Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Televize 16:9 s obrazem 4:3

Zdar,

neni to teda zatim pocitac, ale jednou TV pocitacem bude. :-D

Vazne:
Potrebuju se zeptat, protoze nasi si chtej koupit tuhle TV:

http://www.samsung.com/cz/consumer/detail/detail.do ?group=television&type=television&subtype=lcdtv&mod el_cd=LE32A457C1DXXH

jestli kdyz bude obraz 4:3, tak budou na krajich cerne pasy nebo se obraz degraduje (roztahne) na 16:9 :?:

V TV se vubec nevyznam. Predem dik.

My mame nejakou philips ( cislo nepovim z hlavy ). Pri sledovani digitalniho vysilani, tak se normalne formuje podle vysilaneho formatu automaticky, vzdycky 16:9 nebo 3:4 a vzdy s postranimi pruhy, z obrazu nechybi ani kousicek. Samozrejme ze pripadne lze rucne doupravit ( tak si zvetsuju filmy, ktere maji cerne pruhy nahore a dole uz soucasti vysilani ).

Do doby nez sa zacne aj vysielat vo formate 16:9 je nutne sa uspokojit s roznymi nahradnymi rieseniami ako prisposobenie velkosti vysielaneho obrazu k velkosti obrazu TVP a jeho moznostiam upravy obrazu, hlavne co sa tyka rozmerov...
Ako si si mohol precitat, tak aj 16:9 format ma furt len 720x576 bodov tak isto ako rozmer 4:3, takze ako sa to zobrazi na TVP ktory ma 1.366 x 768 je otazne...
Jedno je iste.. nieco tam vidiet bude...
Pokial nutne nepotrebujes TVP, tak je lepsie pockat aspon do 2012, aj ked moc neverim, ze by sa TV spolocnosti dobrovolne chceli pripravit o zisk s nadmerneho poctu programov v jednom MUXe.

No to jo, to mas pravdu ... ono sa to nejako zobrazi, dokonca pomerne aj spravne, ale pokial nebudu po stranach cierne pruhy, tak to bude zase len nahradne riesenie a strata rozlisenia bo CPU v TVP si tie ostatne body dopocita... Tu samozrejme zavisi na tom ako.. su rozne metody a kazda z nich je v niecom dobra a v niecom spatna...
Ale v poslednej vete som skorej narazal na to ze momentalny stav distribucie TV programov je chybny uz v zakladoch ludskej chamtivosti po financnom zisku, preto je napriklad DVB-T o dost horsia kvalitou obrazu ako analog... DVB-S na tom momentalne tiez nieje najlepsie a na tom samotne TVP nic nevylepsia a to ani tie najdrahsie...

Je dost mozne, ze si kvalitny analog nezazil, takze nemas s cim porovnavat... ono je vpodstate pravda, ze v pravom analogu sa hodne dlhu dobu nevysiela... mozno aj 10 rokov... Vsetko je v sucastnosti do urcitej miery uz poznacene digitalizaciou. V pripade analogoveho TV vysielania teresterialneho menej ako systemy DVB...
TV vysielanie je dost odlisne od DVD technologie, ale vpodstate mas pravdu aj ked rozlisenie DVD je furt 720x576 bodov... ale je pravda ze datovy tok z DVD a kvantizacia obrazovych zloziek je z DVD lepsia ako z DVB-T.
Dalsia vec je to, ze tebe sa moze javit DVD na metrovej obrazovke inak ako mne... Ja by som uz radsej na metrovej pozeral vyssie rozlisenia, bo rozlisenie 720x576 je na metrovu malo aj ked si TVP vymysli nejake vyssie rozlisenie.
Ako som spominal minule je ciste na software v TVP ako bude interpretovat chybajuce body pri prepocte pripadne zmenach rozmeru obrazu.
Inak na Slovensku je DVB-T dost nepozeratelne nakolko sa nepouziva bitrate ako v Cechach, takze mozno aj preto zatial na DVB-T len nadavam...

DVD ma samozrejme vyssi datovy tok, o tom vim ( 7-9 Mbit ). Ja si tedy DVD poustim pres PS3, ktera ma velmi kvalitni uspcaling a vypada to velice slusne i na rozliseni FullHD. O BluRay nemluvim, je to uplne nekde jinde a konecne se to obrazem vyrovna prumernemu kinu.
DVB mi tedy interpoluje televize do plneho rozliseni ( skutecne ma pri pousteni DVB zhruba dvojnasobnou spotrebu o proti rezumu Native 1080, ktery pouzivam kdyz promitam z PS3 ) a vypada to velmi solidne. S analogem pustenym pres tentyz pristroj se to vubec neda srovnavat. Jeste lepsi obraz ovsem docilim, kdyz pres pripojeny pocitac promitam Multicast stream ( chytany a distribuovany na pude serverem z tehoz DVB vysilani ), ale upscaling provadi samotny pocitac ( potazmo prehravac VLC ), tak ten obraz vypada jeste lepe.

ano, chapem, ze vizualne je to lepsie, ale da sa povedat aj to, ze je to inak oproti originalu na vysielacej strane...
Na prirovnanie mozem spomenut reprodukciu nahravky zaznamenanej pomocou Dolby-B systemu... Subjektivne sa reprodukcia javi lepsie ked je system Dolby-B "vypnuty" ako ked je podla spravnosti zapnuty... preco? vetsina odpovie -> ma to "lepsie" vysky...
Neviem ale ci sa ty na tak stare systemy ako Dolby-B pametas :) ...
To iste sa deje aj v pripade akejkolvek upravy signalu pomocou nestandardnych metod, napr. upscalingu...
Dalsie prirovnanie... mame signal postupnosti 1-3-5-8 predtavovany TV vysielanim... V pripade prvych troch hodnot je program v TVP nauceny ze ma dosadit hodnoty 2 a 4, ale co s poslednou hodnotou? 6 je malo a 7 je vela.. Desatinne cislo nemozme pouzit, lebo polovica obrazoveho bodu sa rozsvietit neda, takze jedina vec ako to spravit je pomerny system a pripadne pojdeme este tak daleko ze zistime si ake hodnoty signalu (obrazovych bodov) su okolo a podla toho sa rozhodneme akou intenzitou vysvietime bod.
Nezda sa ti na tom nieco divne?

U toho fotbalu je to nejmarkantnější. Pokud se náhodou setkáme "já a přenos fotbalu v hospodě", vždycky mi to připadá jako v Malování, když se kyblíčkem vylije na plochu zelená...

Analog mám doma jako břitvu; budu se digitálu vyhýbat, co to půjde. Naštěstí to postupuje od západu, tak máme ještě rok-dva(?) čas.

To znamená, že střed obrazu je normální a zkreslení nastupuje na krajích? No nevím, to bych raději ty černé pruhy...

U nás v hospodě mají jakousi plazmu a hospodští fanoušci čučí na fotbal 4:3 zkreslen na širokoúhlo - hrůza děs :x: Nedovedu si představit to zkreslení na bocích, kdyby střed měl být zachován - bude mnohem větší než při celoplošném zkreslení.

S otcem jsem pro něj kupoval LCD Samsung. Já bych ho nechtěl. Leský černý povrch na kterém je vidět každý otisk nebo zrnko prachu... Ale k funkcím. Samsung má 4:3, 16:9 (deformace obrazu 4:3 na 16:9) a možnost roztažení tak, že se obraz dá protahovat dolů (a pak vycentrovat) až je obraz po bocích ke krajům. Tak nejsou vidět horní a dolní běžící titulky ani skóré fotbalu :.( . Doma máme Loewe které má možností více - 4:3 obraz na 4:3, roztáhnout na 16:9, roztáhnout tak aby obraz nahoře a dole přesahoval o 1cm a tím se boční černé pruhy zmenší na polovinu (tak nějak, dá se v servisním módu změnit, ale poměr 4:3 je vždy zachován!) a dalších několik módů pro kino. U jiné značky jsem to nenašel, jen SONY má prý něco podobného.

Ještě jsem zapomněl - dynamický kontrast je hrozná prasá_rna, scéna v přítmí je na LCD Samsung s dynamickým kontrastem černo s hýbajícími se obrysy i když na staré obrazovce je všechno vidět do detailů. Volil bych plazmu s panelem 10. nebo 11. generace (např. Panasonic se tím chlubí) - životnost přes 60 000 hodin, TV bez ventilátoru (tichý), spotřeba vyšší i nižší než LCD podle jasu scény, ceny srovnatelné... Těšil jsem se na technologii obrazovky SED (elektronové dělo pro každý bod vznikající potiskem podložky) - tenčí než LCD, jas, kontrast, barevnost jako u staré obrazovky ale nějak se to i kvůli patentům různých firem nedaří... :-(

Ta LCD TV co chce otec je za 13.000,-

Plazma TV je za 16.000,- nejlevnejsi.

Proc kupovat plazmu v cem je lepsi ?

(to by byla otcova prvni otazka, pokud bych rekl, at si ji koupi, presto ze je drazsi.)

Jinak nasi maji klasickou CRT TV OTF 12 let stara, uhlopricka 55 cm a novou TV chteji koupi, protoze ta soucasna odchazi, sem tam to prestane hrat - zrni to a jdou tam cerne pruhy - obraz ani zvuk nejde. Otec to nechce nechat davat opravovat a rozhoduje se mezi nejakou CRT z hypermarketu, jeste se sem tam daji sehnat nejaka smecka do 5.000,- nebo poradnou TV (asi LCD) do 15.000,-.