Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem FullHD a rozlišení 1920x1200 monitor 16:10

Zdravim.

kupoval jsem

https://www.alza.cz/23-eizo-flex-scan-ev2360-bk-d5881407.htm

a nedávno jsem v rámci práce koupil KVM Switch Aten
https://www.aten.com/global/en/products/kvm/desktop-kvm-switches/cs1794/

na webu je psáno, že daný KVM switch podporuje 1080p a je tam připsáno i, že podporuje 1920x1200, což mi potvrdila technická podpora.. a je to tak, fachčí dobře.. jen je můj dotaz..

jaktože tedy ono 1080p podporuje i 1920x1200?
já tedy chápu, že 1920x1080 a 1920x1200 má stejnou jednu stranu, ale tak nerozumim tomu, jestli jde o technické označení, protože se standartně prodávají monitory na 1920x1080.. a proto je to tak označené, nebo to má jinou logiku?

Jinak s tím asi související dotaz..
mám jeden komp na testování aplikací, který má Displayport a VGA.. tak jsem kupoval redukci z HDMI
https://www.alza.cz/alzapower-displayport-m-na-hdmi-fullhd-60hz-f-cerna-d6939892.htm?o=1

a tedy měla by stačit tato FullHD, nemusim kupovat 4K? ..
opět, při zkoušce mi to načetlo rozlišení obrazovky v 1920x1200. jen bych tomu rád rozuměl.. nejen "viděl, že to funguje"..

dík.

FullHD je 1920x1080.
Můj monitor je 1920x1200
KVM switch podporuje 1920x1080 (a v závorce tam píšou i 1920x1200 rozlišení).
tak nechápu, proč to tam píšou nadvakrát , nebo co znamená 1080p HDTV a 1920x1200 DVI, protože já to mám píchlý přes HDMI kabel do monitoru, do tý konzole i do PC, tzn. ne přes DVI, ale přes HDMI..

obrazovka vypadá jinak v rozlišení 1920x1080 a 1920x1200..
nevim, jak jinak vysvětlit svůj dotaz..

UPDATE:
mám to píchlý přes HDMI, ale rozlišení je 1920x1200, tak jakto? jen zkrátka nechápu ten způsob, jakym je to tam propsaný->Proč je to tam tak propsaný.

1920x1200 je historické rozlišení, na které už moc monitorů nepořídíš. Naopak běžně koupíš monitory fullHD alias 1920x1080. Aby výrobce dal vědět tim milionům lidí, že to na jejich monitoru bude fungovat, tak píše, že to umí fullHD (1920x1080). No a protože je i pár lidí, kteří mají o něco vyšší 1920x1200, tak to tam někam pod čáru také výrobce napíše.

Co z toho plyne?

Když to má napsáno:

1. podpora maximálně 1920x1080 (1920x1200), tak to stoprocentně podporuje obě rozlišení.

2. podpora maximálně 1920x1080, v závorce nebude nic, tak to může umět i 1920x1200, ale také nemusí.

jo. díky.

to byla právě ta fráze

"já tedy chápu, že 1920x1080 a 1920x1200 má stejnou jednu stranu, ale tak nerozumim tomu, jestli jde o technické označení, protože se standartně prodávají monitory na 1920x1080.."

jakože, právě jak píšeš no..

EDIT: no vlastně stejně nechápu, já to nemám přes DVI.. a ten KVM switch má standartně v balení 4 HDMI kabely oboustranný .. tak ale tam je psáno 1920x1200 přes DVI.. ne přes HDMI.. nebo se zeptám na podpoře.. já nechtěl čekat do pondělí.. heh.

To není obsese, jedná se o ekonomickou efektivitu.

Proč by výrobci mobilních telefonů měli vyrábět velké telefony, středně velké telefony, malé telefony, telefony velké a protáhlé nebo naopak široké? Není ekonomicky efektivnější se dohodnout a vyrábět a prodávat jen jeden typ displeje a všechny telefony mít stejné. Pro výrobce je to levnější a uživatelé si nic jiného koupit nemohou, takže tak jako tak zaplatí.

Úplně stejné je to s monitorama, nicméně u monitorů to má řešení narozdíl od těch telefonů. U monitoru jsi si dříve koupil 24" 1920x1200, ale pokud si koupíš 24" 1920x1080, tak dostaneš menší monitor, na který se ti bude špatně dívat. Místo toho si tedy koupíš 27" 1920x1080 a dostaneš úplně to samé jako je 24" 1920x1200, akorát je to trošku širší. ;-)

To není o tom, že by to byl přežitek, to je o tom, že už ho seženeš jen u třech výrobců, přitom EIZO a NEC si za to nechají pořádně zaplatit. Tudíž jako běžný domácí uživatel budeš chtít své oblíbené rozlišení monitoru nějak nahradit a ty ho máš jak nahradit, prostě si koupíš větší monitor. ;-)

Ok, to chápu.

Jsem si kdysi pořídil EIZO EV2455 v domnění, že prostě EIZO nemůže být špatné a bylo to takový divný, proti starýmu monitoru zvláštní barvy, nechápal jsem to. Měl jsem to hned vrátit, ale byl jsem rád, že na tom není žádný vadný pixel a asi to tak má být, když je to EIZO. Furt mi to ale vrtalo hlavou, zvlášť když jsem měl někde možnost zkouknout stejné fotografie na jiném kvalitním monitoru. No a pak to někdo na webu vysvětlil. Pro EIZO to byla kancelářská řada, kterou se rozhodlo ošulit a ten monitor byl jen 6bit. Od té doby si na tohle dávám dobrý pozor.

Monitor s rozllišením 1920x1200 je při stejné velikosti pixelu vyšší než monitor s 1920x1080. To většině těch, kteří si stýskají po 1920x1200, schází. Jak tuhle zapeklitou situaci vyřešit? Hmm, dumám, dumám a už jsem na to přišel. Pořídím monitor s větší úhlopříčkou, který bude jak vyšší, tak širší. Pak už se musím jen rozhodnout, jestli zkousnu větší pixely (1920x1080) nebo půjdu do vyššího rozlišení (2560x1440).

Snad si nikdo nekupuje monitor kvůli velikosti, ale hlavně podle rozlišení.

Snad všichni možná mimo tebe si kupují monitor kvůli velikosti. ;-)

27" 1920x1080 je velmi podobný 24" 1920x1200, akorát je širší. A říci to mohu i proto, že mám přímé srovnání.

Jasné, dožeň to do extrému. Rozlíšenie je určite dôležité ale fakt to berieš u monitora ako niečo obecne podstatnejšie ako veľkosť? Ako si sám napísal väčší je lepší :-D

Ak neberiem do úvahy profi využitie tak BFU vidí najprv cenu, potom veľkosť a až potom vidí rozlíšenie/typ panelu/funkcie, ak vôbec bude vedieť kde je sever.

Jaký extrém? Byl to příklad přesně podle vaší logiky - větší je lepší. K čemu mi bude monitor velký jako kráva, když na něm budu muset furt rolovat myší?

Takže když máš např. 23" monitor Full HD, rozbije se ti, půjdeš a koupíš monitor např. 32" zase Full HD? A budeš spokojený, že máš větší?

Když si jdeš ty koupit monitor, zajímá tě rozlišení. Ok, proč by ne. Já ale nikoho takového neznám. Mám to tak já, má to každý s kým jsem mluvil, první se řeší úhlopříčka. Každý uživatel, kterého znám zvolí úhlopříčku monitoru a potom se rozhoduje nad rozlišením.

Mimo jiné to mají stejně i uživatelé této poradny, neboť jsme tu nejednou řešili 27" monitory a zda stačí fullHD nebo to chce quadHD. Podobně u 32" monitorů jsme řešili, zda quadHD nebo 4K. Vidíš, vždy je na prvním místě úhlopříčka.

Asi si každý necháme svůj názor.

Osobně, kdybych si kupoval nový monitor a vybral větší úhlopříčku, ale stejné rozlišení (nebo dokonce nižší), tak bych to bral jako krok zpět.

Dříve, v dobách CRT, platila v podstatě přímá úměrnost, že jak rostla úhlopříčka, tak rostlo rozlišení. Takže tam by tvá logika větší=lepší fungovala. Ale u LCD je nutno brát v úvahu právě trojkombinaci úhlopříčka/rozlišení/vzdálenost, nedá se vytrhnout jen jeden z těchto parametrů.

V práci jsme měli fullHD 24" a před časem nám je vyměnili někde za 27" quadHD a někde za 27" fullHD, můžu porovnávat. Na té úhlopříčce na fotky určitě 2560x1440, ale na kancelář, web, ikdyby to někdo používal na filmy nebo na hry, stačí klidně těch 1920x1080. Na fotkách, když se na obraz člověk zaměří, jednotlivé pixely musí vidět snad každý, ale u officů, kde převažuje bílá barva nebo u pohyblivého obrazu člověk tak rychle nezaostří a pixely nevnímá.

Doma respetive na chalupě mám dva 32" monitory, pořídil jsem kdysi quadHD monitor od AOC, neuvěřitelnej navíc drahej šmejd, jako obraz krásnej, ale postupně monitor dodělává, teď už funguje jen jeden HDMI vstup, zbytek všechno odešlo. No a teda jsem si domu pořídil zase 32" ale značka iiyama, protože větší úhlopříčku už nechci, i těch 32" ne každému vyhovuje. Řekl bych teda, že monitory se nakonec ustálí na 27" a 32", zbytek bude okrajové použití. 27" už si dnes může dovolit každý a 32" je zase maximum do čeho se dá na stole koukat.
Jenže tenhle novej 32" monitor jsem vzal 4K, to jest 3840x2160 a jednoznačně to byla chyba. Až pořešim bytové záležitosti někdy snad do konce roku, tak jestli zbydou peníze nebo případně začnu šetřit na nový 32" monitor ale vrátím se k 2560x1440.

Zjevně jsme na maximu, dál teda na 4K má smysl jít jen u velkých obrazovek televizí případně filmových monitorů nad 50" včetně.

Na CZC mají na výběr z 257 monitorů s rozlišením 1920x1080 a ze 17 monitorů 1920x1200, z těchto 17 pouhé 2 monitory jsou 8 bitové a ne pouze tragické 6 bity s FRC. Může se ti to nelíbit, můžeš se vztekat sebevíc, ale z uvedeného je zcela zřejmé, že rozlišení 1920x1200 odzvonilo.

1080px se hodí jen pro tupé prohlížení filmů a hraní tupých her, jinak je k ničemu. proto tam píšou hdtv
1200px je lepší na práci, ať se ti na displej kromě nástrojových lišt vleze i nějaký obsah.

ten kvm krám by si s tím měl poradit, tak velký rozdíl to není.
s hdmi/dvi to nesouvisí, ten to samozřejmě přenese.

Určite pomôže vytriezvieť, daj tomu čas. RedMaX to vysvetlil a ty stále nechápeš? Píšeš že ti to funguje, výrobca to v popise jednoznačne vyjadril že je dané rozlíšenie podporované a z nejakého nepochopiteľného dôvodu čosi riešiš. 1920x1080 je rozlíšenie a 1920x1200 je tiež rozlíšenie len vyššie. Nie je to 1:1. Máš tam fyzicky na obrazovke o 120 riadkov pixelov na výšku viac. To rozlíšenie je také menej používané ale občas sa vyskytne.