Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno kábel HDMI 2.1 eARC klasický/optický

Nazdar, pozná niekto výrobcu HDMI 2.1 káblu s podporou eARC, rozumenej hrúbky(flexibilný)? Mám negatívnu skúsenosť so zalomením HDMI konektora káblom. Moja TV má len jeden eARC vstup. Nemôžem si dovoliť že ho kábel zalomí. Kúpil som https://www.aliexpress.com/item/1005003096458429.html ale tento kábel proste nemôžem použiť. Je ako struna, hrubý a extrémne neohybný. Potrebujem dĺžku 1 až 1,5m. Má zmysel optický HDMI kábel? Mám skúsenosť s klasickými SPDIF optickými káblami, je ohybnosťou niečo podobné ten optický HDMI? Myslím niečo takéto: https://www.aliexpress.com/item/1005003192427292.html

Celé by som to vedel riešiť aj inak. Mám totiž dilemu či vôbec má zmysel riešiť eARC. Doteraz som mal prepojenie TV/AVR cez SPDIF kábel. Tam je ale bandwidth max 384kbps. Púšťam filmy s dátovým tokom pre audio AC3 6ch 640kbps.

Řešení:

Rozhodol som sa pre tento: https://www.alza.sk/vention-hdmi-2-1-cable-8k-1m-black-metal-type-d5858306.htm
Keďže mám doma tento ale v dĺžke 3m(používaný inde) viem presne čo môžem očakávať. Skúšal som na test ten čo mám doma tak v pohode ho môžem zahnúť zopár cm za konektorom bez toho aby bol konektor pod neustálym ťahom/tlakom niekam do strany. HDMI L-kový adapter som zvážil ale nechcem. Už som takéto L-ko používal a áno niekedy sa to hodí ale v tomto prípade vôbec. Objednal som aj HDMI 1.4 https://www.aliexpress.com/item/32467185952.html ktorý by mal disponovať ARC/CEC a pre môj aktuálny AVR by to malo stačiť nakoľko eARC zrejme môj AVR nepodporuje. Tento FSU je extrémne tenký. Mal som kedysi od FSU 5m verziu toho obyčajného čierného a až ma zarazilo ako tenký je. Lenže fungoval, žiadne artefakty ani nič podobné. Tak som to za tú cenu vzal v tom červenom variante a snáď ani tentokrát nesklame.

Presne takýto VENTION mám doma(3m verzia). Je rozhodne ohybnejší ako ten na ktorý odkazujem vyššie ale aj toto je myslím pomerne tuhý kábel. Dá sa vôbec kúpiť niečo v tomto ohľade podobného charakteru ako sú bežné HDMI 1.4 káble?

Veľmi by pomohlo ak by niekto znalý do problematiky poradil či to vôbec má zmysel riešiť. Totiž ak reálne nemožno považovať za obmedzenie v kvalite zvuku tak kašlem na HDMI 2.1 s podporou eARC. Môžem zvoliť variant SPDIF prepojením prípadne možnosť prepojenia pomocou HDMI 1.4 s podporou ARC/CEC.

Jestli nemas misto, nebo nechces kabel zohybat tak kup HDMI s vykyvnou hlavou.

Na [eARC] pouzivam zcela obycejny a klasicky HDMI kabel s Ethernet, jen jsem pri vyberu dbal na to aby byl certfikovany HDMI "Ultra High Speed HDMI Cable" : https://www.hdmi.org/spec/hdmi2_1
(To ze je certifikovany neznamena ze je drazsi, to znamena jen to, ze byl testovan a splnuje uvedene specifikace)
[images]
Zadny problem jsem doposud nepotkal. Doplacet za nejake "marketingove hlasky" ze budes mit lepsi barvy a ostrejsi obraz, nebo s optickym kablem jsou IMHO zbytecnosti.

PS: To ze mas nekde u kablu obrazek 8K nebo 2.1, pozlacene konektory etc neznamena ze ti na tom bude fungovat [eARC].

Vďaka HPET za užitočné info. O podporu eARC zo strany HDMI kábla sa nebojím. Mám otestované tie VENTION že tam s týmto nebude problém.
Objednám buď tento: https://www.alza.sk/vention-hdmi-2-1-cable-8k-1m-black-metal-type-d5858306.htm
Alebo tento: https://www.alza.sk/vention-hdmi-21-cable-8k-1-m-silver-aluminum-alloy-type-d6532330.htm
Biely je podľa výrobcu o 1,2mm hrubší čiže predpokladám že menej ohybný. Skôr teda ten čierny ktorý mám aj doma v dĺžke 3m a síce je tiež pomerne tuhý ale myslím že by to už bolo v pohode.

Prípadne ešte tento https://www.aliexpress.com/item/1005002091399394.html znova to ale bude mačka vo vreci ako ten Anmck.

V mojom prípade je ešte otázne ohľadom podpory eARC zo strany AVR. Moja TV LG C1 má jednoznačne podporu pre eARC ale zo strany AVR zatiaľ neviem. Je to Yamaha HTR4071 a nikde to neuvádzajú. V nastaveniach vidím ARC ale či to je myslené doslovne čisto pre ARC alebo aj pre eARC to netuším.

Máš tento HDMI čiže môžeš potvrdiť že je v rozumnej miere ohybný/flexibilný? Pretože podľa popisu je tam "nylon rope" aj podľa toho obrázku to je taký ten "plastický" tvrdý a neflexibilný materiál. Spomedzi HDMI a USB káblov ktoré mám doma v pomerne slušnom pošte môžem spraviť záver že čím viac je ten kábel opletený smerom k textilu/bavlne tak tým je flexibilnejší a čím je taký plastickejší/lesklý povrch tak tým horšie. Ten VENTION čierny ktorý je v linku vyššie má práve taký bavlnený/textilny oplet a ohýba sa pomerne dobre. Alebo napríklad AlzaPower USB kábel tiež oplet podobného charakteru a tiež výborné.

Podľa všetkého ako píšeš zháňam ARC a teda bude zrejme stačiť HDMI 1.4. Ak je to možné tak rovno už ale chcem eARC podporu pretože ak v dohľadnej dobe kúpim lepší AVR ktorý už bude zvládať eARC tak už mám rovno kompatibilný kábel na prepojenie.

Asi más stejnej problem co sem mel i ja, TV na zdi a HDMI jsou debilne zezadu.

Flexibilni je podle mne dostatecne :
PS: Pak se daji koupit HDMI s vykyvnou hlavou, treba by ti vyhovovali vic.
[95839-flex-jpg]

PS: Neznas z tveho okoli kdo si kupoval Amazon Firestick ? Ze by ti daroval ten prodluzovací adapter tak by jsi mel po problemech.
Ja mam tusim 2 nebo 3 co nepouzivam klidne bych ti je daroval, ale bydlim trochu z ruky :p
[41NulLs0UpS._SX466_.jpg]
ODKAZ : HDMI Extension Short - LINK

Rozhodol som sa pre tento: https://www.alza.sk/vention-hdmi-2-1-cable-8k-1m-black-metal-type-d5858306.htm
Keďže mám doma tento ale v dĺžke 3m(používaný inde) viem presne čo môžem očakávať. Skúšal som na test ten čo mám doma tak v pohode ho môžem zahnúť zopár cm za konektorom bez toho aby bol konektor pod neustálym ťahom/tlakom niekam do strany. HDMI L-kový adapter som zvážil ale nechcem. Už som takéto L-ko používal a áno niekedy sa to hodí ale v tomto prípade vôbec. Objednal som aj HDMI 1.4 https://www.aliexpress.com/item/32467185952.html ktorý by mal disponovať ARC/CEC a pre môj aktuálny AVR by to malo stačiť nakoľko eARC zrejme môj AVR nepodporuje. Tento FSU je extrémne tenký. Mal som kedysi od FSU 5m verziu toho obyčajného čierného a až ma zarazilo ako tenký je. Lenže fungoval, žiadne artefakty ani nič podobné. Tak som to za tú cenu vzal v tom červenom variante a snáď ani tentokrát nesklame.