Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vhodné RAM pro Ryzen 7 5700X

Zdravím,
jak jsem řešil již v tomto tématu, rád bych upgradoval stávající sestavu o MB, CPU a RAM: CPU jsem si vybral kvůli výkonu, spotřebě a teplotám Ryzen 5700X s deskou ASUS ROG STRIX B550-A.
Nyní řeším paměti RAM: Cenově mi vycházejí stejně 3200MHz CL16 nebo 3600MHz CL18 - nevím jestli upřednostnit lepší časování nebo vyšší takty?
A další věc je značka RAM: Vždycky jsem používal Kingstony, ale poslední dobou mi přijde, že mají na deskách Asus jsou problémy s XMP profily a dosažením správných pracovních frekvencí - po jaké značce RAM bych se měl dívat?
Děkuji moc za doporučení a rady!

Pro ryzen 3x00 je ideální paměť 3733 co nejmenší časování -
V praxi se nejčastěji volí 3600 CL 16.

Pro ryzen 5x00 je ideální paměť s rychlostí 4000mhz a co nejmenší časování. V praxi se volí 3600 CL 16 nebo 4000 CL 18.

Výrobce u obou řád oficiálně podporuje jen 3200mhz.

Čemu říkáš cenový rozdíl? Třista?

Jasně, 300 kč není rozdíl :-)

Co jsem se díval, tak je to v těmi pracovními frekvencemi dost loterie. Jedna kombinace CPU, MB a RAM jede v pohodě na 3600 a jiná zase na základu 2400. Díval jsem se například po těchto Kingstonech a zrovna v diskuzích psali o problémech s 5700G procesory... Ale to je asi o tom, že koupím, zkusím a kdyžtak vyměním ne?

Nebo je nějaká ověřená kombinace / značka, která s tím nemívá problémy?

https://www.youtube.com/watch?v=LoeeKnHDp4g
Oplatí sa to riešiť? Ja myslím že nie ale možno mi niečo uniká. Má to nejaký efekt v rámci pracovného využitia v špecializovaných programoch?
Dosky majú taký zoznam s podporovanými RAM, nájdi si ho... Tuto máš obyčajné RAM https://www.alza.sk/kingston-fury-8-gb-ddr4-3200-mhz-cl16-beast-black-d6622627.htm zapojíš do kompu a rovno sa vykašli na XMP a rôzne taktovania a blbosti. Proste to zapoj a koniec.
Za zmienku dnes už stoja DDR5 https://www.alza.sk/kingston-fury-8gb-ddr5-5600mhz-cl40-beast-black-d7004718.htm ktoré sú ale 2x drahšie čiže je to na zváženie. Myslím ale že kto zostavuje PC teraz alebo budúci rok tak už je to fakt na zváženie či priplatiť a zobrať dosku s podporou DDR5 a aj takéto RAM. Ich cena bude určite klesať, treba počkať nech to praskne.

Ešte dodám k tvojmu dotazu je dobre pozrieť:
https://www.youtube.com/results?search_query=3200MHz+CL16+vs+3600MHz+CL18
Čiže viac sa oplatí 3600MHz CL18 len či si ten rozdiel všimneš :-D
Ja na XMP kašlem. RAMky mám na základnej freq a žily mi to netrhá. Je to spoľahlivejšie a stabilnejšie riešenie. Netreba riešiť absolútne nič a ten maličký výkonový rozdiel je na smiech.