Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem HE160 v rámci internetového (Wi-Fi) připojení

Dobrý den.
Obracím se na Vás ohledně dotazu k zvláštnímu pásmu 160 MHz, a to HE160.
Vybírám si router a nejdříve jsem byl rozhodnut pro TP-link Archer AX73, avšak posléze jsem objevil i TP-link Archer AX90, který nabízí tři pásma, přičemž v 5 GHz má možnost dvou rychlostí (viz. specifikace), přičemž u té rychlejší rychlosti (4 804 Mbit), tedy tuším, že u ní, je poznámka HE160.
Hledal jsem poměrně dlouho a složitě, oč se vlastně jedná, jak na českých, tak zahraničních stránkách v angličtině. Principelně chápu, že se jedná zkrátka o pásmo, které má hodnotu 160 MHz a lze tak docílit ještě rychlejšího přípojení přes Wi-Fi. Ovšem může být regulováno v určitých regionech a oblastech, rovněž musí být zařízením podporováno.
Ale z praktického hlediska vlastně nevím, co to znamená, zda to moje zařízení klasicky mohou podporovat a zda se na tohle pásmo dostanu. Tím tedy důležitá otázka, zda a jaký má v tomto případě HE160 význam.
Mohl by mi to, prosím, někdo poměrně jednodušeji, abych to pochopil, vysvětlit?

Klidně podrobnějši a důkladně, avšak zkuste tak nějak, abych to pochopil. Na PC jsem celkem pokročilý, ale na internet a různé pásma a frekvence co se týče internetového připojení chápu jen pricnip, jaký jsem napsal. Proto nějaké extra složité vysvětlení, kdy nepochopím oč jde a co za tím je, mi moc nepomůže. Zkuste tedy, prosím, jak kdybyste byli technici a vysvětlovali to zákazníkovi doma, který absolutně neví, jak u něj internet funguje :D To samozřejmě já nějak vím, ale abych to zkrátka pochopil, takže nějak jednodušeji :D

Díky moc.

když to ax pásmo nepodporují tví wifi klienti, natož aby měly nový návrh wifi 6e, nejspíš jen vyhazuješ prachy.
jestli to vymýšlíš jen pro připojení herního pc děla, pak dosud platí zákon z minulého století: drát je drát.

160mhz je šířka pásma. nejdřív si s tím pásmem/novou modulací musí ty wifikrámy rozumět.

No já to popravdě kupuji kámošovi, a říkal jsem mu, že bych raději vzal pouze ten AX73, u kterrého má jistotu, že bude fungovat na 100 % a přijde mi skvělý, protože tam funguje na běžných pásmech, které dnes klasicky podporované jsou mnoha zařízeními (tedy 2,4 a 5 GHz). On pořád říká, že na základě nějakých mnoha negativních recenzí ho nechce a chce oný AX90, přičemž jsem mu ale říkal, že si myslím že těch HE160 v pásmu 5 GHZ nevyužije, protože to většina zařízení, jako televize, mobil apod. podporovat nebudou. Počítač má připojený klasicky kabelem, to je jasné. Ale ostatní zařízení pak přes wi-fi.

Obecně tedy nechápu a netuším, zda bude pásmo na 5 GHz s HE160 (160 MHz), kde je rychlost 4 804 Mbit wifi na zařízeních podporovat a jestli mu nakonec nezbyde pro všechna ostatní zařízení na klasickém pásmu 5 GHz pouze oných 1 201 Mbit/s.
Na internetu totiž uvádí specifikace, že router disponuje následujícími třemy pásmy a rychlstmi v daných pásmech: 4 804 Mbit/s (5 GHz) + 1 201 Mbit/s (5 GHz) + 574 Mbit/s (2,4 GHz)
Tuším, že oných 4804 Mb/s je právě v pásmu 5GHz s HE160 (tedy s šířkou pásma 160 MHz), a zde dotaz - pokud to tak je a zařízení by logicky tohle připojení a tím pádem ani rychlost nepodporovala, jednoduše tak na zařízení (televize, mobil... připojené přes wi-fi) zbyde jen 1201 Mb/s v klasickém 5GHz pásmu? Což mi přijde pak nesmysl vůbec AX90 pořizovat, když mu to nic podporovat nebude a zbytečně by ztratil rychlost 4804 Mb/s.
Jak to tedy, prosím, je s onou podporou a případně rychlostí v daném podporovaném pásmu danými zařízeními?

Díky moc.

norma 11ax (wifi6) je už běžná a perspektivní, pásma 2.4 a 5ghz.
wifi6e je nové rozšíření o 6ghz. nechť si ten známý vypíšeš seznam mobilů (pc doufám ne), které mu to wifi6e podporuje a k čemu to u mobilu potřebuje.
i tv na wifi, no jo, no. to je ta vše-wifi móda, už 10 let.

1201 Mb... - řešíš teoretické nedosažitelné hodnoty. doufám že jim nevěříš. (jako třeba, že usb2 přenáší 480mbit/s)

2.4ghz má šířku pásma třeba 40mhz, v paneláku kvůli vzájemnému rušení těžko použitelné. přitom může být lepší to omezit na 20mhz.
5ghz si najdi třeba na wiki, tam bude těch 80-160mhz.
nových 6ghz bude asi 160mhz. je to jedno kolik, když to ten client nepodporuje, může si router vysílat do vzduchu co chce.
wifi se používá pro spojení přes zeď, tím zároveň klesá šance to široké pásmo nepoškozené zachytit.

známému něco doporuč, stížnosti na jeho vlastní výběr ať laskavě směruje na lampárnu.

Stručně řečeno, je úplně jedno, co koupíš. Když se se stávajícími zařízeními nedomluví na té vyšší rychlosti, pojedou na nějaké nižší. V praxi tyto teoretické rychlosti stejně nikdy nedosáhneš (jak už bylo napsáno). Když chce ax90, kup mu ho (teoreticky to má připravené na nějaká nová zařízení, která už to můžou podporovat).

HE160 je šířka kanálu 160 MHz u Wi-Fi 6 (802.11ax) v pásmu 5 GHz. U Wi-Fi 5 (802.11ac) a některých Wi-Fi 6 (802.11ax) routerů bez HE160 je šířka kanálu 80 MHz, tedy poloviční. Tzn. pokud vaše zařízení podporuje HE160/160MHz šířku kanálu, pak teoreticky můžete dosáhnout 2x větší rychlosti. HE160 umí především novější / dražší telefony nebo PC, např. tyto:
he160

Oba Wi-Fi 6 routery AX73 a AX90 mají na 5 GHz rádio s max. rychlostí 4804 Mb/s (při použití 160MHz šířky kanálu a 4 datové proudy). Pokud vaše zařízení 160MHz pásmo nepodporují (tzn. pojedou max. na 80MHz šířce kanálu) pak jejich max. rychlost bude poloviční, tj. 2402 Mb/s při použití 4 datových proudů. Mobilní telefony ale většinou umí jen dva datové proudy, takže při 80MHz kanálu jejich max. rychlost bude 1201 Mb/s. Ale když budete mít připojené dva telefony, tak těchto rychlostí dosáhnete teoreticky na obou telefonech současně (router má 4 datové proudy, pošle 2 do každého telefonu, tzv. technologie MU-MIMO). Samozřejmě to vše jsou teoretické a maximální hodnoty, v praxi budou nižší. Více o Wi-Fi 6 např. zde:
wifi6

U Wi-Fi je vše zpětně kompatibilní, tzn. na Wi-Fi 6 router s HE160 můžete připojit klidně Wi-Fi 6 zařízení bez HE160 nebo starší Wi-Fi 5 (ac) či Wi-Fi 4 (n) zařízení. Ale abyste dosáhl maxima toho, co umí router, tak to musí umět i připojované zařízení.

Router AX90 má oproti AX73 navíc třetí radiovou jednotku pracující v pásmu 5GHz, s rychlostí 1201 Mb/s (80 MHz šířka kanálu, 2 datové proudy). AX90 má navíc také 2,5Gigabit WAN/LAN port. Takže je vhodnější, pokud potřebujete připojit větší počet klientských zařízení nebo pokud máte i rychlou vnitřní "drátovou síť", např. NAS s 2,5Gigabit kartou nebo např. PC s převodníkem z USB na 2,5Gigabit Ethernet, případně 2,5 Gigabit switch (TP-Link TL-SG105-M2 nebo TL-SG108-M2).

Wi-Fi 6E je rozšířením WI-FI 6 normy o provoz v 6GHz pásmu. V praxi pak tyto Wi-Fi 6E routery mají 3 radiové jednotky - v pásmech 2,4GHz, 5GHz a 6GHz. Opět platí, že pro provoz v 6GHz pásmu potřebuje i klientské zařízení, které to bude umět. Více info o Wi-Fi 6E:
wifi-6e