Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pomoc pri upgrade PC zostavy

Zdravím Vás, mam niečo vyše 10 ročné PC, ktoré som využíval na surfovanie po internete, sem tam nejaké filmy, na hry ako Dota 2 či CS:GO a v neposlednom rade na vytváranie všelijakých grafov a podobne.. stala sa mi taká vec, že nižšie uvedená grafická karta vypovedala svoju službu a potreboval by som miesto nej nejakú novú. Zároveň by som chcel takú, ktorá dokáže staré modely hier ako Dota či CSGO potiahnúť na full kvalite, lebo táto s tým už mala troška problém ako vyvíjali nové patche😁. Nejakú cenovú hladinu nemám, ale zas nechcem ani niečo príliš drahé. Som aj s tým zmierený, že okrem grafickej karty bude treba vymeniť aj iné komponenty. A v neposlednom rade otázka, či by sa mi viac neoplatilo zainvestovať do čisto novej zostavy a mať pokoj na xy rokov?

Základna doska: MSI Z77A-G43
CPU: Intel Core i5-2500K
RAM: Kingston 8GB Kit DDR3 1333MHz CL9
GPU: GIGABYTE Radeon HD 7850 2GB
HDD: Seagate Barracuda 500gb
SDD: Samsung EVO 250gb
Zdroj: Seasonic S12II-520 Bronze Bulk
Skriňa: Cooler Master Elite 370

Ďakujem Vám vopred za odpovede😁

I bych si tipnul, že část toho "nestíhání" jde za zastaralým CPU (jako tesťák mám 2600K, takže dokážu srovnat s moderními stroji). Nicméně jako nejrychlejší, nejlevnější a nejjednodušší řešení bych viděl něco jako bazarovou RX5600XT, protože ta ještě má 16 PCIe linek. Novější modely už jen 8 linek, což by v tvém případě obstarožního CPU s podporou jen PCIe 2.0 byl docela problém.

S ohledem na výkon 5600XT to vidím na uplift někde kolem 2,5-3x oproti 7850 a hlavně ti pomůže 6GB VRAM. Pokud bys v blízké budoucnosti upgradoval zbytek sestavy, tak ta 5600XT obstojí i tam.

P.S.: hledej Sapphire Pulse 5600XT, dobrý poměr výkon/cena.

No a jakou máš představu ? Že teď koupíš bazarovou grafiku za (6500xt) za 5k nebo novou (2060) za 8k a ten počítač vydrží (nebo Ty s ním) dalších 10let ? To je podle mě nereálné.

Jestli na to máš neváhal bych a koupil si nový. Takový rychlý odhad cca 25K.

Dobre. Tak povedzme koľko by som potreboval peňazí na takú mašinu, ktorá by mi vydržala povedzme 10 rokov, aby som sa nemusel znervózňovať po 5 rokoch na jej výkon, keď by som na nej využíval tie veci, ktoré som spomínal vyššie? Písali ste 25k(cca 1.000€). Je to postačujúca čiastka či zainvestovať viacej??

Nápad. Pokud si to budeš skládat sám můžeš koupit grafiku, volí bych 3060 někde v akci. Asi to to bude stačit.
Tím že tam nedáš jen nějakou náhradu té staré ale relativně dražší to budeš mít nachystané na další případný upgrade.

A filozofická otázka...hraje staré a poměrně nenáročné hry protože má starou plečku s vykopávkovou grafikou nebo protože chce hrát jen staré hry ? :-)

Podle mě se pokroku (novým hrám) nebrání jak jsem vycítil z dotazu. A ten spodek už má svoje odsloužený tak bych volil něco slušného.

Troška som premýšľal nad tým a rozhodol som sa, že si poskladám zostavu za nejakých ~1.500€ + nový monitor, asi 27".. ešte jedna otázka .. 12. októbra majú výjsť nové grafické karty tie rtx 4090, neplánujem si ju kúpiť :-D, ale či náhodou nezrazia ceny ostatných grafických? Čo si myslíte?

Když to hodně zjednoduším tak nejhorší rok na nákup grafiky byl 2020,2021 teď cca od ledna 2022 grafiky pomalu klesají poslední tři měsíce ty dražší nad 15k docela výrazně.

Nějaký pokles u hladiny kolem 10ti tisíc třeba 3060 se dá ještě čekat ale jestli to bude 1000 nebo 1500 nevím. Asi to v ceně sestavy není tak podstatné (,před Vánoci zase pravidelně hw trochu zdražuje).

Výraznější pokles by mohl být u grafik v hladině 15+,20+

Kdybych napsal kolik sem vysolil 3060ti v den uvedení a ji hlavně kolik za 3060 v dubnu 2021 byl bych za blázna. 3060ti se totiž posrala v záruce a nabízené řešení bylo jediné vrátit peníze. Na druhou stranu roční 1660s jsem prodal za pět minut a za plnou nákupní cenu tehdy 8k.

Sry, že otravujem zasa 😁 ale či by ste mi vedeli pomôcť vybrať komponenty k môjmu novému počítaču? Ja sa do toho veľmi nerozumiem. Chcem ho využívať na hranie hier, na šaškovanie s grafmi, filmy, internet, možno streamovanie hier(?). Cenová hladina ~1.900€ (~47.000Kč). Komplet komponenty do pc + monitor 27" QHD.

Jestli to sem nikdo nepošle tak se podívám. Akorát dost nestíhám.
Chceš to hned protože ten PC nejede ?
Uděláme to poměr cena výkon?
Lepší by bylo tak 14 dnů počkat jak dopadnou ceny nových desek s B650. Ale pokud nebudeš případně litovat není problém - novinka bude určitě dražší.