Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Porovnání grafických karet

Zdravim.
Rád bych se zeptal, ste schopný mi zhodnotit, co je výkonnější na hry?
před asi rokem jsem měl podobné téma, nakonec jsem to nevyřešil, řešim teď opět..
nebo navrhujete ještě něco jiného? ta cena kolem 6000 je tak akorát pro mě..

https://www.alza.cz/inno3d-geforce-gtx-1650-gddr6-twin-x2-oc-d6294465.htm cca 6000
https://www.czc.cz/msi-radeon-rx-6500-xt-mech-2x-4g-4gb-gddr6/336487/produkt cca 6000 - má 64 bit směrnici
https://www.alza.cz/evga-geforce-gtx-1650-sc-ultra-gaming-d6768001.htm - byla zlevněná z 7000 na 6000

https://gamepress.cz/jak-vybrat-vykonnou-grafickou-kartu-pro-herni-pocitac/
"Pro hraní her je vhodné mít grafický čip aspoň ze střední třídy. Pro nové hry nebo hraní ve vysokém rozlišení musíte sáhnout vždy výše. Důležitá je také grafická paměť, dnes typicky GDDR5 nebo GDDR6, kde je minimum aspoň 8 GB. Pro novější sestavy a aktuální karty však raději 12 až 16 GB i více. Pozor ale zase na to, že pro slabou kartu je ale hodně paměti spíše kontraproduktivní."

proč je to kontraproduktivní?

Rekl bych, ze "kontraproduktivni" bude mysleno tak, ze se slabou grafikou musis hrat s nastavenym nizkym rozlisenim a tudiz budou textury zabirat treba tretinu pameti. Nikdy tak pamet nevyuzijes celou.

Otazka je jake hry chces hrat. Za me teda na hrani her se nehodi ani jedna z tech grafik. Tvrdit, ze se jedna o herni grafiku je dle meho nazoru prehnane. Nicmene jsou lide, kteri hraji CSko a podobne hry, ktere jsou hratelne i na integrovanych grafikach a tudiz budou dobre hratelne i na tech z tveho vyberu. Volil bych NVidii kvuli vyladenejsim ovladacum.

Je to slabé. Podívej se na videosrovnani.
https://m.youtube.com/results?sp=mAEA&search_query=1650+vs+1050+ti

1650 existují jestli se nepletu 4verze - s gddr5 s gddr6, super s 5 a super S6. Super měla z hlavy o 20pro vyšší výkon.

6500 má jen 4 PCIE linky verze pcie4 takže na starších PC s pcie3 podává nižší výkon až o 17 procent.
Zdroj
https://www.svethardware.cz/radeon-rx-6500-xt-v-testech-zavladlo-zklamani/56892

1650 jsme radili do nejlevnějších sestav za 20tisic před kovidem tehdy stala do 5k. Jestli to myslíš vážně a nebereš kartu na půl roku viděl bych jako naprosté.minimum nvidiu 3050 stojí okolo 9 ted

mám základku s PCIe 3.0

doplnim, mám toto

https://www.herni-pc-sestavy.cz/herman-pc2-amd-ryzen-3-3200g-4core-4t-3-5ghz-rx-vega-graphic-integrovana-v-procesoru

s přidanym SSD a 8GB RAM (tj. celkem 16GB)

// no , mám to spíš tak jako na test, co za hry vlastně je, abych si to prohlíd, než vyloženě pařil, ale zase to nejde moc oddělit.. ono prohlídnout si něco na low detaily "blbě řečeno" taky neni uplně věc, co člověk chce dělat žejo.

Grafická karta: RX VEGA graphic integrovaná v procesoru

V tvem pocitaci, tudiz moc nechapu proc se zenes do lowend grafiky, ktera ti pravda v modernich hrach umozni vyssi FPS, ale stale na ty low detaily jako ted.

Naprosto souhlasim s MM_tank, ze pokud se nehraji nenarocne hry, chce to aspon jako zaklad pro hrani RTX 3050, ktera je porad za na dnesni pomery slusnou cenu.

Na RTX3050 staci v pohode i soucasna deska.

Jiste procesor 4/4 jadra neni uz dnes idealni, ale porad plati, ze spolu s RTX3050 to muze jeste dobre poslouzit.

Samozrejme, jestli mas slusnej budget na novy PC, tak jiste, rovnou koupit cele nove a vykonejsi muze byt nejlepsi moznost.

Hele PCIE 3 úplně stačí pokud má grafika 16 linek PCIE 3 sbenice což je standard.
6500xt je schválně osekaná karta, která má jen 4linky generace 4 takže jede na čtvrtině signálu. A na PCIE 3 už tam ztráta je, takže výkonem karta spadne mezi 1650/1660.
To co nechceš. Normální grafika (ne top) s plným počtem linek nevykazuje zásadní propad výkonu mezi PCIE 3/4.
https://www.youtube.com/watch?v=ctwJOOtZYpw

(poznámnka u těch testů si uvědom na čem je to dělaný, s míň výkonou grafikou nebo procesorem bude rozdíl menší)

Kupovat si nový počítač můžeš ale nejdražší věci na něm jsou stejně grafika a procesor. Schválně si zkus něco najít a my to klidně zhodnotíme, podle mě se do 30ti nedostaneš.

Do tvoji desky můžeš po upgradu BIOSu dát nejnovější AMD procesor typicky se volí 5600 nebo 5800.
Nebo muzes koupit desku za 2400 (např MSI B550M PRO-VDH já ji v listopadu koupil za 1800) a ten procesor 5600/5800.
I
Dává mi to větší smysl pokud tu řešíš tak lowend grafiky.

Pokud nechceš kupovat nový počítač odhadem za 35+
tak kup normální grafiku 3060 za cca 18 a pokud to bude pomalé nech vyměnit.procesor za cca 6500.

Jestli je to moc vem 3050 okolo 10 (pokud bys sehnal 1660 super s gddr6 okolo 8 ber klidně ji)

no, tak se podívám po těch grafikách, co píšeš uplně na konci (3050/1660 super s gddr6).. než kupovat uplně novej komp.. já mám docela dost výdajů aktuálně heheh.

no, jen pro vysvětlení, ale u těch 1650 grafik nikde nepíšou, že to je 4linky generace 4..
např
https://www.alza.cz/inno3d-geforce-gtx-1650-gddr6-twin-x2-oc-d6294465.htm#parametry
Inno3D GeForce GTX 1650 GDDR6 TWIN X2 OC
PCI Express x16 3.0

nebo jak s na to přišel?
že nikde nic takovýho "nevidim"

4linky PCIE4 má jen ten radeon 6500. Ten vyšel teď. Je osekanej aby výrobce vydělal a nechtěli ho těžaři.
Ostatní jsou plnohodnotné karty s 16ti linkama, asi PCIE3 (nevím najdi si je to v tomto případě jedno)

Jinak to nenajdeš většinou ani u popisu radeonu 6500. Sleduju hw novinky:-)
https://www.svethardware.cz/radeon-rx-6500-xt-uz-se-v-evrope-prodava-i-pod-doporucenou-cenou/57162

Tu máš tip ode mně, s osobním předáním a papíry na rok záruky bych do toho šel
https://pc.bazos.cz/inzerat/150500816/prodam-1660-6gb-msi-ventus-zaruka.php
grafiku s aspoň roční zárukou bych si z bazoše vzal pokud cena bude rozumná, tato +-je
https://pc.bazos.cz/inzerat/150577181/gtx-1660-super-gaming-oc.php

nech si podepsat podstoupení práv, hlavně alza prej na to hřeší
https://www.dtest.cz/clanek-1253/postoupeni-prav-vyplyvajicich-ze-zaruky

ještě mě napadá otázka..

někde sem četl, že při přetaktování grafiky se ruší záruka - vzpomínka.
to platí?

leč tušim, že přetaktování nabízí i přímo ty programy , které jsou dodávaný k daným grafikám.. či snad, že při např. některých hrách se sami přetaktují.. ?

Dneska už ty grafiky jedou nadoraz a rychlost si řeší dle teploty. Rezervy jsou malé čipy si hlídají max spotřebu,teplotu a tak. Výrobci tím sw tedy dávají relativně bezpečnou hračku.

Přetaktování grafik je zbytečná ztráta času pro normálně pracující. Studenti a důchodci si s tím můžou hrát- dostanou možná pět procent výkonu navíc s rizikem pádů.

Podle hesla z hovna bič neupleteš rozhodně nepřetaktuješ tu grafiku k vyššímu modelu. Z grafiky 1650 neuděláš 1660. Maximálně budeš mít nejrychlejší (nejuřvanější) 1650 ve městě.

tak ještě primitivně technickej dotaz..
objednávám teda tu 3050ku .. a jen technickej.. já bych jí rád nejdřív zkusil a něco si chvíli zapařil.. (mám u alzy měsíc na vrácení), abych věděl, jestli mě to ještě zajímá. (už totiž moc nehraju)

a dotaz je tedy na tom je plastoveá "folie" na tý desce přímo s označením ty grafiky, tu mám sloupnout předpokládám ? jakože vzhledem k teplotě grafiky by se spálila a to by asi nebylo uplně dobrý.

to já jen protože pokud nejsem přesvědčenej o koupi ještě, tak jen zpětně se chránim, aby to pak "vrátit" šlo, vesměs..

XMP vymyslel Intel a fyzicky je to záznam (rozšíření informací,) v SPD čipu co je na každé ram. No a výrobci AMD desek ho zkrátka přečtou a nastaví rám podle toho. Akorát někdy tomu říkají rovnou XMP jindy třeba oc profile nebo tak.

AMD má něco jako AMP asi se to moc nerozšířilo.