Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nenaběhne notebook s Ubuntu hláška /dev/sda2:clean.847886/61022208 files, 231885292/24405913 blocks.

Prosím o radu, žena má doma 2 roky notebook Lenovo Idepad 330-17AST s OS Ubuntu. Nenaběhne jí OS a ukazuje to na obrazovce /dev/sda2:clean.847886/61022208 files, 231885292/24405913 blocks. Jsem odjetý pryč, takže u toho notebooku ani nejsem, mám to jen po telefonu. Uměl by někdo poradit?

Ani si nepamatuji klávesnici na vstup do Biosu na jejím Lenovu. Musím se znovu podívat teď na net někde.

Změna kategorie, původně: Software (host)

Verze Ubuntu?
Příčinou může být aktualizace OS, disk, grafika...
Jaké je přesné značení PC? Zde zmíněné říká jaká je to řada, nikoli HW osazení.
Jsou na PC povoleny automatické aktualizace a jaké je v OS přesné nastavení aktualizací?

Častou chybou dodávající falešný pocit je ponechání automatického aktualizačního procesu. Instaluji vždy když je to nutné a vhodné. Proces spustit ručně, vždy po předchozí záloze dat.
Nejlépe si najít v místě někoho IT schopného tyhle stavy ihned řešit.

Tak tak.

Nejlepe by bylo, prilozit vypis .log gen jadrem, protoze nejake tipovani a "X" testovani neceho je nadlouho a IMHO ztrata casu kdyz se muzeme podivat odkud problem pochazi presne a ten pak resit rovnou :

cat /var/log/boot.log

- nebo :

sudo dmesg -x

poslat ho muze treba pres pastebinit (ten automaticky vygenerovany https//paste.ubuntu.com/xxx) at to nemusi vse kopirovat a vkladat rucne.

sudo dmesg -x | pastebinit
cat /var/log/boot.log  | pastebinit

[94961-poradna-odkaz-png]
- Co se tyce HW, hodil by se dmesg s vypisem chyb a navic uvidime jak GK ten NTB pouziva :

dmesg -lerr

- Coz ti vrati :

[94964-dsm-hw-png]

- popripade pro jednoduzsi reseni doinstaloval :

sudo add-apt-repository -y ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt update
sudo apt install -y boot-info

- a pro informace pak uz jen staci zadat logicky :

sudo boot-info

K tomu muze jednoduse pri zobrazeni chyb zkusit bezpecne opravit pres jemnejsi metodou nastrojem 'boot-repair' :

sudo apt install -y boot-repair
boot-repair

Jsem v práci, na počítač se dostanu zase až večer. Je fakt, že mi tam v neděli naskočila aktualizace základy Ubuntu, tak jsem jí to aktualizoval.

Mně nedávno odešel také disk a musel jsem tam dát jeden starší z již nefunkčního notebooku. Ona má také podobnou ,,kvalitu" z Číny.

Teď si vzpomínám, že jsem ten notebook přeinstalovával asi před měsícem a stala se ta věc, že tam měla 2 složky home. Všimla si toho, že měla dole 2 lišty přes sebe. Když jsem dal v nastavení lištu svisle, tak se to ukázalo jasně. Jedna lišta byla dole a druhá svisle na straně. Jestli to může nějak souviset, nevím?

Ale ona tvrdí, že jí vůbec nic nefunguje, žádná klávesa nereaguje. Jak by mohla dělat nějaké příkazy z terminálu?

Jak by mohla dělat nějaké příkazy z terminálu?

Pres "mode rescue" do ktereho se dostane pridrzenim klavesnice ESC nebo SHIFT pri startu OS + napsat "c" pro vstup do mode rescue po spusteni konsole.
Jestli vidi GRUB obrazovku kde se vybira verze jadraL, tak at nevoli posledni, ale nejaky co je v poradi predtim, kuprikladu jako na ilustracnim obrazku misto -42 zvolit -48 :
[mv0uI.png]

1) žena nic takového neumí
2) data a dokumenty z disku nejsou vůbec důležité, potřebuje se dostat k emailům a podívat na stažené filmy

Myslíš, že je tedy problém v disku..? Jiný OS než Ubuntu určitě používat nebudeme. Máme ho roky všichni včetně babičky 75 let. Až přijedu v pátek domů, můžu notebook znovu přeinstalovat, pokud to bude možné... Jinak koupím nový notbebook a naistaluji tam zase hned Ubuntu.

mě se ty chybové hlášky taky nelíbí, ale neporadím si s tučňáčím systémem, neznám jeho nástroje.
jestli je to starší krám hojně přenášený, mohly by být chyby disku vidět i na jeho smart hodnotách - ty by ukazovaly na původní problémy, než to odnese souborový systém.
v případě staršího hdd rovnou někde koupit normální ssd (třeba crucial mx500) a to fouknout do notebůů.

No, vypadá to, že systém má touhu při každém startu disk chekovat, ale vyjde mu, že je v pořádku a než udělá další věc, co něco vypíše, tak že to zatuhne (pokud jsem správně pochopil, co píšeš, že manželka nareportovala a pokud to reportovala dobře).

Pak by to vypadalo buď na špatný disk, nebo na hodně špatné to co je v bootu po něm (disk se otestuje, připojí, zkusí se spustit ono cosi a ono to neudělá nic a pak někdo počítač restartuje, aniž by čistě odpojil disk, takže se disk otestuje ... ).
Což zase normálně IMHO nebývá, aby to další spadlo bez jakékoli hlášky, pokud není poškozený disk, nebo filesystém.
(Teda, mohlo by ještě být, že je disk zcela plný, nebo že zcela došly inody a něco zbuchne, aniž by to mělo šanci cokoli hlásit, ale to není až tak pravděpodobné.)

Tak plný disk to ona má určitě. Stahovala filmy jako vyšinutá a stále jí to hlásilo, že má plný disk (1 TB disk jenom filmy, nic jiného tam nemá). Ale pokud jí to pustilo, stále stahovala a zaplňoval disk dál a dál...

Bylo by dobré jí důrazně vysvtělit, že si má dělat poznámky astahovat postupně do rezervy, nikoli vytrvale a masivně hlava nehlava. S tímhle přístupem jí bude každý disk malý. Určitě bych disk rozdělil na více oddílů. Napevno ji nastavit ukládání dat na datový disk, aby nemohla utlačit OS.

Obávám se, že je to stop stav. Žena s tím nehne. Pusťte k tomu někoho kdo ví jak na to. Minimálně bych u toho pc nechal flashdisk s instalačkou Ubuntu. Z toho se dostane připojením se na internet a do pošty. Lepší radu a řešení neumím dát s ohledem na patovou situaci.

Neznám ve svém (novém) okolí téměř nikoho, natož někoho se znalostmi linuxu. Bežný pc servis umí pouze OS W... Nevím, jak se hledá v okolí odborník přes linux? Já mám všechno pouze vyčtené z internetu a nikdy jsem osobně nemluvil s nikým, kdo to zná. Vlastně jeden kamarád v Polsku, ale s tím jsem se osobně viděl 1x v životě.

Tohle je pro alternativce. Běžně lidem Linux instaluji jako alternativu k Windows. Má to smysl. Lidé to docela chápou a berou. Přitom jim Windows neberu, v ničem jim nebráním, dávám jim svobodu rozhodování se co a na co použijí...
To se dost svědčilo a nasadil jsem stovky instalací Linuxu. Fakt je, že jsem klasik - praktik, neovčí uživatel a technik... učím se celý život, už stárnu, blbnu, zapomínám, znovu se učím kdysi již naučené, zapomenuté... a nestydím se za to. Tisíce hodin dělají mistra... přesto že je mám za sebou, tak se za něj nepovažuju a mnohdy se tu sám ptám jak blbec.
Zkuste sem hodit do nového vlákna poptávkou zda je v dané lokalitě nějaký nadšenec, který by pomohl s PC (třeba do sekce Pokec). Linux Ubuntu není žádná raketová věda a není nutné ho znát do morku kostí po vzoru raketových inženýrů. Dost věcí se dá pochopit a udělat zdravým selským rozumem. K tomu podle potřeby dohledávat, stále číst, učit se, zkoušet, testovat, ptát se v diskusích znalejších...
Všichni jsme na jedné lodi...

A v jaké městě? My jsme z okresu SY, ale jezdím přes celou republiku do zahraničí pracovně. Že bych se stavil... A poprvé viděl osobně někoho, kdo dělá linux. Samozřejmě znám root.cz, ale pouze z internetu a nikoliv osobně.

pardon, ale já myslel že když jste opovrhli běžným systémem, se kterým kdyžtak poradí sousedka, že děláte doma "servisáka" co má po ruce oživovací nástroje, jen nepočítal se služebkou.
ale řešit problémy systému, o kterém nic nevím a nechce vědět ani možný servis, mi nepřipadá jako nejlepší trávení času.

jestli je to hw šmejd s kulatým diskem a 2jádrovým procesorem, asi bych se zamyslel nad odložením krámu bokem na vhodnější časy a objednal repasovaný notebuk (ssd 250gb, 8gb ram, raději 4jádrový cpu, nainstalovaný systém který dá i ta sousedka)

Tak za ty roky něco málo už o systému vím, i když je to málo Ale i to málo bohatě stačí.Nikdy v živitě bych už nepoužil systém, se kterým to dá i sousedka. Raději budu bez počítače, Tadyy kolega to dává lidem půl na půl, že se můžou rozhodnout. Já jsem dávno rozhodnutý a proto jedeme celá rodina všichni jediný systém, se kterým si rozhodně sousedka neporadí. Nejsem sice odborník, ale i tak to několik let funguje. Že se stanou takové věci jako teď , to je normální. Mně také odešel disk, protože to byl krám z Číny. A musel jsem si to nechat potvrdit v servisu. Ale hodil jsem tam jný disk ze staršího nefukčního notebook. A bylo vyřešeno.

Nekupuji repasované stroje, ale nové. Okamžitě se zbavím těch W... a naistaluji do každého linux. Akorát máme doma někdy ,,Itálii" a tak se stane, že občas nový notebook ,,upadne" a rozbije se. A musí se vytáhnout hw šmejd s kulatým diskem....

Dostal jsem nový pracovní chytrý telefon. Se znalostí o tom, co tyto ,,chytré" telefony dělají, udělalo se mi zle. Vydržel jsem to jen 10 minut, vyjmul jsem SIM-kartu a vložil ji do svého 15 let starého ,,hloupého" telefonu. Po měsíci jsem ,,chytrý" telefon vrátil s omluvou, že mi nevyhovuje.Stejně jako v pc bych nikdy nepoužil OS W..., tak ani v mobilu bych nepoužil Andoid. Na běžná použití mám hloupý telefon a jako modem teď pro připojení k internetu využívám linuxový telefon PinePhone.

Svobodou všech psíků je, vztekle poštěkávat na slony. Svobodu slonů je, jít si dál svou vlastní cestou...

Evidentně to máte v hlavě po svém a vcelku dobře srovnané. To vše uvedené chápu a rozumím tomu. Nevidím problém. Takovému člověku má smysl věnovt čas, poradit, říct co, jak a proč udělat. Když to bude nutné, tak to klidně udělat za něj. Lze se tak dosta do fáze bezproblémové potenciálně funkčnosti. Život je krátký na to abysme stále řešili problémy. Tak aspoň ta technika ať funguje a pomáhá.

Nejhorší je slyšet... vy jste mi to rozbil. Co jsem rozbil? No, nemám tady tu ikonku? Jakou ikonku? Tu modrou... atd. Je to náročné s lidmi. Nemám už příliš kapacitu. Celková zahlcenost. Pohybuji se v Praze. Snažím se vytrvale podpořit místní dění na poradně a pomoci tak, jak je v mých silách. Časem zmlknu a budete tu ode mne mít klid. Později se třeba zase objevím.

Opravdu založte to vlákno jak jsem psal. Nechte tam na sebe e-mail. adresu atd. Snad se vám někdo ozve.

Ještě k těm telefonům, bezpečnosti a rizikům. Gratuluji k povědomí a uvědomnění si bezpečnostních záležitostí až rizik. Velký bratr všechno vidí. Vyhrává zdravý paranoik. Profíci používají na nekalosti staré dobré Nokie. Mohl bych vyprávět. Když čtu rozsudky, tak nejenom že mne to zaujme, vtáhne, ale taky se zasměju. Lidi jsou fakt naivní a hloupí. Přitom stačilo tak málo, vše mohlo fungovat jinak a mohla být svoboda fungování. Moudré telefony jsou slušně řečeno pro neuvědomnělé jedince... Více nechci a nemůžu mluvit. Kdo zná, ví a umí, tak si chrání soukromí.

Přeci jen ještě jeden dodatek. OS Windows je dnes vnucený všude. V podstatě pro některé lidi draze vnucená zbytečnost. Přesto to nikomu neberu. Majtelé PC si to zaplatili, tak jim to tam nechávám. Jinak vše je dle předchozí domluvy. Servisuju PC, kde běží pouze Linux... každému co jeho jest. Někdy je to prostě tak, že staré PC již novější Win nezvládne, ale Linux je stále velmi dobře pužitelný, přitom zdarma a bezpečný... tolik na vysvětlenou...

Má tam jádra 39, 37 a 27. Zkoušela to změnit a pokaždé to skončilo údajně stejně....blocks.

U toho vyberu jadra, musi byt u jednoho nakonci v zavorce napsane (revovery mode) tak ho zvol.
Nasledovne se spusti jadro a vyskoci ti tabulka co ches opravit → dpkg (opravit rozbite package, coz znamena package, ktery muze branit korektnimu zavedeni OS)
- Jestli to nepomuze tak "fsck" cimz se pokusi opravit systemove soubory na tvem disku (HDD)
- A naposled 'grub' kde dojde k obnoveni a oprave zavadece OS (GRUB)
[mint-recovery-menu.jpg]

PS: To 'c' se macka az na te obrazovce kde se voli to jadro v GRUB, jinak CRRL+C nebo mackat c pri startu Ubuntu.
Otazka: Na tom Notebooku jsou 2 operacni systemy ? Kuprikladu mas tam Ubuntu + Windows ? Jestli ano, tak mozne reseni je zvolit partition OS primo z BOOT MENU ne GRUB MENU.

To se stává často (teda často se mi to stává jen na jediném počítači, nikdy jindy jsem to na jiném neviděl) a řešení je jednoduché, jen si ho teď nevybavuju.
muselo se napsat něco jako chkdsk /dev/sda2 ale v linuxovské řeči (fsck nebo tak nějak), tím se opraví filesystém a linux normálně naběhne. Myslím, že tam k tomu je nějaká nápověda a podle ní se dá postupovat (něco automatic blablabla failed, use manual blablabla tak stačí zadat blablabla (tímto slovem nahrazuju to, co si nepamatuju) s tím označením disku, co se ukazuje jako vadný).
Disk se zkontroluje a opraví a naběhne normálně grafické rozhraní, jen s nějakým varováním, že bude možná potřebný reboot (nikdy jsem ho neudělal a zdálo se že i tak systém fungoval normálně).