Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký zdroj zvolit pro PC sestavu?

Vybral by som Corsair RMx - https://www.alza.cz/corsair-rm1000x-2021-d6489373.htm
Máš na výber 750W/850W/1000W. Stačiť bude aj 750W, keď si zadáš spotrebu komponentov do kalkulačky tak bude stačiť. 850W bude mať viac rezervu a 1000W by sa dalo brať ako vhodný hlavne ak v budúcnosti budeš chcieť upgrade na najsilnejšiu grafiku z novej generácie. Toto je pomerne zložité a skôr si nechaj poradiť od overeného zdroja ale ja by som povedal že ten 1000W zdroj je najlepšia voľba. V tvojej konfigurácii top záťaži bude zdroj pracovať na 50%. Mnoho zdrojov uvádza že práve takéto zaťaženie je optimálne.

Vyhľadaj si desiatky rôznych zdrojov(myslené zdroj informácie nie PSU) a zanalyzuj si to dohromady. Výsledok bude 1000W :-)
Ten zdroj bude v tvojom PC makať maximálne na polovicu toho čo zvládne čo je fajn. V prípade upgrade budeš mať rezervu aj pri prechode na žravejší HW. Podľa mňa čistá výhra. Over si to z iných zdrojov, je to jediná cesta...

bude zdroj pracovať na 50%. Mnoho zdrojov uvádza že práve takéto zaťaženie je optimálne.

Kde to kdo uvádí?

Je to blbost. Mně se zdá, že někteří výrobci potřebují prodávat drahé zdroje s vysokou marží, tak s tímto nesmyslem přišli. Nebo je to nějaký blud, který na netu rozšířili frkulíni, kteří si pořídili nesmyslné zdroje, které nedokáží vytížit.

Odjakživa byla ideální spotřeba na zdroji na maximu účinnosti, to jest při vytížení mezi 80-90%. A při nižší zátěži rychle klesala dolu. Nicméně pro moderní zdroj už není žádný problém i spotřeba mezi 40-90%. Ovšem tvrdit, že 50% je optimální nebo že na 50% začíná optimální funkce jsou dvě zcela rozdílné věci.

Osobně považuju 1000W zdroj za naprostý úlet a vím, že takový zdroj a především takovou spotřebu nikdy mít na svém PC nechci. Zvlášť u lidí, kteří si i dnes pořizují žravý procesor od Intelu, ovšem tahle má premisa neplatí a asi to pro ně není špatný nápad,pořídit zdroj, který vydrží i případný upgrade procesoru. To je již na zvážení každého, jak se k tomu postaví. Já si designuju PC tak, abych se vlezl do 500W, tudíž i zdroj si designuju jen o něco víc.

Takže klamú? Nebudem tu linkovať všetky zdroje kde sa uvádza takéto zaťaženie ako ideálne, každý má google. Nevylučujem že máš pravdu a všetko sú to klamstvá respektíve zaplatená reklama. Názory ktoré som na to našiel sú rôzne a niektoré uvádzajú čo píšeš. Nemôže byť to čo píšeš niečo čo platilo a už neplatí pre novšie zdroje?

Neplatilo to nikdy a je to blbost. Byla to rada pro levné zdroje ... které těch 500 W, co měly na štítku, nedaly ani náhodou :-)

Optimální účinnost je blízko maximálního výkonu, kvalitní zdroj má dobrou (ale ne optimální) účinnost i při nižším výkonu.