Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Atx zdroj - napájení LED pásku

Dobrý den,
Potřeboval bych z ATX zdroje vytáhnout jen 5v větev, ktera bude napájet 5m led pásku.

1. Mohu zatížit jen 5V větev?
2. Najdu někde popis jak to mohu upravit?

Změna předmětu, původně: Atx zdroj (host)

clanek je dost historicky, dnesni verze atx zdroju predpokladaji zatez hlavne na +12v vetvi, to vyhovuje ledkovym retezum.
+5v vetev pak osetrit nejakou predzatezi, at nejede naprazdno.
3v3 bych u dnesnich zdroju meresil, snad ji regulace tak nehlida.

kdyby byl zdroj za provozu jen tak, bez dalsi ochranne skrine, je to spatne, nesplnuje minimalni kryti ip20.

aha, tazatel ma 5v pasek a vymysli vzhledem k dnesnim zdrojum rovnak na vohejbak. kazdy jsme kdysi s necim blbnuli, toto bude ten horsi pripad.
nebude uz na tom 5v 5m pasku velky ubytek napeti - postupny pokles jasu?

nebude uz na tom 5v 5m pasku velky ubytek napeti

Pokud je to pásek z digitálních LED (což předpokládám, běžné pásky jsou na 12V) tak ty budou v pohodě, ty fungujou od 3V víceméně bez problémů (obsahují proudové zdroje).

Jinak ani postupný pokles jasu by nemusel tolik vadit, to mozek odfiltruje.

rozstrihnout pasek napul a dat zdroj doprostred

Lepší řešení by bylo napájení z obou konců.
Ale ani by se nemusel stříhat, stačilo by jen tam přidat napájení.

Já mám momentálně 7 metrů, protože k pětimetrovému přibyli dva metrové, ty metrové napájím z obou konců extra zdrojem, ten pětimetrový jsem připojil prostě protože jsem chtěl prostě do kaskády těch led zapojit co nejvíc (ten nepatří do plánu) a ten napájím z jednoho konce. A vlastně před nima mám kruh 16 led, to už ani na metry počítat nebudu. Ale nejedu se světlem naplno, mám myslím jen 32/256 možná jsem to sundal na 16/256 abych na to mohl koukat zblízka. Při této intenzitě se to obejde bez pomocného zdroje a stačí to napájet z usb. Vůbec jsem si tyto digitálně řízené ledky poslední dobou oblíbil, ani cena není nijak závratná (rádově 6 korun za kus, momentálně teda 8 (pro >50 ks) https://www.gme.cz/digitalni-led-3535-rgb-120-ostw3535c1a ), jen si nedovedu představit osazovat toto smetí (pouzdro 3535) nějak pravidelně na tišťák, navíc stejně vyjde levněji koupit to hotové a přizpůsobit se tomu.

Já mám dlouhý pás z Aliexpresu, na 5V, natažený pod stropem pokoje a jezdím si na tom různé efekty z Arduina. Občas je to celé jednobarevné (i bílé) a je vidět, že začatek svítí asi tak stejně jako konec.

A co se týče 3V, tak je to mimo specifikace a nemusí to s ním fungovat - podle toho, o které výrobní provedení WS2812B jde, to chce něco jako 3.5V - 5.3V (nebo 3.7V - 5.3V) napájení - tedy určitě ne 3V.

A podle různých diskuzí to často hapruje i na 3V3 napájení, nebo na 5V napájení a 3V3 logice.

---

Teď koukám, že odkazuješ cosi jiného, co má ale taky 3.5V - 5.3V jako Absolute Maximum Rating

Ja budu mít adresovatelný led pásek. Nebude pořád svítit celý nicméně ta situace může nastat. Bude to po 1m led pásku, takže co jsem zde vyčetl tak napájet nejlépe z obou konců pokud to bude budu třeba přidávat.