za ssd a budes mat tu vytuzenu usporu na energiach a prestanes pocut pracu diskov;o).

Mozna to nevi, alespon se to zda jako jedine vysvetleni te zcestne myslenky s NVMe.

Takze pro tazatele:

dnesni HDD = SATA, (existuje i SAS, ale s tim se mimo servery nepotka)

dnesni SSD = SATA nebo NVMe

Do NASu je idealni SSD s rozhranim SATA. Nesmi se ale kupovat to nejlevnejsi SSD SATA, ale nejake kvalitni SSD SATA.

Přátelé,
přesně o to mi jde (viz elementární dotaz).
** Hlavně DĚKUJI vřele za vaše příspěvky a názory. **
Nejsem tzv. "lama". Vím, co je SSD, (e)SATA, NVMe etc...
Jak jsem psal, jde mi o princip.
Máme-li nyní (resp. už dlouho) k dispozici poměrně kvalitní EXTERNÍ NASky na bázi 3,5 či 2,5 HDD/SSD, hledám variantu s NVMe. Toť vše :-)
Ohromně si vážím vašich názorů. Nicméně svůj dotaz shrnu a doplním:
Mám aktuálně 3. verzi NAS (krabice s 3,5 disky a samo sebou i relevantním OS).
Mým cílem je najít obdobnou variantu "NAS krabičky" s M.2->NVMe.
Předpokládajíc, že to bude malé, přenositelné a efektivní.
Mnou ověřený výrobce "Synology" to - dle mého zkoumání - zatím nevyrábí :-(
A přitom jde fyzicky jen o chipset a konektory NVMe. Tudíž bych předpokládal, že by to mělo být o velikosti např. běžného dotykového mobilu.
Děkuji předem za vaše názory.
S úctou, Knírač

Zdravím přátelé. Děkuji za názory a omlouvám se za poměrně pozdní reakci. Situace v Evropě je skutečně fatální :-(
Nicméně k věci: Ty dvě "krabičky" (viz odkazy) jsou velice sympatické. Blíží se přesně mým představám. O cenu ani tolik nejde (upřímně - pokud se tedy pohybujeme v řádech do 20k Kč).
Vtipné je, že ta první má ultra rychlé Thunderbolt3 (USB-C), ale nemá bohužel žádné RJ-45 rozhraní. Ta druhá naopak disponuje skvělými 2,5 Gb síťovkami, ale zase nemá rychlé USB-C...
Asi je na místě, abych trochu více popsal mou představu:
Vycházejme z toho, že NVMe disky jsou brutálně rychlé, takže nedokážeme v praxi využít žádný LAN či USB-C propoj. O tom není pochyb.
Co však považuji za důležité, je využití rychlosti zápisu NVMe technologie v mirror RAID (100% bezpečnost dat) v souvislosti na co možná nejrychlejším uložení dat (tedy asi nejlépe Thunderbolt3). Samo sebou je třeba zmínit, aby zdrojový stroj (ze kterého tam naláduji data velmi rychle) disponoval odpovídající technologií :-). A pak ať už se tato data sdílejí pomocí síťového rozhraní Cat6+. Uvědomuji si, že ani teoreticky nelze plně využít výkon NVMe prostřednictvím LAN. Ale to mi nijak nevadí. Zkrátka to úložiště bude brutálně naddimenzované. Ale bude bezpečné, lehké a doufám, že i energeticky nenáročné.
Rád bych ještě připomenul, že preferuji OS Linux/Unix.
Samozřejmostí je potřeba míti i relevantní switch/router. Alespoň 1x 10Gb na vstupu a na výstupu dnes už běžný klasický 1Gb. Za ním mohou být další routery paralelně či sériově... A tady se trochu ztrácím: Lze vůbec použít více vstupů do routeru a sloučit je? Nebo ještě jinak: Existuje router, který by na vstupu měl Thunderbolt3 a na výstupu RJ-45?
Děkuji opět velmi pěkně za Vaše názory.
S úctou, Knírač.