Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem rozdíl mezi kabelem a redukcí

Dobrý den.
Koupil jsem novou grafiku na které je HDMI. Monitory mám na DVI nebo VGA. Vše funguje jak má ale přes redukci HDMI - VGA. Tu mám ale půjčenou. Mám tu kabel nový HDMI na DVI ale ten mi nejde.

Tak se chci zeptat jaký je rozdíl mezi propojením přes ten kabel (který nefunguje) a tou redukcí která funguje.

redukce: Gembird CABLEXPERT kabel HDMI na VGA + Audio, M/F, černá
kabel: AlzaPower DVI-D na HDMI Single Link propojovací 1m

Jinak u monitoru DVI funguje.

Děkuji

ten kabel co mi nefunguje na ten monitor tak mi jde na druhý. na druhom monitoru mám kabel "DVI-D na DVI-D a redukci na HDMI". a to mi taky jde na první monitor.
tak moc vlastně nechápu v čem je problém.

jediný rozdíl mezi tim je (krom redukce) že kabel co mám je DVI-D single link a přes tu redukci to je DVI-D dual link.

Z HDMI nikdy dual-link nedostanete, konektory pro dual link sice byly někdy patentované (mám-li věřit wikipedii https://en.wikipedia.org/wiki/HDMI ) ale nebyly údajně nikdy používané. Podobně jako u DVI tam je víc vodičů, ale narozdíl od něj je ten konektor širší a tedy nekompatibilní (Pro DVI je stejný, jen má víc zapojených vodičů). Namísto toho byla zvětšena šířka pásma, aby se vyšší trozlišení vešlo. Pokud v obchodě píšou HDMI-dual link je to nesmysl. Zavést na trhu úplně nový a dosud nepoužívaný konektor si žádný výrobce zatím nedovolil.

Mezi redukcí a redukkčním kabelem (či jak to nazvat, používá se taky pojem kabelová redukce) je rozdíl jen v tom kabelu. Ale ten se k té redukci musí připojit také a tím je po cestě víc kontaktů, potenciálních poruchových míst. Naopak ten kabel je daleko lepší na použití než redukce+kabel, i cenově to vyjde mnohem lépe. Že jedno funguje a druhé ne bude nějaká počítačová záhada, .

DVI-D dual link je potřeba na vyšší rozlišení, třeba když jsem v roce 15 zprovozňoval monitory k novému PC tak k monitorům dali HDMI a DP ale karta měla DVI-D a HDMI. Před HDMI šlo jen full-HD, přes DVI šlo sice víc, ale bylo vidět, že jde každý druhý řádek (všechny kabely DVI co jsem měl byly single, zatímco vše co se prodávalo (i to nejlevnější, kabel asi za 69 korun) bylo dual link a fungovalo i na UHD nebo co to mám).

nejjednodušší je kabel, který má jen jinak zapojené konektory. ale nemění uvniř signály a bývá tak obousměrný.
typicky jde o kabel hdmi<-->dvi-d, viz tvůj případ. ale kabely nejshitovější značky gembird nikdy nekupuju, tam by právě mohl být zakopán bill. noname alza power bude asi stejný odpad, neznám je, z levných preferuju PremiumCord.
(trochu pochybuju, že by tvůj monitor vyžadoval dvi dual-link, piny navíc budou spíš pro kompatibilitu)

anebo výstup s mixem digital/analog (dvi-i) a po kabelu jde už jen jeden signál: dvi-a <--> vga

kabely, které mění signál, musí navíc v některém krytu obsahovat převodník. taky nemusí být obousměrné.
což by byl případ třeba změny digitálního signálu hdmi/dvi-d na analogový vga, ale je to škoda peněz a obvykle i kvality signálu.
jednosměrný je typicky: dp -> cokoliv digitálního, o analogu nemluvě.