Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lubuntu 18.04 LTS x86 - zvláštní chování při spuštění po prvním dni používání

Obracím se ná pány praktiky a přicházím se zapeklitým oříškem k rozlousknutí.

Lubuntu 18.04 LTS x86. Po nainstalování, první den vše funkční. Druhý den po zapnutí se v grafickém prostředí OS dožaduje zadání hesla pro přihlášení k účtu. Problématické chování spočívá v tom, že:
1) Při instalaci nebylo nastaveno zabezpečení, aby po spuštění PC a zavádění OS bylo vyžadováno heslo.
2) Přesto, když zadám správné heslo, tak ho ho evidentně kontrolně akceptuje, ale stále zůstává zobrazeno to samé okno pro zadání hesla. OS tedy netvrdí, že bylo zadáno špatné heslo. OS se nespustí do výchozí plochy.
3) Při zkušebním zadání špatného hesla oznámí hlášku, že bylo zadáno špatné heslo.

Nejsou mi známé přičiny celkového vzniku těchto řetězových situací.
Intuice a matná zkušenost z kdysi mi napovídají, že by mohl být problém mimo jiné i v grub.

Jak tyto stavy vyřešit a nejlépe jim předejít?
Mimochodem, čím a jak opravujete zavaděč grub?
Nejraději bych použil nějaký nástroj z flashdisku, abych se nemusel složitě prodírat přes příkazy v terminálu.

Předem díky za jakékoli myšlenky, podněty a rady.

Nečetl jsem všechny odpovědi, to bych dřív sešel věkem.Dělá to na mne dojem, že /home/uživatel nemá správná práva přístupu. To se pak systém nedostane na svoje konfugurace a skončí. Stává se to, že při instalaci se zadá jiný uživatel. Zůstaň v textovém režimu, spusť MC a podívej se na přístupová práva. Jestli tam bude místo uživatele jen číslo nebo jiný uživatel, pomocí mc to sprav.

Díky za informace. Omlouvám se za obsáhlé vyjadřování. Byla snaha problematiku dostatečně rozepsat. Třeba to někomu pomůže.
Úspěšně vyřešeno. Druhotný problém byl vyřešen opravou systémových souborů. Prvotní problém ze zadání dotazu budu řešit, pokud se znovu vyskytne.

Dost je mi záhada, jak by se mohly v Linuxu poškodit systémové soubory. To jsem ještě neviděl a delám imrvére na Linuxu 10 let

Poškodit se mohou v Linuxu tak jako v jiném OS, na tom neni nic zahadného.
Jedna z vyhod GPT které o proti MBR ukládá hodnoty cyklické kontroly redundance (CRC).

A čím se poškodí? Připouštím chybou disku nebo nějak blbě urvanou aktualizací. Chytré distribuce mají aktualizace dobře ošéfované i když spadnou (třeba ztrátou Internetu nebo výpadkem šťávy). Jinak není nárok do toho hrábnout, nikdo do těchto souborů nemůže nic zapsat ani BFU to nemůže smazat. Samozřejmě, předpokládám, že žádný šílenec nepracuje pod rootem.