Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký PC jako alternativu místo herního NTB?

Zdravím,
vlastním herní notebook Lenovo Legion 5-15ACH6H. Přemýšlím, že bych ho vyměnil za stolní PC, a tak bych se rád zeptal, zda mi dokážete poradit stejně výkonnou alternativu. Zajímá mě pouze bedna, bez periferií. Níže přidávám odkaz na vlastněný NTB. Děkuji.

lenovo-legion-5-15ach6h-phantom-blue-shadow-black-d6317888.htm

AMD Ryzen 5 5600H, RAM 16GB DDR4, NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB, SSD 1000GB

Složíš si prostě PC se stejnýma komponentama:
Ryzen 5 5600
2x8GB RAM
RTX 3060
1000GB SSD

Třeba si to PC budeš moct dovolit i výkonější, aby hry běžely ještě lépe, takže prvně promysli cenu, kterou bys byl ochoten za to dát.

https://www.czc.cz/278104,347659,320441,260653,289971,302197,315340,323127,308136,305135/kody

30.450 Kč

Dá se sehnat levnější bedna, ta je spíš o vkusu každého.

Edit:

Například: https://www.czc.cz/silentiumpc-ventum-vt2-tg-argb-cerna/305415/produkt

Má to 2 ventilátory, což také stačí. Jo a chladič na procesor je přiložen, takže neni potřeba kupovat ten SilentiumPC Fera, akorát to pak bude o něco hlučnější.

(Odkazy nevedou na CZC kvůli tomu, že bych doporučoval to tam kupovat, ale protože mají nejpřehlednější eshop. Často je to na Alze levnější, akorát si to tam do košíku naházej sám a porovnej ceny.)

Je to nulový argument a naštěstí nefunguje ani na lidi bez technického vzdělání, za což jsem rád. Existuje jen jediný parametr, který má zásadní vliv a tím je výkon grafické karty. Nezajímá tě totiž, kolik má grafika pindíků, když hraješ, zajímá tě počet FPS, kterých můžeš ve hře dosáhnout.

A podíváš-li se na srovnávací recenze, zjistíš, že RTX 3060Ti je v základu a průměrně asi o 2% pomalejší než RX 6700XT, po zapnutí raytracingu je asi o 4% výkonější a po zapnutí DLSS je asi o 7% lepší. Z toho mi to při stejné ceně vychází jasně na RTX 3060Ti.

8GB vs 12Gb VRAM je nulový argument

Nebudu klikat na nake minuska a podobne, ale zasadne s tebou nesouhlasim.
4% v RT je absolutni argument pres ktery nejde vlak a je tak jedoznacne lepsi, a rozdil 4GB fyzicke pameti VRAM je nulovy a nic neznamena .. co na to rict no, "zacal jsi prodavat ojeté auta nebo co ?" ]:) (neber to osobne)

8 vs 12GB VRAM je zasadni rozdil. Nektere hry dokazou uz dnes zdimat hlavne pri vyssim rozlisenim VRAM az na morek kosti, a 8GB je dnes uplny zaklad.

Do noveho PC jestli bych mel zvolit za stejnou cenu 8GB nebo 12GB tak je 12GB jasna volba.
RT ktery se tyka jen nekterych her (her co pouzivaji Raytracing neni ani ~50 abych prehanel 100 z milionu) bych klidne ozelel.

Krome toho staci aby vysla nejaka aktualizace ovladacu a ty 4% jsou nakonec 0%, jako v pripade novych ovladacu Nvidia 522.25, s novou optimizaci DX12 ktery u nekterych her pridal az 5 → 25% vykonu (FPS)
https://www.tomshardware.com/news/rtx-4090-game-ready-driver-dx12-optimizations , proto nema cenu resit % tam nebo o 2% navic tamhle, protoze jak vidis, staci jedna aktualizace ovladacu a vse je jinak.

8 vs 12GB VRAM je zasadni rozdil. Nektere hry dokazou uz dnes zdimat hlavne pri vyssim rozlisenim VRAM az na morek kosti

Jistě, ale pro hráče PC hry to absolutně nic neřeší. Co tě zásadně zajímá je výkon nebo-li zajímá tě, zda hraješ na 55 nebo na 60FPS a to z toho důvodu, že při zapnutém VSyncu to na 60FPS pojede plynule, zatímco na 55FPS se to bude trhat. Můžeš namítnout, že používáš FreeSync a ano, ten zmíněný případ řeší. Ale můžeš se dostat do situace, že to bude 25 nebo 30FPS, to už FreeSync neřeší a 30 je stále hratelné, no 25 už člověk vidí trhaně.

Takže ten výkon navíc v průměru 4% s RT a 7% s DLSS může být podstatný.

Teď si řekněme, jak to funguje s videopamětí a proč se využije všechna.
Do videopaměti se nahrávají data dopředu a postupně se zobrazují. Obvykle si dnešní enginy dokážou nahrát dat, co nejvíc a postupně je načítají. Díky tomu se nikdy nestane, že by data v paměti chyběla. Když bude paměti méně, také v té paměti data chybět nebudou, jen se budou do paměti rychleji dohrávat, protože budou dříve potřeba. Občas se u super náročných her na data stane, že při menší VRAM budou data v určitý moment chybět a hra se na chvilku zadrhne. Avšak v závislosti na rozlišení víme, u kolika dnešních her se to stává při 8GB VRAM - u dvou, co jsem o tom četl. Proti výjimečné situaci s nedostatkem VRAM tu teda máš výhodu pro desítky možná až stovky titulů, kde využiješ DLSS, které ti zvedne výkon. To myslím každý hráč vezme jako značnou výhodu.

Přesto bych na tomto místě rád tazatele upozornil, že výkonem jsou grafické karty RTX 3060Ti a RX 6700XT vhodné pro rozlišení 1920x1080 (při tomto rozlišení není známa žádná hra, která by potřebovala pro zcela plynulý běh více než 8GB VRAM) a pro rozlišení 2560x1440 (8GB VRAM stačí naprosté většině titulů), ale ani jedna karta (RTX 3060Ti, RX 6700XT) nemá výkon na 3840x2160 (4K) a mimochodem RTX 3060Ti nemá na 4K ani dost paměti.

pánové, raytracing je jednoznačná odpověď pro nvidia.
jen mi připadalo omezené nahrazovat notebukovou osekanou 3060 její stolní verzí.
žádné hry nehraju, štítím se jich jako mentálního odpadu. ale když to někdo potřebuje (asi jako tupý facebook), má tu možnost.
a tam kde není rt prioritou, tam má amd větší výkon proti stolnímu lowendu (natož notebukové) gtx3060, to je celé.