Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Cloudflare DNS a Google DNS

Zdravím, je možné použiť súčasne naraz Cloudflare DNS a Google DNS?
Primary DNS: 1.1.1.1 (cloudflare)
Secondary DNS: 8.8.8.8 (google)

Používam dlhé roky pre obe voľby DNS od cloudflare. Posledný mesiac to ale začalo vypadávať. Dnes je to už druhý v poradí výpadok na cca pol hodinu. Sieťam sa veľmi nerozumiem a teda netuším či je možné to takto bezpečne nastaviť. Bude to teda vadiť? Ako laik si to predstavujem že primárna DNS bude fungovať a sekundárna je mimo hru. Ak vypadne primárna DNS tak nastupuje tá sekundárna, chápem to správne?

Čo som našiel tak nejaké problémy majú aktuálne obe služby:
https://downdetector.com/status/cloudflare/
https://downdetector.com/status/google/

nemám IPv6, mám internet len IPv4. Snažím sa vyhnúť tej DNS od Googlu a našiel som nejaké informácie že sekundárna DNS vlastne kopíruje všetko čo ide cez primárnu? V tom prípade nechcem záložnú DNS od Googlu. Ak by to bolo fakt že len v núdzovom prípade že vypadne tá DNSka od Cloudflare tak núdzovo sa bude využívať zopár minút až hodín tá od Googlu, tak by som to mohol takto nastaviť.

A čo myslíš, ako potom pracuje DNS od ISP? Presne tak, ako keby si to priamo nastavil u seba.
Ty zadáš URL adresu - DNS u ISP sa spýta na DNS Google a pošle ti to späť aj s IP adresou daného URL. Teda prakticky urobí to, čo ty, keď si nastavíš svoj vlastný Public DNS - akurát sa už nepýta servera ISP, ale rovno Google.

Skus reklamovať niečo u Orange SK... volal som im minimálne tisíc krát od doby čo máme Internet, cca každý tretí deň niečo nejde... a to som v okresnom meste... povieš prejdi na iného poskytovateľa? Nikto ale uplne nikto tu nemá pokrytie, ešte aj mobilné siete len 2G u všetkých operátorov, s výnimkou O2, ktoré nemá ani to 2G...áno realita v okresnom meste so skoro 30k obyvateľmi v roku 2022.

Som rád za slimacie ADSL s 12/0.6Mbps.

Orange? Nemyslím, že práve Orange by mal mať nejaký väčší problém s dns (aj keď občas sa stáva kadečo). A to by potvrdzoval aj fakt, že ty máš problém aj s google dns.
Možno je to problém len z tvojho pohľadu, a skutočný problém je inde. Skús popísať čo presne ti nefunguje.

Osobne si myslím, že problém bude samotné DSL. Čiže linka ako taká. Hoď si na pozadie nejaký nekonečný ping

ping nejakaadresa.sk -t

Nechaj to bežať v čase problémov, či tam neuvidíš nejaké výpadky.