
Monitor k GeForce GTX 1660
Zdravím vespolek,
zvažuji nákup druhého monitoru k mé zánovní sestavě:
-AMD Ryzen 5 3600
-PALiT GeForce GTX 1660 Super GamingPro OC, 6GB GDDR6
Momentálně používám monitor LG Flatron W2343T-PF - LCD monitor 23", který bych rád nadále používal jako druhý monitor.
Zatím jsem došel k závěru, že rozumné parametry by byly 1080p, 24″ a 144 Hz. Původně jsem chtěl jít do 27″, ale začínám se bát, jestli by 1080p nebylo moc málo.
PC používám hlavně k programování a hraní (Witcher 3, Kindome Come, RDR2, LoL, EUIV).
Zní můj plán rozumně nebo bych se měl spokojit s jedním monitorem? Případně byste doporučili jiné parametry? Budu i rád za tip na konkrétní monitor, co pořídit (rád bych se vešel do 5000 czk).
Předem díky za rady!
Jak uz tu bylo napsano, zvaz, jestli druhy monitor vyuzijes. Na programovani dost mozna ano, na hry je to k nicemu.
S tvou grafikou je opravdu ideal 1080p a teda koupit 24" nebo 27".
Co se tyka 27" s rozlisenim fullHD, tak na hry je to uplne v pohode a jednotlive pixely nebudes vnimat. Ono taky ma kazdy jinak citlivy zrak, takze je treba to vyzkouset. A o to vic to plati, pokud k tomu programujes, protoze u textu uz ty pixely videt pujdou, takze to je potreba vyzkouset predevsim, jestli ti to bude neprijemne nebo ne.
Druha moznost je, ze koupis slusnejsi monitor 27" 1440p, ktery ti vydrzi delsi dobu, chvili nejak vydrzis na nizkych detailech her a casem koupis vykonejsi grafiku.
V tom más recht, GeForce GTX 1660 je optimální na 1080p hraní.
Ale spis bych se priklonil k 24, ne ze by sli videt jednotlive pixeli na "27" nejak vyrazne, ale jestli je na monitor prilepenej ocima "24" bude vhodnejsi a myslim ze mu klidne bude stacit i 60Hz.
Radeji bych se zameril na samotny panel, jak padlo nekde vyse, IPS nebo MVA bude na hrani prijemnejsi. Osobne uprednostnuji *MVA kvuli lepsimu kontrastu/lepsi hloubce cerne. Novejsi panely *VA maji uz mensi spotrebu, lepsi pozorovaci uhly i rychlejsi prechod pixelu (z gray/gray), tak uz (u MVA) nedochazi k vyraznemu ghostingu jak u klasickeho "VA" ktere se prodavali pred uz snad 10 lety.
Nejaký 32" 100Hz a viac 2560x1440. Hrať budeš na FullHD.
Tohle bych osobne nedoporucoval, ne ze by to tak delat nemohl, ale interpolace 2560x1440 na 1920x1080 je problematicka, obraz nemusi vypadat ok. Rozhodne by mel vyzkouset pred koupi, jestli mu to nevadi. Teoreticky je lepsi na fullHD interpolovat 4K obraz, protoze by to spravne mel byt ctverec 1:4, ale jak jsem zjistil diky koupi 4K monitoru, nekdy i tak monitor obraz mrsi.
Tu grafiku bude mať, počítam ešte asi 3 mesiace. Sú plné sklady "starých" RTX, čo to nikto nekupuje. Plne bazary od ťažiarov a na ceste nová rada. Takže za 3 mesiace bude kupovať novú/bazarovú za dobrú cenu a monitor využije aj na hranie v nativnom rozlíšení.
To jsem mu psal take a souhlasim, nicmene musi o tom vedet, takze jsi to mohl napsat rovnou.