Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nenaběhne notebook s Ubuntu hláška /dev/sda2:clean.847886/61022208 files, 231885292/24405913 blocks.

Prosím o radu, žena má doma 2 roky notebook Lenovo Idepad 330-17AST s OS Ubuntu. Nenaběhne jí OS a ukazuje to na obrazovce /dev/sda2:clean.847886/61022208 files, 231885292/24405913 blocks. Jsem odjetý pryč, takže u toho notebooku ani nejsem, mám to jen po telefonu. Uměl by někdo poradit?

Ani si nepamatuji klávesnici na vstup do Biosu na jejím Lenovu. Musím se znovu podívat teď na net někde.

Změna kategorie, původně: Software (host)

Verze Ubuntu?
Příčinou může být aktualizace OS, disk, grafika...
Jaké je přesné značení PC? Zde zmíněné říká jaká je to řada, nikoli HW osazení.
Jsou na PC povoleny automatické aktualizace a jaké je v OS přesné nastavení aktualizací?

Častou chybou dodávající falešný pocit je ponechání automatického aktualizačního procesu. Instaluji vždy když je to nutné a vhodné. Proces spustit ručně, vždy po předchozí záloze dat.
Nejlépe si najít v místě někoho IT schopného tyhle stavy ihned řešit.

Tak tak.

Nejlepe by bylo, prilozit vypis .log gen jadrem, protoze nejake tipovani a "X" testovani neceho je nadlouho a IMHO ztrata casu kdyz se muzeme podivat odkud problem pochazi presne a ten pak resit rovnou :

cat /var/log/boot.log

- nebo :

sudo dmesg -x

poslat ho muze treba pres pastebinit (ten automaticky vygenerovany https//paste.ubuntu.com/xxx) at to nemusi vse kopirovat a vkladat rucne.

sudo dmesg -x | pastebinit
cat /var/log/boot.log  | pastebinit

[94961-poradna-odkaz-png]
- Co se tyce HW, hodil by se dmesg s vypisem chyb a navic uvidime jak GK ten NTB pouziva :

dmesg -lerr

- Coz ti vrati :

[94964-dsm-hw-png]

- popripade pro jednoduzsi reseni doinstaloval :

sudo add-apt-repository -y ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt update
sudo apt install -y boot-info

- a pro informace pak uz jen staci zadat logicky :

sudo boot-info

K tomu muze jednoduse pri zobrazeni chyb zkusit bezpecne opravit pres jemnejsi metodou nastrojem 'boot-repair' :

sudo apt install -y boot-repair
boot-repair

Jsem v práci, na počítač se dostanu zase až večer. Je fakt, že mi tam v neděli naskočila aktualizace základy Ubuntu, tak jsem jí to aktualizoval.

Mně nedávno odešel také disk a musel jsem tam dát jeden starší z již nefunkčního notebooku. Ona má také podobnou ,,kvalitu" z Číny.

Teď si vzpomínám, že jsem ten notebook přeinstalovával asi před měsícem a stala se ta věc, že tam měla 2 složky home. Všimla si toho, že měla dole 2 lišty přes sebe. Když jsem dal v nastavení lištu svisle, tak se to ukázalo jasně. Jedna lišta byla dole a druhá svisle na straně. Jestli to může nějak souviset, nevím?

Ale ona tvrdí, že jí vůbec nic nefunguje, žádná klávesa nereaguje. Jak by mohla dělat nějaké příkazy z terminálu?

Jak by mohla dělat nějaké příkazy z terminálu?

Pres "mode rescue" do ktereho se dostane pridrzenim klavesnice ESC nebo SHIFT pri startu OS + napsat "c" pro vstup do mode rescue po spusteni konsole.
Jestli vidi GRUB obrazovku kde se vybira verze jadraL, tak at nevoli posledni, ale nejaky co je v poradi predtim, kuprikladu jako na ilustracnim obrazku misto -42 zvolit -48 :
[mv0uI.png]

Má tam jádra 39, 37 a 27. Zkoušela to změnit a pokaždé to skončilo údajně stejně....blocks.

U toho vyberu jadra, musi byt u jednoho nakonci v zavorce napsane (revovery mode) tak ho zvol.
Nasledovne se spusti jadro a vyskoci ti tabulka co ches opravit → dpkg (opravit rozbite package, coz znamena package, ktery muze branit korektnimu zavedeni OS)
- Jestli to nepomuze tak "fsck" cimz se pokusi opravit systemove soubory na tvem disku (HDD)
- A naposled 'grub' kde dojde k obnoveni a oprave zavadece OS (GRUB)
[mint-recovery-menu.jpg]

PS: To 'c' se macka az na te obrazovce kde se voli to jadro v GRUB, jinak CRRL+C nebo mackat c pri startu Ubuntu.
Otazka: Na tom Notebooku jsou 2 operacni systemy ? Kuprikladu mas tam Ubuntu + Windows ? Jestli ano, tak mozne reseni je zvolit partition OS primo z BOOT MENU ne GRUB MENU.