Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak obnovit zálohu OS vytvořebou v DriveImage XML?

Jak obnovit operační systém ze zálohy?
Notebook s programově opraveným diskem. Notebook je složité konstrukce a proto rozebrání nepřipadá v úvahu.
Na připojeném flashdisku je záloha OS. Jako původce vytvoření byl identifikován DriveImage XML (ten je však pouze instalovatelný pod Windows) a neumí vytvořit bootovatelný flashdisk. Napadá vás nějaké řešení jak to obnovit bez nutnosti rozebrání notebooku a provedení obnovy OS ze zálohy na jiném PC?

Řešení:

Takže závěr a zpětná vazba pro schopné chlapy...
Mockrát děkuji všem kteří se snažili pomoci!
Pacient úspěšně resuscituován. Mírná transplantace RAM a jede jak za mlada. Rozebrat ho nebylo nutné.
Řešení: očištění kontaktů RAM Isopropylem (Jirko, díky!).
RAM test - OK.
HDD test - OK.
Provedena obnova ze zálohy pomocí DriveImage XML na externí HDD. Následně proveden klon oddílu na HDD v PC. Opraven zavaděč OS.

Disk byl podroben sovětskému "regeneračnímu HDD procesu".
Nále byl neúspěšně vyzkoušen bootovací flashdisk od Hiren..., který obsahuje DriveImage XML.
Začarovaný kruh, proto se ptám tady. Většinou zvládám, ale v tomhle zásek. Je to prehistorický notebook více než 10-15 let starý. Poctivé a dost pevné železo, pro daný jendorázový účel stále zcela dostačující. Nechce se mi s tím reinstalovat, protože HW je slušně řečeno nestandardní. Podpora od výrobce a servisního zázemí v podstatě nulová. Je to na dnešní poměry pofidérní "značka".

To bylo neúspěšně vyzkoušeno. Ver. 10, 11, 15. Spuštění DriveImage XML skončí chybovou hláškou. Chybí tomu nějaká knihovna. Nechci se pitvat v pofidérním SW zdroji.

Vím jak vytvářet zálohy. Tohle kdysi zálohoval někdo jiný. Na mě je zausilovat o dalš fungování toho notebooku. Kdybych tomu nevěřil, tak se nebudu snažit a nebudu sem psát dotaz.

disk se dá po zásahu toho samoadmina s regenerátorem ještě vyčíst? ukazuje rozumný obsah, smart data jsou ok?
kontrola disku pod xp v klasickém starém hirensu byla provedena? bývá to účinnější postup než sovětské nápady.
na starých hirensech 10.x jsou starší možná vhodnější verze toho xml.
jakou to vlastně píše hlášku nebo bliká kurzor se starým diskem?

Notebook je složité konstrukce a proto rozebrání nepřipadá v úvahu

obávám se, že odpor k rozebrání bude potřeba překonat. předpokládám, že disk by už mohl být sata. už někdo zkusil v usb stojánku obnovit zálohu na šuplíkový hdd? v prvním řadě pro ověření, že je záloha funkční.
a nebudu zmiňovat, že zálohovat ve firmě programem zdarma se nevyplácí.
pro staré xp používáme k záloze / obnově / klonování sw drive snapshot. má taky příkazy k opravě geometrie disku, někdy je to u xp nutné.

jedna technická: pokud to není žádný speciální krám pro průmyslové použití, ale jde jen o velmi starý notebuk, pak bude opravdu lepší zálohu obnovit na disk a ten strčit do běžného repasovaného rozumně kompatibilního hw (řekněme intel i3-i5 3-4.generace).
takový klon instalace by se samozřejmě nerozjel, je potřeba ho nejdřív přeorat boot médiem např. s acronis universal restore pro náhradu hlavních ovladačů chipsetu.

Kdysi jsem pořídil sektorovou zálohu a podařilo se mi ji najít. Majitel mě může milovat. Záloha leží dobrých 10 let na prehistorickém HDD. Jsou tam Win Vista. Na HDD nevidím možnost obnovy OS.

Vím, že disk nemá vadné sektory. Přesto se ntb chová dost podivně, jakoby zamrzá. Zkusil jsem instalaci nenáročného Linuxu. Opakovaná instalace vždy se zamrznutím. Ještě by mohla být načatá deska. Možnou příčinou je kombinace HDD + deska.

Na jaké smart hodnoty se zaměřit a jakým SW to zkontrolovat? Hiren mám ve starých verzích. Ty nové 10.x.x se na tom HW nechytají, i když jsem tam povýšil na RAM 2 GB DDR2.

Právě že mi ten DriveImage XML ze starých Hiren vyhazoval chybovou hlášku. Nemám to teď před sebou, tak ji nemůžu upřesnit. Flashdsik jsem přepsal Knoppixem. Ten naběhl dobře, ale když pod ním spustím DriveImage XML, tak v něm nevidím druhý flashdisk ze zálohami toho starého OS Win Vista.

Ta DriveImage XML záloha by měla být v pořádku. Zkoušel jsem ji namapovat na jiném PC.
DS znám a používám. Snad ho pro to prehistorické PC využiju v případě úspěšné opravy.
Snad jsem zareagoval věcně na vše. Případně info na žádost doplním.

smart: id05, c5, c6 jsou kritické. c7 je řešitelná chyba kabelu apod. minimálně ten screen musí být bez změny barvy, taky u nekritických hodnot nemají být absurně vysoká čísla vadných pokusů o zápis/čtení.

kontrola disku se dá spustit i z hirensu. nejde jen o vadné sektory, ale taky u funkční souborový systém bez chyb.

podivné chování se řeší ještě za běhu systému - chyby v prohlížeči událostí.

letitý hw může mít něco za sebou, přehřátí, nehodu z výšky 1m. proto než křísit polomtrvý krám, může být lepší náhrada ještě levným a několikrát rychlejším, který je v dobrém stavu.
ale to by chtělo znát přesnější typ toho benq.

uložto 2022-03-15_194543.png : divný soft. dokonce mám podezření, že jsem si kdysi koupil licenci.
aktuální hodnoty by měly být v "raw value", ale co z toho leze jsou nesmysly. (beru v úvahu, že výrobci trpí chorobnou tvořivostí a místo prostých hexa údajů generují u různých řad hdd různé dvojkové doplňky k bůhvíčemu, pro jistotu zaxorované)

pokud to bootuje do windows xp, pustil bych z toho starší verzi crystaldiskinfo, ten je bezkonkurenčně nejsrozumitelnější, nezapisuje na disk, dále ho nepoškozuje.

a jak říkám, obnovil bych zálohu na jiný hdd. ssd nemá pro ten neznámý typ notebooku smysl, jestli umí jen sata150 a běží na něm winxp.
taky je možné zálohu ke klonování vytvořit znovu, ale záleží na současném stavu disku, jestli proběhla kontrola souborového systému, jinak to nemá smysl.

jednoduchý výpis hw:
speccy ... dá se označit a zkopírovat do schránky
sysspec ... má syntaxi pro textový log:

SysSpec.exe /auto c:\hw.cfg

Zlaté nervy. Vytiahni osobné dáta zo zálohy alebo z pevného disku pod nejakým odľahčeným bútovacím distro Live cd/usb Ubuntu, ulož ich niekam bokom a preinštaluj pôvodné "fosílium" OS nanovo.

Následne na zálohy používaj: MacriumReflect8 Enterprise/Pro alebo EaseUS Todo backupper, aby si využil nielen možnosti dualboot na nultom sektore hdd bez nutnosti šibrinkovania s bútovacími médiami a tiež WinPE, automaticky stiahnuté ISO MacriumReflect a spol. Key si schrasti na nete pravda, ak tieto novšie backuppery pôjde reálne do predmetného systému a na HW nainštalovať. V opačnom prípade by si musel vyrobiť na novšom HW bútovacie médium určené na zálohy systémových oddielov onej starožitnosti.

Rady dobré, ale neúčelné.
Zde jsem psal, že:
Vím, že disk nemá vadné sektory. Přesto se ntb chová dost podivně, jakoby zamrzá. Zkusil jsem instalaci nenáročného Linuxu. Opakovaná instalace vždy se zamrznutím. Ještě by mohla být načatá deska. Možnou příčinou je kombinace HDD + deska.

Instalátor Lubuntu skončí chybou o vadném médiu, které obecně definuje jako CD/DVD/HDD/FD.
Takže otázka zní, když disk nemá vadné sektory, což bylo prověřeno, jakým SW nástrojem se mám pokusit disk opravit?

hdd se da vymenit (i za ssd), kdyz uz existuje ta stara zaloha.
historicky board s celym problematickym notebukem se da nahradit rozumne novejsim. (zminene visty stejne potrebuji 4gb ram)
s diskovymi operacemi souvisi taky ram - slo by ji otestovat memtestem, ale proc kdyz se nespolehlivy vrak bude vyhazovat.
zamrzani po case muze zpusobovat prehrivani cpu, chipsetu. ale proc to resit, kdyz se to stejne vyhodi.

Opravdu tomu chci dát šanci a snažit se dále. Sednu na to vždycky když mám chvilku času. Jinak souhlasím, má to své nejlepší za sebou. No, nejlepší, je to jen čínský brak, ale pevný jak cihla. Ti dobráci tam fabricky osadili RAM 1x 1 GB DDR2. Povýšil jsem to na 2x 1 GB. To ho trochu probralo k životu.

Ten HDD se podle HD Tune jeví OK? Já si totiž myslím, že má vadu "geometrie". Nevím všal jak to dále otestovat. V jakých programech? Crystal disk info mi na Hiren 15 nenaběhl. Fakt divné chování HW...
https://pc.poradna.net/questions/3132041-jak-obnovit-zalohu-os-vytvorebou-v-driveimage-xml#r3132145

edit:
HDD jsem podrobil nízkoúrovňovému formátování. Pak stejně při pokusu o instalaci Lubuntu jeho instalátor zamrzl.

Připouštím, ale nechci se s tím smířit.
Opravdu, nekecám... https://hddguru.com/software/HDD-LLF-Low-Level-Format-Tool/

HD Tune: FUJITSU MHY2120BH Health

ID Current Worst ThresholdData Status
(01) Raw Read Error Rate 100 100 46 20516 Ok
(02) Throughput Performance 100 100 30 27131904 Ok
(03) Spin Up Time 100 100 25 1 Ok
(04) Start/Stop Count 99 99 0 3311 Ok
(05) Reallocated Sector Count 100 100 24 0 Ok
(07) Seek Error Rate 100 100 47 3152 Ok
(08) Seek Time Performance 100 100 19 0 Ok
(09) Power On Hours Count 91 91 0 4913 Ok
(0A) Spin Retry Count 100 100 20 0 Ok
(0C) Power Cycle Count 100 100 0 3245 Ok
(C0) Power Off Retract Count 100 100 0 157 Ok
(C1) Load Cycle Count 97 97 0 71291 Ok
(C2) Temperature 100 100 0 655388 Ok
(C3) Hardware ECC Recovered 100 100 0 0 Ok
(C4) Reallocated Event Count 100 100 0 439091200 Ok
(C5) Current Pending Sector 100 100 0 0 Ok
(C6) Offline Uncorrectable 100 100 0 0 Ok
(C7) Ultra DMA CRC Error Count 200 253 0 0 Ok
(C8) Write Error Rate 100 100 60 27617 Ok
(CB) Run Out Cancel 100 100 0 -53479089 Ok
(F0) Head Flying Hours 200 200 0 0 Ok

Power On Time : 4913
Health Status : Ok

Cituji:

Low level:

The sectors on the entire drive get rewritten. (If you have multiple volumes on them then all will be lost)
If you have modern hardware the drive will probably refuse the command, or do nothing and return an 'OK' code. 52MB SCSI drives (yes, mega, not giga) are already considered modern. Any hardware still in use probably falls in this class.
If you manage to put the drive into a special factory mode and low level the drive then all data on the drive will be lost. This may include the drives firmware which sometimes is stored on disk. This will effectively kill the disk. (This differs per manufacturer and per model).

Skutečné LLF se dělá s "fabrickým" řadičem a podstatou je zápis "adres markerů" atd. v přesných rozestupech. To, čemu se "propagandisticky" říká LLF dnes, jen přepisuje data, ale ne ty "adres markery".

Čili, "dnešním" LLF lze někdy opravit nějaké chyby, ale ne geometrii. Údajně řadiče v HDD mají o 1 až 2 řády horší přesnost časování, než "fabrické", takže pokud by opravdu přepsaly geometrii, disk by byl náchylnější na chyby při provozu a to už neopravitelně.

az na podivnou hodnotu "c4" tam neni videt problem.
coz neznamena ze je disk ok, muze mit napriklad mrtvou cache.

visty potrebuji to same co vsechny novejsi windows:
- rychlejsi disk,
- vicejadrovy procesor (cca i3-i5 3+ generace, index v cpubench 2000+)
- 4gb ram
ten kram asi nic z toho nesplnuje.

jak dopadla kontrola souboroveho systemu?
jak dopadla obnova zalohy na novy disk anebo klon disku?
klon soucasneho disku muze delat boot medium stazene od acronis.

Díky za kontrolu pomoc.

Rád bych odpověděl, ale nejprve musím dokončit... pustil jsem na to starý dobrý SpinRite. NEvykazuje chyby, ale i při jeho činnosti to mrzne. Asi ten bytelný krám opravdu budu muset rozdělat a HDD otestovat jinde. Přitom zausiluju o vyloučení vadné desky. Bohužel tu nemám vhodný HDD na výměnu. Uvidíme, jak si s tím poradí SpinRite. Umožňuje testování disku ve volitelných rozsazích.

Výkon HW nechci řešit. OS Vista tam je z výroby. Opravdu to celé roky jelo s 1 GB RAM, tak to musí fungovat s 2 GB RAM.
Obnovu zálohy OS provedu v DriveImage XML na jiném PC s Windows OS a na jiný disk v ext. rámečku. Z něj to pak naklonuju na ten zdánlivě vadný. Třeba to pak bude fungovat... Nadějem umírá poslední. Čest vytrvalým tahounům a opravářům.

Přiznám se, že mě to napadlo a začal jsem tu možnost připouštět po odeslání předchozího příspěvku. Je zvláštní, že všechny SW na tom zamrzávají. Asi tam dám tu původní RAMku. Řeším to už jen ze sportu. Jamile bude vhodný HDD, vyměním to. Do té doby zůstane tahle bytelnost ležet v arzenálu.

Nechci se přít. Je to BENQ. Něco jsem se za život poopravoval a tohle mi prostě nikdo nezaplatí. Nebudu s tím ztrácet čas. Bylo mi až trapné sem kvůli tomu psát. Rozeberu to jen když pojde do podhradí ten hradní pablb a nebo když vyhodnotím HDD jako nutný k výměně. Do té doby rozborku ani s pistolí u spánku. Staré plasty praskají, sice méně než ty novodobé srágory, ale praskají... tohle je hodně moc pevná konstrukce, opravdu hodně moc. Je to poctivý fabrický dělník, tak mu chci dopřát další život a majiteli ušetřit.

Pánové, řeknu vám, že tak pevné plasty s pokovem ve formě plechů jsem už dlouho neviděl. Kam se hrabou dnešní srágory. Na tohle když spadne cihla, tak to má šanci přežít. Dost mi to připomíná staré poctivé IBM/ThinkPady. Zvenčí je to dost materiálově ušlechtilé a palmrest je plechový a je to krabicoidně velmi sofistikovaně vymyšleno. Vše přesně lícuje. Zazdili to levnějšími mikrospínači touchpadu. Když vnoci zaklikám, vzbudí to celý panelák. Tak trochu to připomíná vojenský arzenál. Má to klávesnici v azbuce. Nazkoumal jsem jazykovou mutaci. Za mě parádní kus vhodný k sebeobraně a hodný udržení dalšího života.

Jeden čas dělal BenQ ledacos. Měl jsem digitální kompakt BenQ a tehdy bylo na trhu víc typů (může to být tak 10-15 let). Teda někde ho ještě mám plně funkční, ani nebyl tak špatný, skončil na to, že se ulomily dvířka od baterie (ostatně tak skončly skoro všechny mé kompakty).
Bral jsem to jako že někdo koupil tu značku a snažil se jí zužitkovat, dokud ji lidé vidí jako ne úplně blbou, případně že se dali i na jiný sortiment.
Už jsem dávno neviděl nic se značkou benq, tak se pro zajímavost koukám a monitory s tou značkou pořád existují v prodeji.

Takže závěr a zpětná vazba pro schopné chlapy...
Mockrát děkuji všem kteří se snažili pomoci!
Pacient úspěšně resuscituován. Mírná transplantace RAM a jede jak za mlada. Rozebrat ho nebylo nutné.
Řešení: očištění kontaktů RAM Isopropylem (Jirko, díky!).
RAM test - OK.
HDD test - OK.
Provedena obnova ze zálohy pomocí DriveImage XML na externí HDD. Následně proveden klon oddílu na HDD v PC. Opraven zavaděč OS.