Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno kábel HDMI 2.1 eARC klasický/optický

Nazdar, pozná niekto výrobcu HDMI 2.1 káblu s podporou eARC, rozumenej hrúbky(flexibilný)? Mám negatívnu skúsenosť so zalomením HDMI konektora káblom. Moja TV má len jeden eARC vstup. Nemôžem si dovoliť že ho kábel zalomí. Kúpil som https://www.aliexpress.com/item/1005003096458429.html ale tento kábel proste nemôžem použiť. Je ako struna, hrubý a extrémne neohybný. Potrebujem dĺžku 1 až 1,5m. Má zmysel optický HDMI kábel? Mám skúsenosť s klasickými SPDIF optickými káblami, je ohybnosťou niečo podobné ten optický HDMI? Myslím niečo takéto: https://www.aliexpress.com/item/1005003192427292.html

Celé by som to vedel riešiť aj inak. Mám totiž dilemu či vôbec má zmysel riešiť eARC. Doteraz som mal prepojenie TV/AVR cez SPDIF kábel. Tam je ale bandwidth max 384kbps. Púšťam filmy s dátovým tokom pre audio AC3 6ch 640kbps.

Řešení:

Rozhodol som sa pre tento: https://www.alza.sk/vention-hdmi-2-1-cable-8k-1m-black-metal-type-d5858306.htm
Keďže mám doma tento ale v dĺžke 3m(používaný inde) viem presne čo môžem očakávať. Skúšal som na test ten čo mám doma tak v pohode ho môžem zahnúť zopár cm za konektorom bez toho aby bol konektor pod neustálym ťahom/tlakom niekam do strany. HDMI L-kový adapter som zvážil ale nechcem. Už som takéto L-ko používal a áno niekedy sa to hodí ale v tomto prípade vôbec. Objednal som aj HDMI 1.4 https://www.aliexpress.com/item/32467185952.html ktorý by mal disponovať ARC/CEC a pre môj aktuálny AVR by to malo stačiť nakoľko eARC zrejme môj AVR nepodporuje. Tento FSU je extrémne tenký. Mal som kedysi od FSU 5m verziu toho obyčajného čierného a až ma zarazilo ako tenký je. Lenže fungoval, žiadne artefakty ani nič podobné. Tak som to za tú cenu vzal v tom červenom variante a snáď ani tentokrát nesklame.

Jestli nemas misto, nebo nechces kabel zohybat tak kup HDMI s vykyvnou hlavou.

Na [eARC] pouzivam zcela obycejny a klasicky HDMI kabel s Ethernet, jen jsem pri vyberu dbal na to aby byl certfikovany HDMI "Ultra High Speed HDMI Cable" : https://www.hdmi.org/spec/hdmi2_1
(To ze je certifikovany neznamena ze je drazsi, to znamena jen to, ze byl testovan a splnuje uvedene specifikace)
[images]
Zadny problem jsem doposud nepotkal. Doplacet za nejake "marketingove hlasky" ze budes mit lepsi barvy a ostrejsi obraz, nebo s optickym kablem jsou IMHO zbytecnosti.

PS: To ze mas nekde u kablu obrazek 8K nebo 2.1, pozlacene konektory etc neznamena ze ti na tom bude fungovat [eARC].

Vďaka HPET za užitočné info. O podporu eARC zo strany HDMI kábla sa nebojím. Mám otestované tie VENTION že tam s týmto nebude problém.
Objednám buď tento: https://www.alza.sk/vention-hdmi-2-1-cable-8k-1m-black-metal-type-d5858306.htm
Alebo tento: https://www.alza.sk/vention-hdmi-21-cable-8k-1-m-silver-aluminum-alloy-type-d6532330.htm
Biely je podľa výrobcu o 1,2mm hrubší čiže predpokladám že menej ohybný. Skôr teda ten čierny ktorý mám aj doma v dĺžke 3m a síce je tiež pomerne tuhý ale myslím že by to už bolo v pohode.

Prípadne ešte tento https://www.aliexpress.com/item/1005002091399394.html znova to ale bude mačka vo vreci ako ten Anmck.

V mojom prípade je ešte otázne ohľadom podpory eARC zo strany AVR. Moja TV LG C1 má jednoznačne podporu pre eARC ale zo strany AVR zatiaľ neviem. Je to Yamaha HTR4071 a nikde to neuvádzajú. V nastaveniach vidím ARC ale či to je myslené doslovne čisto pre ARC alebo aj pre eARC to netuším.

Máš tento HDMI čiže môžeš potvrdiť že je v rozumnej miere ohybný/flexibilný? Pretože podľa popisu je tam "nylon rope" aj podľa toho obrázku to je taký ten "plastický" tvrdý a neflexibilný materiál. Spomedzi HDMI a USB káblov ktoré mám doma v pomerne slušnom pošte môžem spraviť záver že čím viac je ten kábel opletený smerom k textilu/bavlne tak tým je flexibilnejší a čím je taký plastickejší/lesklý povrch tak tým horšie. Ten VENTION čierny ktorý je v linku vyššie má práve taký bavlnený/textilny oplet a ohýba sa pomerne dobre. Alebo napríklad AlzaPower USB kábel tiež oplet podobného charakteru a tiež výborné.

Podľa všetkého ako píšeš zháňam ARC a teda bude zrejme stačiť HDMI 1.4. Ak je to možné tak rovno už ale chcem eARC podporu pretože ak v dohľadnej dobe kúpim lepší AVR ktorý už bude zvládať eARC tak už mám rovno kompatibilný kábel na prepojenie.

Asi más stejnej problem co sem mel i ja, TV na zdi a HDMI jsou debilne zezadu.

Flexibilni je podle mne dostatecne :
PS: Pak se daji koupit HDMI s vykyvnou hlavou, treba by ti vyhovovali vic.
[95839-flex-jpg]

PS: Neznas z tveho okoli kdo si kupoval Amazon Firestick ? Ze by ti daroval ten prodluzovací adapter tak by jsi mel po problemech.
Ja mam tusim 2 nebo 3 co nepouzivam klidne bych ti je daroval, ale bydlim trochu z ruky :p
[41NulLs0UpS._SX466_.jpg]
ODKAZ : HDMI Extension Short - LINK

Rozhodol som sa pre tento: https://www.alza.sk/vention-hdmi-2-1-cable-8k-1m-black-metal-type-d5858306.htm
Keďže mám doma tento ale v dĺžke 3m(používaný inde) viem presne čo môžem očakávať. Skúšal som na test ten čo mám doma tak v pohode ho môžem zahnúť zopár cm za konektorom bez toho aby bol konektor pod neustálym ťahom/tlakom niekam do strany. HDMI L-kový adapter som zvážil ale nechcem. Už som takéto L-ko používal a áno niekedy sa to hodí ale v tomto prípade vôbec. Objednal som aj HDMI 1.4 https://www.aliexpress.com/item/32467185952.html ktorý by mal disponovať ARC/CEC a pre môj aktuálny AVR by to malo stačiť nakoľko eARC zrejme môj AVR nepodporuje. Tento FSU je extrémne tenký. Mal som kedysi od FSU 5m verziu toho obyčajného čierného a až ma zarazilo ako tenký je. Lenže fungoval, žiadne artefakty ani nič podobné. Tak som to za tú cenu vzal v tom červenom variante a snáď ani tentokrát nesklame.