Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak opravit flashdisk?

Hezký den,

marně si tu lámu hlavu... Jak opravit flashdisk?
Kapacita flashdisku je 32 GB. Je po záruce.

Stav ve Windows 10 (vyzkoušeno na dvou různých PC):
Správce disků
Formatting
The disk is write protected.

Stav v Linuxu Ubuntu 20.04 LTS:
Input/output error during write on /dev/sdb
Can´t write to /dev/sdb, because it is opened read-only.

Po připojení do USB portu nabídnou Windows možnost formátování. Skončí to neúspěchem a upozorněním "Disk je chráněn proti zápisu".
Flashdisk vidím ve správci disků, má přiřazené písmeno jendnotky, zobrazena kapacita, stav RAW, v pořádku, primární oddíl. Z flashdisku nelze nabootovat. Flashdisk nemá HW přepínač umožňující ochranu proti zápisu.

Domnívám se, že by to mělo být řešitelné na SW úrovni. Flashdisk byl příležitostně používaný, vždy bezpečně odpojovaný. Po bezpečném odpojení vždy ověřeno ve správci disků, že jej nedetekuje.

Byly vyzkoušeny dostupné možnosti dle mých znalostí, bohužel bez úspěchu.
Napadá vás možná příčina a její řešení?
Děkuji.

Ano, neúspěšně opakovaně vyzkoušeno.

28.03.2022 13:48:59 * * * * * WARNING!!! * * * * *
28.03.2022 13:48:59 DURING THE LOW LEVEL FORMAT PROCESS
28.03.2022 13:48:59 ALL DATA WILL BE FULLY and IRREVERSIBLY ERASED!
28.03.2022 13:49:06 =================================================
28.03.2022 13:49:06 HDD Low Level Format Tool 4.40; http://hddguru.com
28.03.2022 13:49:06 Low level format: [1] Generic Flash Disk 8.07 [30,94 GB] (60436480 512-byte sectors)
28.03.2022 13:49:06 Device capacity: 60,436,480 sectors
28.03.2022 13:49:06 Locking device...
28.03.2022 13:49:06 Formatting...
28.03.2022 13:49:06 Format Error occurred at offset 0: 1117 - Device I/O error
28.03.2022 13:49:06 Format Error occurred at offset 65,536: 1117 - Device I/O error
28.03.2022 13:49:06 Format Error occurred at offset 131,072: 1117 - Device I/O error
28.03.2022 13:49:06 Format Error occurred at offset 196,608: 1117 - Device I/O error
28.03.2022 13:49:16 Format Error occurred at offset 30,937,120,768: 1117 - Device I/O error
28.03.2022 13:49:16 Average speed: 3240,5 MB/s
28.03.2022 13:49:16 Low-level format is complete.
28.03.2022 13:49:16 Remember to create new partitions.

Přesně tak. Druhá věc, že rozumně rychlý 32GB flash disk je dneska přívěsek za dvě stovky. Vytáhnout data, pokud to jde, zkusit naformátovat. Trávit s tím půl dne nemá význam. I kdyby se ho zázrakem povedlo po dvou dnech nervů omezeně rozchodit, data bych mu stejně nesvěřil.

Nechci se nikoho dotknout, ale na rovinu napíšu jak to vidím. Vypadá to, že doporučení vyhodit flashdisk je potenciálním důkazem neznalosti a nezkušenosti. Cesta řešení může vést přes zjištění VID a PID. Pak nasadit vhodný FW a opravit to SW na úrovni továrního nastavení. Vzhledem k tomu, že s flashdiskem bylo zacházeno korektně, tak se k tomuto řešení zatím nechci uchylovat.
Z mých opravárenských zkušeností dovozuji, že nejlépe poradil IQ37. Jinak souhlasím, dobrou volbou je použití GParted. Díky za dobrou radu, data byla zodpovědně zálohována na jiných úložištích, tak nebude třeba použít výborný TestDisk.

Ak budes dalej pouzivat disk, ktory si uz raz musel prepalovat tak len zbyocne riskujes, ze prides zaseo data.
Disk co ta raz zradi uz nebude lepsia a neda sa mu doverovat.
V cenovej hladine do 10 eur nema vobec zmysel sa pokusat disk s I/O errorom opravovat.
To je nieco podobne ako ked dalej pouzivas hdd s vadnymi sektormi...ved on funguje, aj sa da pouzivat, ale je len otazkou casu, kedy prides o nejake data na nom.

Díky za info. Je to jen datové přenášedlo. Mám SW opravený na tovární úrovni Kingston 8 GB a funguje bezvadně. Používám ho na instalace Linuxu. Nevyhazuji. Opravuji. Pokud to nejsem schopný opravit, tak odkládám. Většinou později najdu řešení. Pokud to není úplně HW mrtvé, tak řešení bývá otázkou času. Tohle musí každý po svém. Jsem opravář, takže mi lidi nosí to co nechtějí vyhodit. Opravím i to co by většina vyhodila. Pokud se ví jak na to a mám potřebné...
Jako zdánlivě beznadějný tu mám Acer TravelMate. Některé byly docela dobré. Ten krám má pět potenciálních příčin svého úmrtí. Beru to jako sport a výzvu... prostě opravuju i na úrovni HW.

Naprosto chápu. Vždycky je lepší se o opravu pokusit než to bez nějaké snahy vyhodit. Pár notebooků, které fungují po "opravě" dodnes jsem taky opravil stylem, že něco zkusím, než to vyhodím a povedlo se. U jednoho pomohla horkovzdušná pistole, páječka a u jiného trouba na 250 stupňů.
Byly to spíš jen pokusy s tím, že mě to může maximálně mile překvapit, s vyhozením se počítalo, takže jsem mohl experimentovat podle libosti.
Nejde mně ani tak o to, že to funguje, ale o ten pocit.

Přesně tak, v závěru je to o dobrém pocitu. Problémy a překážky je třeba učit se zdolávat. To prostě k životu patří. Snažím se podporovat lidi kteří mají pouhou vizi a hlavně chtějí... pak je i cesta a šance na úspěch. Někdo si ego zvedá a dobrý pocit navozuje svérázněji neřestmi až zbytečnými pitomostmi. Já to dělám tak, že opravuju zdánlivě neopravitelné. Nicméně musím dát z apravdu těm, kteří mluví o značné časové náročnosti. Ten čas mi nikdo nezaplatí. Na druhou stranu nemám možnost k někomu nastoupit do učení, nechat si to od někoho platit. Taky nemám v kontaktech vševěda který by mi vždy dobře poradil. Prostě jsem na to sám, pusím info mezi lidi a to mi taky občas pomůže...

Souhlasím s tebou s výhradou ...vše má svoji cenu,tedy i oprava ..A jako technik s půl stoletím praxe vím,že spravit se dá téměř vše,mnohdy se pak ptám,proč jsem to opravil,když nový stojí třeba ...tři stovky a já na tom dělal několik hodin ..to jsem si tedy vydělal i na oběd..Tedy ,špatné řešení ! .Hezký den .

Souhlasím... a dodávám, že pokud mám vizi, věřím a troufám si, protože zhruba vím jak na to, nebo použiju zdravý selský rozum, dostupné informace, nastuduju potřebné, tak se vlastně vzdělávám, seberealizuji, posouvám se dále, řeším problém a pomáhám sobě i ostatním. Opravárenství téměř zaniklo. Všude jen samí vyměňovači. Budu se dále snažit dělat čest řemeslu opravárenskému... :beer:

Ano, ale pokud opravu provedeš sám, tak je to zase naopak. Samozřejmě, že u některých věcí je oprava dražší než výměna celé časti, s tím souhlasím. Třeba u dnešních mobilů je celkem peklo měnit baterii. Nahřát display, opatrně odřezat strunou a až potom můžeš baterii vyměnit. Jasně, je to spotřební zboží, ale proč si běžný uživatel nemůže vyměnit baterii? Tohle chápu u voděodolných mobilů, ale u normálních ne. Prostě bussines.

Tento nešvar musím nazvat prachsprostým vynucením si konzumní závislosti na vyvolených, kteří se již v počátcch návrhu HW vypočítavě rozhodli nás obírat až na kost. Než něco koupím, tak řeším dostupnost a cenu náhradních dílů. Pokud jsou k dispozici, tak sháním servisní dokumentaci + schema. Bez toho se snažím nenakupovat.

Informace uvádím s ohledem na ostatní, kteří budou řešit stejný problém. Pak sem klidně i v budoucnu napište vaše postupy oprav, úspěchy a případné neúspěchy. Rád si to tu přečtu.

Provedena diagnostika HW v ChipGenius 4.00.0026 b2 (Chipset Identifier).exe:

Description: [E:]USB Mass Storage Device(Generic Flash Disk)
Device Type: Mass Storage Device

Protocal Version: USB 2.00
Current Speed: High Speed
Max Current: 200mA

USB Device ID: VID = 058F PID = 6387
Serial Number: 5DB2A699

Device Vendor: Generic
Device Name: Mass Storage
Device Revision: 0100

Manufacturer: Generic
Product Model: Flash Disk
Product Revision: 8.07

Chip Vendor: Alcor Micro
Chip Part-Number: Unknown(??) - 0xF500 - F/W 950C
Flash ID code: 2C846454 - Micron - 2CE/Single Channel [MLC]

Tools on web: http://dl.mydigit.net/special/up/alcor.html

Hledáme vhodný SW pro opravu...
https://flashboot.ru/iflash/

Snad pomůže Alcor Recovery Tool
http://www.flashdrive-repair.com/2014/02/download-alcor-recovery-tool-for.html

Doplňuji informace pro názornost a ve víře, že se podaří najít potřebnou "firmware utilitu" pro provedení opravy flashdisku.

http://www.antspec.com/usbflashinfo/
Program Version: 9.4.0.645

Controller: Alcor 0xF500
Possible Memory Chip(s):
Micron MT29F256G08CEECB
Micron MT29F256G08CECCB
Micron MT29F128G08CBCCB *2

Memory Type: MLC
Flash ID: 2C846454 A9
Flash CE: 2
Flash Channels: Single
Chip F/W: 950C
Group: 98
VID: 058F
PID: 6387
Manufacturer: Generic
Product: Mass Storage
Query Vendor ID: Generic
Query Product ID: Flash Disk
Query Product Revision: 8.07
Physical Disk Capacity: 30943477760 Bytes
Windows Disk Capacity: 0 Bytes
Internal Tags: AYWR-SY24
USB Version: 2.00
Declared Power: 200 mA
ContMeas ID: 63DA-04-00

Prosím o vysvětlení a odpověď. Proč jsem směřován prvním odkazem přímo na Prolific PL-2528 MPTool CM M2209? Domnívám se, že to není určené pro výše detekovaný řadič/paměť. Nerad bych to definitivně pohřbil.
Otázka zní, jakým způsobem a proč se došlo právě k tomu odkazu?
Z praxe nemůžu souhlasit s tvrzením, že RAW stav diskového oddílu jednoznačně značí na neopravitelnost flashdisku. V praxi se běžně ukazuje, že jako RAW je označován diskový oddíl, jehož formát není detekovatelný operačním systémem. Proto si dovoluji rozporovat tvrzení o nemožnosti opravy.

Nudo, tady došlo k jednoznačnému nepochopení, že RAW stav na mém fashdisku je následkem poškození na té nejnižší HW úrovni. Rozptyl cílové skupiny odkazovaných programů je úplně mimo danou realitu.

Přesto se zeptám podruhé na to samé, protože předtím jsem měl tu čest buď s ignorací, nepochopením a nebo jen s všestraným plácáním bez hlubšího pochopení výše uváděného.

Opakuji podruhé.
Prosím o vysvětlení a odpověď. Proč jsem směřován prvním odkazem přímo na Prolific PL-2528 MPTool CM M2209? Domnívám se, že to není určené pro výše detekovaný řadič/paměť. Nerad bych to definitivně pohřbil.
Otázka zní, jakým způsobem a proč se došlo právě k tomu odkazu?