Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Proč má Vodafone rychlost uploadu jen 50Mb/s?

Dobrý den,

chtěl bych si na dané adrese zřídit internet. Mám tam několik poskytovatelů. Měla by tam jít optická síť. Proč ale Vodafone nabízí 1Gb/s download a pouze 50Mb/s upload?

Jiný poskytovatel mi nabízí také 1Gb/s download, ale až 500Mb/s download. Proč se ta rychlost uploadu tak liší a proč ji má Vodafone tak nízkou?

Děkuji za vysvětlení

Opýtaj sa priamo poskytovateľa prečo... Alebo teraz nedávno som objavil takú web stránku. Volá sa to Google. Nikdy som o tom nepočul ale vie to vyhľadať mnoho informácii naprieč internetom. Doteraz som používal telefónny zoznam, ten taký žltý určite ho poznáš. Zadal som tam "why download speed is higher than upload" a našlo to mnoho informácii z mnoho zdrojov. Anglicky neviem a prekladač chcem objaviť až v roku 2029 čiže som použil slovník.

Ale koukám, že číst Vás ten váš Google nenaučil. :-D Neptám se na to, proč download je vyšší než upload. Ale proč upload u Vodafone je výrazně nižší než upload u jiných poskytovatelů. Tohle se Vám nepovedlo pane, ale pokus dobrej xDDD

Odporúčam toho "jiného" poskytovateľa. Otázka je podobná tejto: prečo Jano na trhu predáva červené jablká za 30 KČ a Fero zelené za 40 KČ. Odpoveď je, že predajca sa rozhodol poskytovať tento tovar a v takýchto cenových reláciach ho predávať. Vy sa môžete rozhodnúť od koho si niečo kúpite.

Protože je to výhodnější pro byznys. Většinu lidí stejně zajímá jen download. Vyšší upload znamená větší zátěž pro infrastrukturu poskytovatele a tudíž raději nabídne především to, o co mají zákazníci zájem.
Pokud někdo chce lepší upload, buď si najde alternativního poskytovatele, nebo si u VF vyjedná individuální nabídku (za peníze se dá dohodnout ledacos).

To je super, ze mas PODA, jenze nejsou vsude po republice. Treba moje soucasne bydliste je bud tragicke ADSL nebo Vodafone. Ale budu se stehovat behem podzimu a uz jsem zjistoval, co je k dispozici tam, bud Vodafone nebo jeste drazsi optika od T-Mobile. No a treba u rodicu, coz je o par baraku dal, maji take Vodafone nebo drazsi T-Mobile a navic jeste maji poskytovatele Nej.cz, ktery ovsem blokuje cast internetu. Jinymi slovy on je ten Vodafone doslova zlatej, kdyz se setkas s tragedama, ktery by radi, abys na netu prohlizel maximalne Novinky a iDnes a nikam dal nelez a nic nestahoval.

V té situaci s přihlédnutím k věku rodičů bych se nasmlouval do obou smluv. Možná to pomůže "v rámci provázanosti služeb" dojednat nižší cenu. Snad se podaří najít v místě slušného místního ISP. Vyvaroval bych se pronájmu zařízení za měsíční výpalné. To raději zakoupit použité zařízení od někoho důvěryhodného. Nejlépe zakoupit nové.

Ide o limit technológie DOCSIS a oplatí sa vyšší download (to potrebuje každý najviac - drvivú väčšinu obsahu sťahuješ)... nie je to optika do domu (FTTH) ale ide to po koaxiálnom kábli z ústredne a to je tá limitácia...

Není to pravda.
DOCSIS, stejně jako třeba GPON jsou konfigurovatelné v poměrně širokém měřítku, byť jsou stále asymetrické.
Ten důvod pro omezování uploadu je ale jiný: zisk. Poskytovatel tento "nevyužitý" upload prodává separátně jako pásmo v datových centrech pro hostingy.

Jinak je rovněž tragický omyl, že upload se nedá využít v domácích podmínkách. VPN, cloudové služby, to vše vyžaduje co nejlepší upstream. Kromě toho, kvalitní upstream zaručuje rychlý downstream, pokud se totiž upstream vysaturuje, klesá rychlost i na downstreamu (to plyne z třístavového designu TCP protokolu). Zrovna nedávný covid a práce z domovů ukázala, že právě tam se láme chleba... proto každý, kdo má internet nejen na čumendu na YT apod., ale i na práci, by měl tomuto aspektu věnovat pozornost.

Skús hádať, googliť..
V skratke: Vodafone (predtým UPC - tak ako na SK) používa Optiku len po ústredňu a potom po koaxiálnom kábli do bytu, a to funguje na technológii DOCSIS..

Napr. :
Kabelové sítě využívají pro poskytování přístupu k síti internet přes (dříve televizní) kabelové rozvody technologii z rodiny standardů DOCSIS. Až doposud byly služby nabízeny s využitím principů verze EuroDOCSIS 3.0. Podmínkou pro nasazení dlouhodobě udržitelné gigabitové služby bylo zavedení technologie DOCSIS 3.1
(Zdroj: gigabitove-pripojeni-od-vodafonu-technologie-ceny-a-dostupnost)

V článku je aj vysvetlený tento "nepomer" uploadu...