Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Sestava PC

Dobrý den, byl by mi někdo ochoten poradit jak na sestavu PC? Poslední jsem stavěl před 10 lety, takže už se v tom nevyznám jak kdysi.

Jde o herní PC, grafikou i procesorem jsem si jistý, záleží pokud i zbytek vyhovuje.

Potřeboval bych i poradit s výběrem case, která má dobrý air flow (RGB mě nezajímá) a taky vodní chlazení (v tomto jsem úplný laik).

Grafická karta: https://www.alza.cz/msi-geforce-rtx-3090-ti-suprim-x-24g-d7081311.htm
Procesor: https://www.alza.cz/intel-core-i9-12900k-d6767573.htm
Základní deska: https://www.alza.cz/asus-rog-strix-b660-g-gaming-wifi-d6939824.htm (chci i wifi modul)
RAM: https://www.alza.cz/gaming/corsair-64gb-kit-ddr5-5200mhz-cl40-vengeance-black-d7004697.htm
SSD: https://www.alza.cz/samsung-970-evo-plus-2000gb-d5543504.htm
HDD: https://www.alza.cz/wd-gold-4tb-d5677274.htm
Zdroj: https://www.alza.cz/seasonic-prime-1300-w-gold-d5241825.htm

Budu rád za každý komentář, ať už je to změna, úprava či poučení.

Předem díky všem.

Ak sa jedná o takýto hi-end a nemáš istotu tak nemá zmysel aby si to zostavoval sám. Skús si nájsť niekoho v okolí kto tomu dokonale rozumie a buď mu to daj zostaviť alebo ak si to chceš zostaviť tak si ho len zavolaj na výpomoc. Je to už cenovo riadna pálka... Ak tam chceš AIO vodné chladenie tak to by si možno ešte ako tak zvládol. Ak chceš chladenie na mieru to je už profi záležitosť a musíš si niekoho nato zavolať. Skrinku si kľudne vyber aj sám podľa toho čo potrebuješ a ako sa ti páči. V hi-end triede máš takmer nulovú šancu žeby si vybral niečo zlé. Inak chceš určite do toho počítača dávať HDD? Skús to premyslieť či je to nutné. Vzhľadom na cenovku komponentov a na súčasné pomery tam daj radšej už len SSD. Dnes sa dá zostaviť totálne tichý počítač bez HDD. Jasné že to bude drahšie ale vzhľadom na cenu ostatného tam môžeš radšej zvoliť 4TB SSD. Ak vyžaduješ kapacitu a časom tam chceš dokupovať ďalšie disky tak beriem späť. Ak ti ale stačí 2TB+4TB tak v danej cene má viac zmysel čisto SSD. HDD sa oplatí pre ľudí ktorý potrebujú obrovské kapacity. Pre väčšinu ľudí je to skôr už len vhodné externé úložisko na zálohy.

Složit to zvládnu, jediný co by mi dělalo problém je to chlazení. Samozřejmě by bylo super, ale nikoho z okolí přes PC nemám. Jediný co mě napadá je nějaká firma co to udělá za mě. To s tím HDD je dobrý nápad, nahradím to SSD. Je lepší Sata 3 nebo M2 SSD disk?

Ano toto jsem o tom procesoru četl, proto bych si tam chtěl dodat to chlazení.

Jak jsem psal teď už se v tom tolik nevyznám, proto jsem rád za každou radu. Co tedy vybrat mimo mAtx?

A ano to je mi jasné, ale s tímto si vystačím na 100% na dalších x let, navíc s nedostupností grafických karet bych si takhle na to počkal ještě rok. RTX 3090 Ti s tímto procesorem je zrůdná kombinace a nepotřebuji nejnovější součástky.

všetko vyzera pekne ale hentaky procesor kupuješ úplne zbytočne. Nikdy ho nevyužiješ - hlavne ked sa jedná o herný pc.
Takisto Ramky zbytočne chceš kúpiť 64GB pričom by ti stačilo kludne aj 32GB.
Zároveň by som nekupoval ramky DDR5 ale DDR4 lebo maju lepšie časovanie

Ale sú to tvoje peniaze... Ak máš toľko na rozhadzovanie tak kludne

Složit to zvládnu, jediný co by mi dělalo problém je to chlazení. Samozřejmě by bylo super, ale nikoho z okolí přes PC nemám. Jediný co mě napadá je nějaká firma co to udělá za mě. To s tím HDD je dobrý nápad, nahradím to SSD. Je lepší Sata 3 nebo M2 SSD disk?

Trocha mi uchádza pointa prečo vôbec riešiš poradenstvo zostavovania PC z hi-end triedy na internete. Neber to v zlom ale ak máš na takéto delo tak to je taký problém zaplatiť si službu. Nie kadejakého šuflikára ale skutočného odborníka. Nebude to zadarmo a možno ti zaberie nejaký čas kým nájdeš niekoho zo svojej lokality ale je to najlepšia cesta.
AIO chladenie zvládneš aj sám ale chladenie na mieru nie. Dá sa pochopiť že si to chceš zostavovať sám. Je to ako lego a je to zábava ale určité úkony sú dosť odborné. Nájdi teda experta na tento segment a kľudne môžeš stavať počítať spolu s ním ak chceš za každú cenu zostavovať a zároveň aby to bolo všetko na 100%.
Absencia HDD je správna cesta. Dnes je to už z môjho pohľadu prežitok tlačiť do PC HDD, ak ide o bežné využitie alebo na hry. Nielenže je ten HDD pomerne veľký, hučí, bzučí, vrčí, vyžaduje napájací a dátový kábel a je pomalý. Jediná výhoda je cena za kapacitu. Na druhú stranu ak zvolíš NVMe tak máš tiché úložisko, rýchle a bez akejkoľvek kabeláže.

Tenhle vodník to uchladi
https://m.alza.cz/corsair-icue-h170i-elite-capellix-d6703600.htm?gclid=CjwKCAjws8yUBhA1EiwAi_tpEeo5IIHxMX9tDdOLoFZpbtkMPkdbZKlx9gd5Y5O6EplkrmFIoXy-XRoC8aUQAvD_BwE&kampan=adw1_komponenty_pla_all_obecna-css_chlazeni-vodni_m_1003717___DO152j4_414817402799_~92896241735~

Je z recenze 12900k na pctuningu.
Kupovat 64 gb DDR 5 je ekonomický nesmysl. Až nebude stačit 32 tak koupíš 64. To cos vybral má časování úplně nahovno, pořád je to novinka, pořád ve vyvoji. Za rok dva budou tyhle rychlosti směšný.

https://m.alza.cz/gaming/kingston-fury-32gb-kit-ddr5-6000mhz-cl40-beast-black-d6927664.htm

Deska by k tomu víc slušela Z690. Zvážil bych
https://m.alza.cz/msi-mag-z690-tomahawk-wifi-d6883869.htm?o=15

Ten SSD disk je jak výběr z roku 2020 máme tu PCIE 4 vzal bych https://m.alza.cz/patriot-viper-vp4300-2tb-d6463011.htm na systém. Pokud chceš Samsung tak 980 řadu.

Klasický disk už snad ani do moderního pc nepatří, pokud potřebuješ něco na filmy koupil bych NAS.

Skříň si najdi sám podle toho co se bude líbit. Nahoře budeš potřebovat místo na 360mm radiátor, zdroj dole, vzadu ať je 1x 140 nebo 120 větrák.
Jestli prosklená, neprosklena atd..musí se líbit hlavně tobě.