Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem CPU vysoké teploty

Dobrý den, skládal jsem pc které má následující specifikace:

Základní deska : Tomahawk mag B550 ( https://www.alza.cz/msi-mag-b550-tomahawk-d5867621.htm )
Grafická karta : Gigabyte rtx 3080 oc (10gb) ( https://www.alza.cz/gigabyte-geforce-rtx-3080-gaming-oc-10g-rev-2-0-d6697627.htm )
CPU : AMD Ryzen 7 5800x ( https://www.alza.cz/amd-ryzen-7-5800x-d6205103.htm )
Ram: 32GB (https://www.alza.cz/kingston-fury-32gb-kit-ddr4-3600mhz-cl18-beast-black-d6622622.htm )
Chlazení : Kraken X73 ( https://www.alza.cz/nzxt-kraken-x73-d5770119.htm )
Case : Fractal Design Meshify S2 ( https://www.alza.cz/fractal-design-meshify-s2-tempered-glass-d5536415.htm)

Po stress cpu testu za 6 minut stouply teploty na 91,3 C viz foto.
Přikládám fotky z biosu ohledně větráků, jestli mám vše nastavené jak mám, protože něco je špatně skrz 91,3 C naměřenou teplotu

Informace postupu skládání : Základní deska má Cpu fan, pump fan a několik sys fan. V manualu chlazení bylo zapojit kabel z pumpy do cpu fan nebo aio fan. Je aio fan to samé jako pump fan ? Zapojil jsem pumpu do cpu fan a tři větráky na topení do sys fan 3 viz foto z biosu. Přední dva větráčky byly zapojeny do sys fan 1,2 a zadní větrák do fan 6. Může být problém ten že pumpa neni zapojena v pumpě a ty tři větráky nejsou zapojeny do cpu fanu ? Je totiž možnost ze zadní strany case kde je spojovač pro všechny větráky, napojit všechny větráky do něho a ten následně zapojit do cpu fan a pumpu do pumpy. Pumpu jsem nezapojoval do pumpy, protože v návodu je napsáno cpu fan nebo aio fan a já na základní desce mám jen cpu a pump fan.

Pumpa měla termo pastu.
Kde by mohl být problém ? Děkuji za případnou pomoc, rady a otázky. Děkuji a přeji hezký zbytek dne.

Jedna se o znamy problem. Vysoka teplota u tohoto cpu je normalni a netreba to resit.
https://www.playonbudget.com/how-to-fix-heat-issues-with-ryzen-7-5800x/

Otázka : Bylo mnoho příspěvků o termice pro tyto čipy a četl jsem několik vašich odpovědí na ně, stejně jako tuto grafiku. V zásadě nám říkáte, že musíme změnit naše chápání toho, co je „dobré“ a „nežádoucí“, pokud jde o teploty CPU pro Zen 3, že? Protože vidím, že opakujete stejné informace o tom, jak se očekává 60-90C (tj. kde 78C mohlo být nejvyšším rozsahem, 90C je nyní, odtud vaše prohlášení o dodatečné tepelné výšce) a přesto lidé stále šílí kvůli tomu, co mají byl zvyklý, ať už je to ze Zen 2 nebo team blue?

Odpověď Roberta Hallocka: Ano. Chci, aby bylo všem jasné, že AMD považuje teplotu až 90 °C ( 5800X / 5900X / 5950X ) a 95 °C ( 5600X ) za typické a podle návrhu pro podmínky plného zatížení. Vyšší maximální teplota podporovaná křemíkem a firmwarem umožňuje CPU dosáhnout vyššího a delšího zvýšení výkonu, než se algoritmus stáhne z tepelných důvodů.

Je to stejné jako Zen 2 nebo náš konkurent? Ne. Ale to neznamená, že je něco „špatně“. Tyto díly fungují přesně tak, jak byly navrženy, a poskytují výkonnostní výsledky, které zamýšlíme .

5800X hodně topí, omezuju mu teda výkon na nižší teplotu přes BIOS, nicméně to každý nemusí chtít. Mělo by to být proto, podle toho, co jsem četl, že všechny jádra jsou v jednom čipletu a teda hodně blízko u sebe, teplotu je potřeba odvádět hodně rychle, což heatspreader nezvládá, proto potom ta vysoká teplota.

Nicméně tvůj problém bude ještě někde jinde, protože já mám podobnou sestavu s 5800X a RTX3080 a chladičem SilentiumPC Fera a šlo mi to i nad 80 stupňů. Přitom nejvyšší pracovní teplota TJMAX je 90 stupňů, tudíž to co tam máš ty, je příliš a ten procák by mohl zkapat. A pořád jsem byl teda s obyčejným vzduchovým chlazením o skoro 10 stupňů pod tebou. Přesto jsem to podtaktoval, aby mi to nešlo přes 75.

Buď máš ten chladič blbě uchycený nebo naneseno příliš pasty. Taky nevím, kolik toho ten vodník dokáže uchladit. Zkušenosti s vodním chlazením nemám.

---

Neměl bys mít to AIO v konektoru PUMP?

A proč máš ty SYSFAN na DC, to nemají ty ventilátory PWM?

(Jsou to ale podružnosti, tvůj problém to neřeší.)

Zkusil bych to rozdělat a složit znovu.

DC - 3 žílový kabel
PWM - 4 žílový kabel

Nereguluje, proto píšu, že to není až tak podstatné. DC reguluje napětí a tím snižuje výkon ventilátoru lineárně, PWM reguluje pulsně. Výhoda PWM je, že umožňuje snížit otáčky ventilátoru podstatně víc, protože důležitý je pulz k roztočení. Prostě, pokud je PWM, používat PWM. Křivku si nastavíš v BIOSu. Nemyslím, že je to tvůj současný problém, jen jsem upozornil na další možnou chybu, kterou tam můžeš mít.

Ono by to mělo být popsané v manuálu k desce, ale řekl bych, že AIO a PUMP budou prostě jen různá označení téhož.

---
Jinak k tomu druhému komentu tady, 90 stupňů je TJMAX, takže to má běhat maximálně do té hodnoty. Kdyby měl ve stress testu i po 30 minutách 89 stupňů, tak neřeknu, ale má víc, takže to dobře není. Já, pokud si dobře pamatuji, jsem se při testu přes Prime95 a vytížení všech jader naplno pohyboval někde 79 - 84 stupňů.

Osobně bych to na jeho místě rozebral a zkusil složit znovu, ale bude muset setřít tu pastu, kterou tam měl nanesenou na chladiči a použít nějakou vlastní. Druhá věc je, jestli je vůbec ten chladič, který zvolil designován na takovejhle procesor, to nevím.

Podle mě všechny větráčky byly 3 žilové, ale mohu se mýlit. Nastavím PWM všude kde to jde. Znamená že u 3 žilových nejde nastavit PWM ? Chladič je dělán na tento procesor. Mělo by to uchladit a taky si myslím že AIO = PUMP

V původním dotazu už jsem ti psal, že pumpa patří do konektoru "pump" ... a větráky na radiátoru do konektoru "cpu". Mít větráky na radiátoru v konektoru "sys" je blbost.

Pokud nechápeš rozdíl mezi 3-pin a 4-pin, měl bys to dát někomu, kdo to chápe. Kolik ti je?

PROBLÉM VYŘEŠEN: prosím o uzamknutí
Řešení: program NZXT. Pumpa má rozmezí 800-2800 otáček, jela mi pouze na 1000 i přes veškeré nastavení v biosu na max otáčky. Pumpa má v nastavení silent mod a po instalaci softwaru najede vaše nastavení z biosu. Děkuji za všechny rady.