Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno W10 Home - redukční dieta

Mám ntb Celeron N4100, 4GB RAM, eMMC 32GB (nerozšiřitelné) a potřeboval bych maximálně redukovat prostor, který zabírá OS Windows 10 Home.
Zkoušel jsem experimentovat s NT Lite, ale tam jsem významného pokroku nedosáhl. Nyní jsem na velikosti kolem 20GB (čistě nainstalovaný systém + ovladače + aktuální aktualizace).
Zeštíhlení jsem provedl odinstalací veškerého balastu, bodů obnovení, vyčištění disku, pročištění pomocí Dism.exe, odinstalace IE atp.
Potřeboval bych tam nacpat SW, který zabere cca 3GB a zároveň bych rád, aby zbylo cca 9-10GB místa na aktualizace.
Potřeboval bych tedy ještě ušetřit 3-4 GB. Nenapadá někoho použitelné řešení? (cestou komprese disku bych kvůli ztrátě výkonu šel nerad).
Díky

Řešení:

Stejně si s tím hraješ klidně tu kompresi zkus. Kde výkon není (eMMC 32giga) tam to může vyjít +- nebo to dokonce zrychlit operace.

Napadá mě jediné slovo - masochismus.

Stojí ti ten čas za to? Teda pokud to není vyloženě tvoje hobby, oživovat staré nevýkonné krámy. Pokud to máš na používání, zahoď to a kup cokoliv lepšího.

Nebo tam dej místo Win 10 nějaký Linux - ten je prostorově méně náročný, i na výkon.

asi tak s tazatelem: klasický šetřílek s krámem za 7.999, místo notebuku si koupil neschopný přerostlý netbook. nerozšiřitelný, s ubohým výkonem, prodávaný nejspíš ještě s w8.
ms uznal, že kvůli nesmyslným a nenažraným balíkům aktualizací musí u "w10 ready" předepsat jako dolní minimum 64gb disk.

kvůli nedostatečnému "disku" a právě kvůli aktualizacím není řešením žádná běžná edice win10. jak příšeš, je to jen přerostlá kalkulačka a od prvního dne blbá koupě.
částečným řešením může být ltsc edice - z neznámého důvodu ji m$ nechce prodávat.

ale ještě mnohem lépe to co doporučoval j.fiala: něco s malou velikostí instalačky:
WIN.10.Lite.Edition.v10.2019.Multilanguage.x64.iso ... 2.5gb
Win10_Pro_1909_1gb_Getintopc.iso ... 1.2gb
Win10_20H2_UltraLite.iso ... 1.5gb
Win7-MiniOS PRO v2019.01 boot10_.iso ... 1.8gb ... w7, někomu vyhovují víc, nemusí jít nainstalovat na novější hw

chápu že je to dotaz mimo pořadí, původního tazatele to nezajímá, jeho chyba.

některé z těch úložišť lite-instalaček mají tradici, dávno před krypto a jinými mániemi.
chování systému se dá sledovat třeba pomocí nástroje ms tcpview.

nejsou to všechny mini-image co existují, uvedl jsem jen ty co se povedlo stáhnout z normálních stránek a nevyžadovaly registraci ani u kukluxklanu, ani u růžových vlků.

Na dostatok miesta 10GB v prípade veľkých záplat zabudni, W10/11 potrebuje minimálne 16GB s odretými ušami, ideálne mať 20GB voľného miesta na systémovom oddiele, je nutnosť.

S ntLite nevieš narábať, si ľavý, lebo ISO desiny sa dá okresať na 8GB na disku po inštalácii OS bez toho, aby utrpela na ujme, aby fungovali záplaty, aby z nej bol desktopový OS.

Manuálne zmaž zložku LCU, v ktorej sa nazbierajú balíky Rollup všetkých veľkých záplat, zložka je následne zbytočná, ako obsah zložiek v *tmp, *temp okrem systémom moutnutých súborov.

C:\windows\servicing\LCU\*.*

Na čistenie je nadstavba cleanmgr+

https://www.majorgeeks.com/files/details/cleanmgr.html

Číňan: Dism++ v lište Options - Expert mode.

https://www.majorgeeks.com/files/details/dism.html