Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prirodzená agregácia 1:8,10 a agregácia napr. 1:40,50

Ahoj nejde mi o nejaké výpočty,rovnice,hodne,hodne som tu už dal otázok ohľadne agregácie.Možno je to hlúposť,ale zajíma ma že čo je lepšie Prirodzená agregácia čo je ako som sa dozvedel napr. 1:8 to znamená že zdielam svoju rýchlosť s 8 ľudmi(tj.zdieľame vlastne maximálnu rýchlosť kapacitu linky napr.400 Mb).No a potom agregácia napr. 1:40,tj.asi že zdielam svoju rýchlosť so 40 ludmi.Podľa mna je horšie ak má operátor prirodzenú agregáciu napr. 1:8,lebo je väčšia pravdepodobnosť,že sa tý 8 pripoja naraz,ako tý 40 tj agregácia 1:40.Moj poskytovatel má prirodzenú agregáciu.Ako som napísal,nejde mi o žiadne výpočty,som pochopil že to nie je možné.Pekný večer

to sdileni/agregace neni tak strasne - pokud to nejsou sami sosaci, kteri neco trvale tahaji.
nejde o to, ze je nekdo pripojeny, to jsou skoro vsichni. ale ze zrovna ve stejne chvili intenzivne taha.

jinak si to vykladas presne opacne: u nizsi agregace (1:8) je mensi pravdepodobnost konfliktu s nekym dalsim, nez kdyz je tech lidi na stejne lince vetsi pocet (40).

ale parametru pro porovnani je vic:
rychlost uploadu / nesymetrie linky. nektere protokoly od tebe potrebuji caste odpovedi a nizky upload muze saturovat propustnost, i kdyz download vypada papirove jako vysoke cislo.

Dikens za odpovede.U tej nižššej agregácii a vlastne je to asi aj pri vyššej napr.1:40,že to vlastne poskytovateľ robí ako mi bolo vysvetlené dávnejšie že napr.ja mám rýchlosť 50/5 a túto rýchlosť zdielam s napr.8 ludmi ktorý majú tiež 50/5.Príklad poskytovateľ má 600 zákazníkov kapacita linky 500 Mb,ponúka rýchlosti 20,30,50 Mb.Vytvorí skupiny: 1. skupina 9 ľudí rýchlosti 20 Mb, 2. skupina 8 ludí 30 Mb rýchlosť atd.a takisto je to aj pri vyššej agregácii 1:40,1:50....

Linka 100Mbit, agregace 1:8 = pokud budou vsichni stahovat ve stejny moment, bude mit kazdy 12,5Mbit. Agregace 1:40 = pokud budou vsichni stahovat ve stejny moment, bude mit kazdy 2,5Mbit.

Lepsi je agregace 1:8, protoze chces stahovat minimem 12,5Mbit a nechces stahovat minimem 2,5Mbit.

Naopak, pokud chces pri agregaci 1:40 stahovat take minimem 12,5Mbit, musis mit linku nikoliv 100Mbit, ale 500Mbit.

jakože jsou všichni najednou připojení a povinně celou dobu stahují, aby se konečně naplnila pištova psychóza a on měl co jednoduše aritmetizovat?
bohužel, tak to nikdy nefunguje. (stejně jako chodníky k baráku nikdo nestaví široké na počet obyvatel domu, co pochodují všichni naráz vedle sebe - a přesto se tam nehromadí občani)
kdyby se pišta vykašlal na ty svoje bludy a rady operátorovi, mohl mít o půl roku delší život a v klidu ho prochlastat.

Píšu o minimech a nemůžes přeci zcela vyloučit, že nebude těch 8 lidí, ani těch 40 lidí zároveň na torrentu.

Pochopil jsem, že šlo pištovi o to, že zatímco náhoda, že budou 2 lidé používat torrent je možná, u 8 lidí už je to málo pravděpodobné a u 40 lidí skoro vyloučené. Takže se mu opticky může zdát výhodnější být na lince 1:40 než na lince 1:8. Jenže pořád platí, že ta linka pro 40 musí být minimálně 5x rychlejší. Proto tvrdím, že v naprosté většině případů to bude naopak a agregace 1:8 bude pro uživatele výhodnější.

agregace přece funguje jinak.
pišta má novou optiku a raduje se z přípojky 1gbit. soused aby nezáviděl si pořídil totéž. plus pár dalších (8) se o tom dozvědělo a oni chcou taky gigabit.
ale poskytovatel není debil a nebude kvůli nim rezervovat a platit 10gb přípojku, má pro ně jen 1gb s agregací 1:10

řidič pišta přijde ve 22:00 z domů a sviští mu to plných 1gb, není ničím omezovám, protože ponocující děti si pouští leda mobil pod peřinou (jednotky mb/s - a to ještě jen občas)
řádně pracující si chce ráno stáhnout diskografii country a je v hajzlu: děti paří minecraft, půlka rodičů má tele-tele přes teams, mladší děti stahují hry, staré děti instalují linuxy či windows 12 jak šílené. jenže kvůli agregaci má každá připojená domácnost max 100mbit, protože konflikty o současný přístup mohou nastat u 10 zákazníků najednou.

pišta nelení a nabonzuje souseda, co kouří na balkóně vedle něj, že stahuje zakázaný obsah a čte respekt.
1) uvědomnělý poskytovatel buď přehodí podezřelého čtenáře do group potížistů, přes jiné připojení, s agregací 1:666. to znamená, že až 666 nebezpečných vyvrhelů se pere o současný přístup, proto mají mezi sebou mnohem častější konflikty (požadavky na pásmo), to nejde brát jako 1/666.

2) anebo uvědomnělý poskytovatel nechá nebezpečného čtenáře zavřít, až tento zčerná. a pištovi se sníží agregace na 1:9.

myslíš, že má smysl to psát pištovi po desáté, když sem chodí půl roku s jednou blbostí pořád dokola?

Ja ho ignoroval, takze jsem nevedel, ze to tu probira furt dokola.

Ja jenom psal o teoreticke situaci, kdy treba v jedne vsi bude pista s jeho 9 bratry a vsichni budou tahat torrent, potom ta jejich rychlost kazdeho bude prave tim teoretickym minimem v ramci te sjednane agregace.