Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno PC sestava ke grafické kartě RX 560

Dobrý den,

nedávno mi přestal fungovat starší počítač s grafickou kartou RX 560 4GB. Problém je, že počítač jede, ale obraz nenajede, periferie nesvítí a grafické kartě se neroztočí větráky. Zkoušel jsem ji v jiném PC a tam funguje, takže jsem usoudil, že odešla základní deska. Většina komponent z počítače je ale více než 10 let starých, takže jsem se tomu ani nedivil.

Jde o to, že aktuální ceny grafik sice klesají, ale ani tak bych za počítač nechtěl utratit hromadu peněz, takže jsem si říkal, že bych ještě využil kartu ze starého PC. Počítač by měl bez problému rozjet hry jako Valorant nebo CS:GO, žádné nové nebo náročnější hry nehraji. Jelikož chodím na VŠ technického zaměření, dělám na počítači i práci do školy a mám u toho otevřených X oken v prohlížeči.

Samozřejmě bych při ještě větším poklesu cen chtěl koupit lepší GPU. Ze starého počítače už mám dva 75 Hz monitory, SSD disk a původní HDD. Nejsem si však jistý, jestli by nebylo lepší komponenty prodat a koupit si celý nový počítač.

Předem děkuji za všechny odpovědi.

Může to být jenom vadný zdroj.

Pokud chceš co nejlevnější pak :

Nejlevnější deska, procesor a 16giga ram je orientačně 6tisíc. (GIGABYTE B560M H, 10100F, 16G) nebo 7tisíc (GIGABYTE B660M GAMING DDR4, 12100F, 16G ddr4)

koupil bych nvme disk základ https://www.alza.cz/wd-blue-sn570-1tb-d6800322.htm
a zdroj
jestli je to SSD použitelné můžeš s nvme počkat

Nějaký prodej starých komponent si moc nemaluj, vidíš za kolik se to dá sehnat nové a tobě tam ještě něco nejede :-)

Nemusí to být přímo nejlevnější možnost, spíš jsem to myslel tak, že ceny grafických karet jsou stále dost vysoké a tím bych i za počítač dal dost peněz, raději bych tedy použil svoji GPU s možností koupě lepší v budoucnu, až ceny klesnou.

Hlavně, aby mi tento počítač rozjel bez problémů zmíněné hry, práci do školy a za rok dva by se mi vyplatila investice do výkonnější GPU a třeba i 144 Hz monitoru.

Bohužel sám si nejsem schopný tyto komponenty určit, abych zároveň volil i nejlepší možné, takže se radši radím tady.

Tak to sem to trefil napoprvé 😀
Intel 4jadro 12100 s nvme SSD, zdrojem a bednou vyjde akorát.

Pokud bys chtěl 6ti jádro 12400 je to plus 2000.
Víc tam podle mě stejně vymyslet nejde max doladit základní desku za nejakou lepší (ale výkon bude stejně stejný jen může mít víc konektorů, lepší chlazení a tak)

Takže by to šlo nějak takhle

https://www.czc.cz/4nc8hn6edsjd1ae4lod2uegm17/seznam

nebo

https://www.czc.cz/4b55k3feoajg8899807kjaunj3/seznam

u AMD použít třeba 5600G? Intel dost levnější no, ale výkonově to asi taky bude jinde? kdybych chtěl třeba za rok dva nějakou novou výkonnější grafiku, aby to bylo ok.

K tomu bych asi hodil nějakou levnější case, do té staré se mi to dávat nechce, když už, tak už. :D

U toho AMD musíš vyměnit desku. Navrhuji tu.levnou co mám, jediná z těch levných má chlazení napájení. Ale já ji bral za 1700 teď stojí 2200 a příplatek nyní za lepší.je asi 700. Výkon je ale stejný.

5600g je procesor pro ty co nemají grafiku. Ty ji máš plánuješ další tak mi to nepřijde výhodné.

Co se týká výkonu tak i tel řady 12x00 je opravený a má stejné nebo lepší ipc
12100 je samozřejmě základ. Na yt je hromada srovnání.
https://youtu.be/23Crdphq5X8
Dovolím si neskromně tvrdit, že blbé bych ti neradil :-)

Pokud se skříni nic není (chybějící pokažené USB) tak ty levnější.mi oproti starším přijdou spíš papírová bída.

V tom případě bych přemýšlel i o 12400F, cenově mi to přijde celkem výhodné, přece jen je o 1000 levnější než AMD v druhém seznamu.

Stačí ho jen vyměnit za i3 v seznamu? A hádám, že už bude i lepší investovat do toho ssd, že?

Problém právě je, že na té staré bedně některé konektory nefungují, navíc vepředu má bedna průduchy, kde se drží dost prachu a bude asi lepší koupit novou.

Takže bych to mohl objednat takto

https://www.czc.cz/35dd5t2k62iadbfgreu9bv4spf/seznam?fbclid=IwAR1C2YUOSFWNOZylQvAJPC6O80hKbwz7MP5YOs_cLq0pNaLkFIXnA3aCdGk

nebo

https://www.czc.cz/30spb48778iv2aldo7u0lletue/seznam?fbclid=IwAR1QHulp7pxkv2dJz9_KDBALtS8cjeS5z_-wfE3l4lRHrBVp0ccx4DZCqdc

Verze s 12400 je sice dražší, než jsem měl původně v plánu, ale jsem si u něj trochu jistější, zato u toho zdroje si tak jistý nejsem. Bude pro obě sestavy ok i v případě koupě výkonnější GPU?