Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lubuntu 18.04 LTS x86 - zvláštní chování při spuštění po prvním dni používání

Obracím se ná pány praktiky a přicházím se zapeklitým oříškem k rozlousknutí.

Lubuntu 18.04 LTS x86. Po nainstalování, první den vše funkční. Druhý den po zapnutí se v grafickém prostředí OS dožaduje zadání hesla pro přihlášení k účtu. Problématické chování spočívá v tom, že:
1) Při instalaci nebylo nastaveno zabezpečení, aby po spuštění PC a zavádění OS bylo vyžadováno heslo.
2) Přesto, když zadám správné heslo, tak ho ho evidentně kontrolně akceptuje, ale stále zůstává zobrazeno to samé okno pro zadání hesla. OS tedy netvrdí, že bylo zadáno špatné heslo. OS se nespustí do výchozí plochy.
3) Při zkušebním zadání špatného hesla oznámí hlášku, že bylo zadáno špatné heslo.

Nejsou mi známé přičiny celkového vzniku těchto řetězových situací.
Intuice a matná zkušenost z kdysi mi napovídají, že by mohl být problém mimo jiné i v grub.

Jak tyto stavy vyřešit a nejlépe jim předejít?
Mimochodem, čím a jak opravujete zavaděč grub?
Nejraději bych použil nějaký nástroj z flashdisku, abych se nemusel složitě prodírat přes příkazy v terminálu.

Předem díky za jakékoli myšlenky, podněty a rady.

Take mam otazku:
- Proc verze 18.04 a ne 20.04 LTS ? Kvuli verzi x86 ?
Hned na zacatek, mozna, jelikoz jde o novou instalaci jestli jsem spravne pochopil, bych to Lubuntu nainstaloval znovu, muze to zabrat podstatne mene casu.

Jestli jsi na prihlasovaci obrazovce, stiskni [CTRL + ALT + F3] pro vypnuti grafickeho rozhrani, zde prihlaseni kdyz zadas "jmeno + heslo" funguje ? Zpatky do GUI se dostanes [CTRL + ALT + F7].
Mel by jsi videt neco jako :

[95010-gui-off-png]

Tento problem jsem zpavidla videl bud pri aktualizaci jadra, nebo u prihlaseni do jineho nebo se samotnym grafickym prostredi.
Problem s prihlasenim na uvodni obrazovce:

Jestli ano, pujde nebo podezrivam spis GUI_desktop jak GRUB, mozna by stacilo jen obnoveni.
V pripade ze jde o cistou instalaci, overil bych jestli je vse aktualizovane :

apt update --fix-missing

A nasledovne obnovil, aktualizoval graficke rozhrani :

sudo apt install --reinstall lubuntu-desktop
reboot

[ZKUS]: Jestli probehla aktualizace, pri spusteni PC, zvol predchozi verzi jadra (hned po spusteni v menu GRUB).

Mimochodem, čím a jak opravujete zavaděč grub?

Co se tyce GRUB a jestli nechces nic tukat do terminalu exituje jednoducha utilita na spravu zavadece GRUB "boot-repair".
Do terminalu pro instalaci a spusteni jen vloz :

sudo add-apt-repository -y ppa:yannubuntu/boot-repair && sudo apt update && sudo apt install -y boot-repair ; boot-repair

Probehne instalace a spusteni nastroje. Vse je to v grafickem rozhrani. Po spusteni prozatim nevol volbu "Oprava/Repair" ale jen "Create BootInfo summary" kde dojde ke kontrole a vypisu moznych chyb.
Nabizi moznostosti jako nastaveni jadra, jeho zaloha, oprava, info etc vse najdes v "Advanced Options".

.
[bootrepaira.jpg]

Děkuji za věcné informace.
Něco už jsem si s Linuxem užil, přesto budu rád za pomoc.

Je to starší HW s BIOS. Nemá UEFI. Osazeno pouze 2x 1 GB RAM, více není a nebude k dispozici. Slabší CPU. Proto verze x86. 18.04 LTS, protože 20.04 LTS to HW příliš dobře nezvládalo. Je to stařík na dožití, ale v dobré kondici a sloužil dobře. Pouze pro přístup do pošty + banka. Více netřeba. Došel jsem k tomuto závěru po pečlivém zvážení a otestování. Více jsem pro to udělat nemohl.

Pokud se nemýlím, tak to okno s názvem uživatelského účtu vyžadující zadání hesla je shodné se stavem, kdy se uživatel odhlásí z běžícího OS a při pokusu o znovu přihlášení se, to vyžaduje heslo. Jenž ese to objevilo hned na začátku.
Troufám si vyloučit vzhledem k popisu chování OS při zadání hesla, že by došlo ke změně hesla. Ono to heslo jakoby akceptuje, jen to zůstane zamrzlé v tom zadávacím okně.

Nevidím žádnou souvoslost s webovým prohlížečem.
Aktualizace nebyly povolené. Nikdy nedavam OS možnost, aby si svévolně instaloval aktualizace.

Snažil jsem se použít z flashdisku boot-repair. Dost mne zarazilo, že jsem neuspěl. Běžně ho používám, ale tentokrát jsem nebyl úspěšný.

Nevydržel jsem a OS obnovil ze zálohy. Jenže nyní jsem ve fázi, že stejně nenabootuje. Opět nepomohl boot-repair, který většinou pomůže. Domnívám se, že teď je problém v zavaděči grub. Podařilo se mi OS spustit přes Super Grub2 Disk. Pak jsem nainstaloval boot-repair přímo v OS. Při pokusu o opravu zavaděče grub mi boot-repair řekne, že opravu neprovede a odkáže mne na externí použití prostřednictvím bootovacího flash disku.

Rád bych to opravil přes boot-repair, ale jsem v patové situaci, nehnul jsem s tím ani při použití boot-repair z externího flash disku.

APíšu z mobilu nemohu to moc rozepsat, ale misto toho bootovaciho klíče zvol při spištění PC v nabídve GRUB položku co ma v závorce (Recovery Mod).
[mv0uI.png]
Nasledně ti vyskočí menu s volbama na opravu systemu, tam můžeš zvolit opravu a reinicializaci jadra kernel do původního stavu.

Těch možností opravy a kontrol je tam více, volbu už nechávam na tobě.
[mint-recovery-menu.jpg]
Nasledovne se spusti jadro a vyskoci ti tabulka co ches opravit → dpkg (opravit rozbite package, coz znamena package, ktery muze branit korektnimu zavedení.
- Jestli to nepomuze tak "fsck" cimz se pokusi opravit systemove soubory na tvem disku (HDD)
- A naposled 'grub' kde dojde k obnoveni a oprave zavadece OS (GRUB)
[mint-recovery-menu.jpg]
Mováček v linux nejsi tak by jsi s tím neměl mít problém ;)

Díky.
Problémy byly, jsou a budou. Umožňují mi učit se a posouvat se dále.
Tohle vše jsem zkoušel ráno, než jsem zadal dotaz.
Výsledek bez úspěchu.
Normálně bych sem nepsal, ale protože jsem vyzkoušel dostupné a pro mne známé možnosti, tak jsem tu položil dotaz.
Doufal jsem v nějakou alternativu k boot-repair. Něco so bude nezávislé na ne/funkčnosti stávajícího OS. Prostě nabootuju z flash disku a opravuju...

Ještě otestuju poslední verzi boot-repair, tu x86...

No, vidim ze sis s tim uz slusne pohral. Jak pisu vyse, IMHO by zabrala reinicializace grafickeho prostredi :
1) Na uvodni obrazovce kde mas napsat to heslo : CTRL + ALT + F3
2) Obnovit graficke rozhrani :

sudo apt install --reinstall lubuntu-desktop
restart

Ono, jak vidim, stravil jsi na tom docela hodne casu, nemyslis ze cista instalace by opravdu nebyla rychlejsi ?

PS: Zvolil jsi Lubuntu proc ne jde o dobrou volbu, ale i tak bych te rad pobidl hodit oko na Zorin OS ktery ma verzi urcenou pro starsi HW kde i s PC na Single Core + 512Mb RAM funguje velmi korektne (kancl, multimedia, web).

Za poslednich 6 mesicu probehlo hodne zmen zavedli nove custom jadro pro podporu starsiho HW, network karty GPU a podobne kde jde o opravdu slusnou alternativu ktera stoji za to zminit.
Posledni verze Lite 16 je na zaklade rozhrani XFCE 4.16 a systemu Ubuntu 20.04.3 LTS.
- Minimalni pozadavky Zorin OS Lite :

Zorin OS Lite, Education Lite, and Pro Lite editions
Designed for old and low-spec computers.

CPU: 1 GHz Single Core – Intel/AMD 64-bit processor
RAM: 1 GB
Storage: 10 GB (Lite), 22 GB (Education Lite), or 40 GB (Pro Lite)
Display: 800 × 600 resolution

Kdyby te to zajimalo, nechavam ti odkaz: https://blog.zorin.com/2021/12/08/zorin-os-16-lite-is-here//
Na stahnuti : Zorin Lite OS "16" x86 : https://zorin.com/os/download/16/lite/
Podle tvych znalosti to ze po vytvoreni bootovaciho USB ZorinOS muzes tento OS vyzkouset bez instalace (Live) a podobne ti psat nebudu protoze tyto veci jak vidim urcite znas.

Studijně se to snažím vyřešit. Rád bych na to přišel. Jistotou bude nová instalace.
Momentálně OS vůbec nenabootuje.
Doplňující dotaz - bude mít smysl přejít v dubnu na L/Ubuntu 22.04 LTS? Budu to zvažovat pro ostatní počítače.

Na tom starém Lubuntu notebooku jsem Zorin testoval. Nějaký blbec mu dopřál mizernou grafiku, nějaký SiS šmejd. Byl jsem rád že jsem to rozběhl v Lubuntu. Instalace ovladačů ručně. Najít řešení, použitelný postup = náročná disciplína. Ale zvládl jsem to. Stejný postup na instalaci ovladače grafiky v Zorinu nebyl úspěšný. Tak jsem na tom nechal Lubuntu.

Pokud bych na něco věcně nezareagoval, tak případně prosím připomenout. Díky.

Tak jsem to nakonec zvládl. Už jsem chtěl provést novou instalaci. Dal jsem si panáka a nastalo osvícení... Musel jsem opravit systémové soubory. Dám tomu čas na vyzkoušení. Snad se závada znovu neobjeví.

Někdy sem dám dotazem tu zapeklitost Lubuntu na HW se SiS grafikou. Rád bych to rozfungoval se Zorinem. Zatím to čeká jako výzva na pokoření.
Děkuji za věnovaný čas, pomoc a těším se na další spolupráci. :beer:

Na té nové x86 verzi Zorin Lite v16 co je na zaklade Ubuntu 20.04 Focal LTS by to mohlo jit rozjed :-)
[95012-sis-771-png]

Kdyz jsem se na GitHub dival na kernel 5.13 nasel nasel jsem v nem zminku o driveru pro SiS VIDEO CARDS :
.
[95013-kernel-5-13-png]

Az se budes nudit (funguje jen na 32Bit|x86 OS) :

 sudo su
 cd ~/
 wget --no-check-certificate https://gist.githubusercontent.com/fevangelou/46a2885233c45011ad5c8752f18eac73/raw/79b407db60589d98e78cd131b56a1652756fb7b2/install_sis_graphics_on_linux.sh
 chmod +x install_sis_graphics_on_linux.sh
 ./install_sis_graphics_on_linux.sh
reboot

Obsah scriptu :
https://gist.githubusercontent.com/fevangelou/46a2885233c45011ad5c8752f18eac73/raw/79b407db60589d98e78cd131b56a1652756fb7b2/install_sis_graphics_on_linux.sh

Obávám se, že to nepůjde. HW je slabý. Neutáhlo to Ubuntu 18.04 LTS. Proto jsem pak zkusil Lubuntu 18.04 LTS a s tím jsem uspěl.
Následně jsem zkusil Zorin 16 Lite, ale ztroskotalo to na té SiS grafice. Určitě se k tomu budu chtít vrátit později a dám znovu šanci OS Zorin.

Nečetl jsem všechny odpovědi, to bych dřív sešel věkem.Dělá to na mne dojem, že /home/uživatel nemá správná práva přístupu. To se pak systém nedostane na svoje konfugurace a skončí. Stává se to, že při instalaci se zadá jiný uživatel. Zůstaň v textovém režimu, spusť MC a podívej se na přístupová práva. Jestli tam bude místo uživatele jen číslo nebo jiný uživatel, pomocí mc to sprav.

Díky za informace. Omlouvám se za obsáhlé vyjadřování. Byla snaha problematiku dostatečně rozepsat. Třeba to někomu pomůže.
Úspěšně vyřešeno. Druhotný problém byl vyřešen opravou systémových souborů. Prvotní problém ze zadání dotazu budu řešit, pokud se znovu vyskytne.

Dost je mi záhada, jak by se mohly v Linuxu poškodit systémové soubory. To jsem ještě neviděl a delám imrvére na Linuxu 10 let

Poškodit se mohou v Linuxu tak jako v jiném OS, na tom neni nic zahadného.
Jedna z vyhod GPT které o proti MBR ukládá hodnoty cyklické kontroly redundance (CRC).

A čím se poškodí? Připouštím chybou disku nebo nějak blbě urvanou aktualizací. Chytré distribuce mají aktualizace dobře ošéfované i když spadnou (třeba ztrátou Internetu nebo výpadkem šťávy). Jinak není nárok do toho hrábnout, nikdo do těchto souborů nemůže nic zapsat ani BFU to nemůže smazat. Samozřejmě, předpokládám, že žádný šílenec nepracuje pod rootem.