Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem USB host - jak z USB disku udělat FTP server?

Dobrý den,
prosím o radu potřeboval bych připojit externí USB nějak do sítě a udělat z toho FTP server. Dočetl jsem se že je možné pomocí USB v routeru (to tam bohužel nemám) neexistuje nějaké rozšíření co bych připojil do lan a do toho USB disk?? díky

Změna tupého nicneříkajícího předmětu, původně: USB host (host)

NAS znám ale jak říkáš cena a to bez disku. (disk mám externí 2TB co bych použil) sdílení přes PC funguje už delší dobu. Dokonce mám nastavené že se PC probouzí podle přístupu. ale myslel jsem to nějak hodit do sítě aby nemusel stále počítač běžet a nebo se zapínat. používám na hudbu z pc do telefonu, přístup k fotkám , filmům do android zařízení které je propojeno s projektorem. Takže když koukám na film na projektoru musí běžet PC. (bere 80w) android zařízení u projektoru jen 15w. takže když by to táhlo někde ze sítě bez PC tak to je úspora. (chápu že tu řeším detail) proto nechci řešit NAS abych za nej dal 4000,- a více tak opravdu úspora nebude. přemýšlím o tom novém routeru co má usb ale nikde se nedočtu jestli vezme 2TB disk a bude přístup z android zařízení. popřípadě jaký. zase kupovat něco za 3000,- a jsem na stejném. vzal bych klidně něco z číny, nějaký USB něco jako (https://www.mironet.cz/digitus-nas-server-pro-usb-hdd-pouzdra-ftp-az-do-15-tb-1x-usb-20-1x-10100-mbps-lan+dp127825/) ale zase 2 TB nebere.

To ti moc neporadím, ale jsou tady i síťaři, kteří tomu rozumí a mají s tím zkušenosti. Určitě se Ti ozvou. Tohle je poměrně známá značka. Spotřebu má nízkou (9,81 W při plném provozu). Nerad bych Tě ale zmátl, takže počkej třeba na Flega, Hosta nebo méďu Brtníka, rozumí tomu. synology-diskstation-ds120j-100061557003

Má-li to být vyloženě FTP server, musíš si nainstalovat FTP server, např. free FileZilla apod., a externí disk používat pouze jako jeho úložiště dat. Portablová verze by šla nainstalovat rovnou na USB disk. Nelze to ale jen připojit do LAN, ale do počítače.

mně je jedno jestli to je FTP. šlo mi o to aby neběžel celý PC. Proste nějaký FTP server jako jsou třeba na kamery ale to nevím jestli funguje na disk a zápis. Samozřejmne leze udělat server z jiného PC ale to nic neřeší. Chtěl jsem to udělat z jednoho android zařízení ale programy co na to jsou neumí zapisovat na 2TB disk. číst jo. umí pracovat pouze s vnitřní pamětí.

Pokud by to byl tento typ problému, tak bych u Androidu čekal především nativní podporu ext4/ext3, pak podporu pro nějaký *FAT* (pro SD karty a podobně) a až úplně někde na konci, pokud vůbec, pro NTFS.

Rozhodně pokud jde o disk do nějakého zařízení, tak je ideální (pokud to jde) ho jak dělit, tak formátovat v dotyčném zařízení, protože většinou ono samo ví, jak mu to nejlíp vyhovuje.

pripojeni disku k routeru pres usb byva zoufale pomale, do toho bych nesel.
neuvazujes spis o raspberry pi s usb diskem?

jinak ten tvuj 2tb usb hdd je urcite smr typ: to je spis stridmy jednouzivatelsky pristup, zadna naska z toho nebude.

Moznosti ako si spravit ftp server s usb diskom je milion. Idealne ak to vie tvoj domaci router, napriklad ja to mam doma na svojej AC2 od MT...ale je to zufalo pomale a na serizonejsiu pracu sa to nehodi.
Potom mozes pouzit RPI, opat som to skusal v rannych dobach RPI I a bolo to zufalo pomale, pretoze ethernet tam bol emulovany cez USB v tej dobe.
Ono by bolo mozno dobre keby si uviedol dovody naco to chces pouzita mozno sa zisti, ze ziaden ftp nepotrebujes.

Pozor, ja sa nebavim o jednom velkom subore na SMB, ja som dal na USB kluc tisice malych suborov a pracoval s nimi a tam sa ukazal problem USB pripojenia.
Mam to este stale tak, ale uz mam doma vyse roka aj normalne NASko a je to rozdiel, ktory vidiet a citit.
Ako nudzovka preco nie, ale pri mazanie stoviek malych suborov, ci kopirovani to bolo zuuuufalo pomale.

1) resti to FTP protokolem v roce 2022 a navic jeste v ramci lokalni site?! Ale...
2) pripojovani USB disku do site pres router je takove nouzove reseni
2) porid si NAS, budes to mit vyresene jednose a pohodlne a rychle. Muzes si to i zbastlit treba na RaspberryPi (pokud tak nutne trvas na pripojeni disku pres USB) ale nic tim neziskas.

ne jedná se o to že ten disk mám. mám ho připojen k PC kde mám další 2 TB interně. děti používají u TV android TV box, u projektoru mám android TV box, doma používají bluetooth reproduktory z telefonu. Hudbu hrají bud youtube (samá reklama) nebo právě z archyvu v PC, to samé ty tv boxy filmy a seriály z PC. tak jsem jen myslel aby stale neběžel PC. Sice se sám zapíná když se někdo připojí ale stále beží. tak jsem myslel k routeru nebo pres neco jen do sítě. NAS je sice dobré řešení ale pokud mi jde o to aby neběžel pc který bere 60-70W tak to se mi NAS opravdu nevyplatí. a dělat druhej PC jako uložiště to nic neřeší. Proto byl dotaz hlavně zaměřován na ten router když mám velký USB disk. ale asi to tedy nechám jak to je a zatím to nebudu řešit. Protože investovat 4000,- do NAS + disk to nemá cenu.

Na toto co spominas naozaj potrebujes NAS prave kvoli vykonu.
Klasicke NAS ti pri 2 diskoch bude zrat 10-15W, takze ja ine riesenie nevidim.
Pozerat film z USB, pripadne nebodaj zatazovat to NASko sucasne dalsou ulohou bude uz mimo jeho vykon.
Myslim, ze na ISB si 2 ludia naraz film nepozru.