Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nový počítač "něco" brzdi. Co?

Mám nový počítač s konfigurací:
AMD Ryzen 7 5700G
ASUS TUF GAMING B550M-E
Kingston FURY 32GB KIT DDR4 3600MHz CL18 Beast Black
Seagate FireCuda 520, M.2 - 500GB
Microsoft Windows 11 Home CZ (OEM)

Problém je v tom v tom, že někdy se složka, která je na Ploše otevře, ale vnitřek okna je prázdný a trvá několik vteřin, než se zobrazí. Podobně třeba TotalCommander je připnutý na hlavním panelu a někdy trvá jeho otevření také několik sekund. Není to záležitost jen těchto položek, stává se to i u jiných záležitostí. Po instalaci jsem dal index na klasický 7200 rpm disk abych zbytečně nedráždil SSD. Když se to chovalo jak je popsáno, tak jsem index dal na SSD a chová se to bohužel stejně. Index zahrnuje jen celý adresář c:\Users. Nic dalšího. Důležité je také to slovo OBČAS. Když se program spustí tak jede normálně a problém s rychlostí jinak není.

Nevíte kde hledat místo, které způsobuje tento problém?

A podotázka. Index, pokud vím, by měl sloužit jen pro vyhledávání. S popsaným problémem by neměl souviset. Pokud přece jen souvisí, má být index i na další místa?

Ne, nic takového. Všechny disky jsou trvale přístupné. 1 x SSD se systémem, 1 x HDD 7200 rpm a 1 x HDD 5400 rpm. Co se připojuje je externí HDD a čtečka karet z fotoaparátu. U obou ale dbám na to, že je před vypnutím odpojím.

crystaldiskinfo: neukazuje nektery hdd divne hodnoty?

brzdici doplnky v pruzkumaku a spyware: klik pravym mysem - neobjevi se tam nezadouci doplnky, neoriginalni mimo ms windows?
pro jistotu kontrola adwcleanerem.

jde o novou poradnou instalaci systemu a ovladacu? neni pravzate ze stareho hdd.
edit:
aha, win11, ovladace instalovavane genericke, v nahodnem poradi z winupdate. skoda slov.

to sice nemusi byt nejvetsi pruser, problem muze byt v uplne novych zbytecnych nezakazanych sluzbach w11, ale nutne jsi to chtel, tak si je uzij.

Zrejme za lagovaním, slow open Explorer bude; 1./ OneDrive, 2./Vyrovnávacia pamäť, 3./hľadanie WU po spriatelených serveroch MS.

Za pitomým WU spomaľovačom, dokonca aj za lagovaním je Defender, čím vzniká celá rada problémov, brzdičov.

(Total Commander by nemal robiť lagy. Pre TC je vhodnejšia Indexácia v podobe doplnku "Everything", zafajknúť v TC políčko, https://www.voidtools.com/).

https://www.techepages.com/improve-file-explorer-speed-on-windows-11/

Ak nepoužívaš OneDrive, vypni v politike Gpedit.msc, zastav v Apps alebo vyraz ho skriptom nadobro z OS W11.
(Skript pre príkazový riadok Dism.exe si nájdi na Github). https://github.com/TERRAOperative/OneDrive-Uninstaller

Zredukuj kvantum hosťujúceho súboru svchost.exe zásahom do regedit.exe

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control

hodnota vpravo dword: SvcHostSplitThresholdInKB
zmeň ju podľa osadenej RAM, napríklad:
8 GB = 8×1024 MB = 8x1024x1024 KB = 8388608 KB

Ak máš RAM iba 4GB vydeľ číslo 8388608 na polovicu alebo pri vyššej RAM ako je 8GB, v opačnom garde ho vynásob. Po zmene hodnoty je nutný reštart PC.

Vypni si WU:
https://www.sordum.org/9470/windows-update-blocker-v1-7/

Vypni Defender:
https://www.sordum.org/9480/defender-control-v2-1/

Musíš súbor dfControl.exe pridať do výnimiek v Defender W11, lebo ho okamžite odstráni do truhly. Tiež musíš dfControl.exe v Menu zafajknúť položku; Add it to the Exclusions List (pridanie do výnimiek)

Ideálne s dfControl.exe je pracovať v Núdzovom režime OS W11, po reštarte PC.
W11 je nedorobok určený pre mierne skúsených kutilov, ktorí prešli postupným nabaľovaním získaných vedomostí celým vývojom MS, od MS DOS po "Okná". W11 sa dá vyladiť, vychytať muchy, že šľape ako raketa. Ideálne úpravou, šablonou ntLite, okresaním samotného ISO.

Tak jako první mě napadá ta win11.
ovladače čipsetu pokud jsi vůbec instaloval ze stranek vyrobce jsou stare, listopad = měsíc po uvedení win 11
pokud jsi instaloval z nějakého CD k desce potěš koště :-)
https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b550

klidně to mohl udělat i ten čachr s indexem, w11 prostě nejsou ještě dost zralé. Nemůže to být probouzení toho točícího disku po uspání ? Máš vůbec vyplé uspávání disku ?

Tip se síťovou namapovanou jednotkou je dobrý. Defendr nebo nějaký další pitomý antivir to taky může dělat. Ale může bát "načnutý" SSd disk.

Nejlevnější by byl pokus s čistě nainstalovaným windows 10 nebo jiným ssd.

Ovladače by měly být aktuální. V době instalace jsem neměl funkční DVD mechaniku, instalace proběhla z FD a po instalaci s ovladači nebyl problém. Nic ve správci zařízení nechybělo, všechno se stáhlo z Windows Update. Je to v provozu od ledna a další aktualizace by snad měly procházet přes Windows Update. Jinak jsem do toho nešahal. Zkusím ale znovu stáhnout ovladače od výrobce z tebou uvedené adresy. Snad to pomůže.

Uspávání disku jsem nevypínal, bylo tam 20 minut a uznávám to by mohlo mít vliv na TC, tam bych to chápal. Ale ono se to děje i u složky na Ploše a ta je na SSD a ten se zcela jistě neuspává. Zkusil to v možnostech napájení vypnout a uvidím, co se změní.

Antivir nepoužívám mimo Defender a občasný sken s Malwarebytes. SSD je nový, v recenzích chválený a tak úvaha o načnutí by snad neměla být reálná. K desítkám se nechci vracet, zas takový experimentátor nejsem.

Ale ono se to děje i u složky na Ploše a ta je na SSD a ten se zcela jistě neuspává. Zkusil to v možnostech napájení vypnout a uvidím, co se změní.

zkus. on i ten průzkumník podle mě načítá/kontroluje při zapnutí/zvětšení okna všechno připojené, ne jen tu jednu složku

Ovšem uspávání, i probouzení disku je jasně slyšet. Ale právě způsobuje právě takový typ zdržení, že se někam klikne, a teď je slyšet, jak jeden disk za druhým nabíhá a pak začne "počítač" fungovat. Znám to ze sedmiček, ale neni důvod, aby to dělalo v desítkách nebo třináctkách něco jiného, prostě než je možné disk použít, musí se probudit a to nějakou dobu trvá.

Disk nijak slyšet není. Možná to hrčelo u disků starší konstrukce. Tady ne.

V každém případě budu dělat pokusy postupně. Zatím jsem začal tím vypnutím usínání disku. Uvidím., co bude dál.

Díky všem za tipy.