Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno napájanie PC ventilátora (AC adaptér alebo USB)

Zdravím, aké napájanie je vhodnejšie pre PC ventilátor? Jedná sa o dočasné improvizované riešenie. 12 hodinová prevádzka každý deň. Má zmysel pozerať v takomto ohľade na elektrickú spotrebu? Koľko to môže ťahať v jednotke W? Keďže to bude zapojené pol dňa každý deň tak nech to zbytočne neťahá viac elektriky ako je nutné.

Ventilátor: ARCTIC F8, DC, 12V, 0,11A
USB 2.0: 5V, 500mA, 2,5W-4,5W
AC adapter: 5V, 3A, 15W, sú tam ale aj ďalšie informácie ktorým už nerozumiem - https://i.imgur.com/E1nMRlC.jpg

Vyskúšal som už obe možnosti a ventilátor funguje rovnako. Má síce nízke otáčky ale práve takéto RPM som vyžadoval. Ospravedlňujem sa za takýto stupidný dotaz ale v tomto obore mám len základy. Síce sa mi podarilo tento vetrák prerobiť z 3pin na USB ale jedna vec je zapojiť a druhá vec rozumieť tomu. Prepojiť červený s červeným a čierny s čiernym zvládne každý :-)

Řešení:

když se ten konkrétní ventilátor rozběhne na 5V a točí se, tak se dá napájet i z interních pinů usb. spotřeba při nízkém napájení bude zhruba nula, do 50mA.
já bych sice před něj strčil malou odrušovací cívku, ale tu každý nemá, tys to taky zkoušel bez ní a pc asi nespadl.

Prepojiť červený s červeným a čierny s čiernym zvládne každý

divil by ses: jsem líný něco pájet. pokud se dá kabel/redukce objednat v eshopu, radši si na něj počkám.

když se ten konkrétní ventilátor rozběhne na 5V a točí se, tak se dá napájet i z interních pinů usb. spotřeba při nízkém napájení bude zhruba nula, do 50mA.
já bych sice před něj strčil malou odrušovací cívku, ale tu každý nemá, tys to taky zkoušel bez ní a pc asi nespadl.

Prepojiť červený s červeným a čierny s čiernym zvládne každý

divil by ses: jsem líný něco pájet. pokud se dá kabel/redukce objednat v eshopu, radši si na něj počkám.

Ja som to ani nepájkoval. Je to dočasné riešenie a navyše pri takto malých jednotkách by to nemalo vadiť či? Odizoloval som čierny/červený z USB kábla a to isté na vetráku. Ten dokonca mal všetky 3 kábliky čierne tak som použil tuškovú baterku a skúšal kombinácie kým sa vrtuľa nepohla. Kábliky som potom po dĺžke cca centimeter ztočil dohromady a preložil a nakoniec každý zvlášť a potom všetky spolu zaizoloval izolačkou. Je to fušerina ako sa na BFU patrí :D

Rozhodol som sa zvoliť napájanie cez USB a nie cez AC adaptér. Ja blbec som zabudol na taký detail že cez AC adaptér by som to musel ručne vypínať prípadne by to šlo 24/7. Do USB sa po vypnutí zdroja USB vypne aj vetráčik a znova zapne keď bude potreba.