Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pomalá rychlost WIFI z hotspotu na telefonu ve Windows 10

Dobrý den,

obracím se sem s problémem, se kterým si bohužel nevím rady.

Na telefonu mám neomezená data, využívám je do té míry, že si doma zakládám na telefonu hotspot a připojuji se takto na desktopu přes USB network adaptér k internetu. Přišlo mi nicméně divné, že když se připojuji na hotspot z PC, tak podle speedtest funkce na googlu, je rychlost stahování jen cca 8-10mb/s, a ze starého telefonu (Honor10) je rychlost razantně vyšší, cca 50mb/s.

Tak nějak jsem si řekl, že důvodem je limit rychlosti v USB. Moje základovka má sice USB 3.2, nicméně obvykle se přenosové rychlosti pohybují kolem 10mb/s, ať už je to z SD karet, flashek nebo externích HDD.

Pořídil jsem si tedy síťovou kartu do PCI-E "TP-LINK Archer TXE75E", která má podporu až WiFi6e (stejně jako můj telefon který hotspot zakládá, Google Pixel 6), vše jsem úspěšně napojil, nainstaloval ovladače, jen abych zjistil, že se rychlost absolutně nezměnila.

Napadá někoho čím by to mohlo být, že mi to běží na PC tak pomalu a naopak na telefonu až 6x rychleji? :) Podle mě to bude něco ve Windowsech, popřípadě v BIOSu, nicméně na nic jsem asi za 5 hodin nepřišel.

Samozřejmě připojení běží na 5ghz, mezi zařízeními nejsou žádné obstrukce blokující signál a ovladače jsou aktuální.

Takové shrnutí
Google Speedtest na telefonu zakládající hotspot (Pixel 6) v rychlosti 4G - cca 100MB/s
Google Speedtest na starém telefonu (Honor 10) připojeném na Pixel 6 hotspot - cca 50MB/s
Google Speedtest na PC připojeným na Pixel 6 hotspot - cca 8MB/s

Základní deska PC: ROG Strix X570-F Gaming
Síťová karta: TP-LINK Archer TXE75E

Předem mockrát děkuji za odpovědi.

obvykle se přenosové rychlosti pohybují kolem 10mb/s, ať už je to z SD karet, flashek nebo externích HDD.

tipuju to na vlastoruční čili žádnou instalaci základních ovladačů.
v celém textu jsem hledal co máš, přehlíd jsem že až vtipně na konci: ROG Strix X570-F Gaming
https://rog.asus.com/cz/motherboards/rog-strix/rog-strix-x570-f-gaming-model/helpdesk_download/

zvolíš systém a stáhneš:

1) chipset driver, 2) restart, 3) zbytek

vidím AMD Chipset driver V4.07.13.2243 For Windows 10/11 64-bit, zbytek co potřebuješ se instaluje po restartu.
i tak je mi ta nízká rychlost usb3 záhadou.
byl tu kdysi pacient, hádal se všemi že on to dělá dobře, pak z něj vylezlo že všechno připojuje přes usb hub s dlouhým kabelem. to doufám není tvůj případ.

čtu nepozorně, už asi 20 let. to je tak když u každého stoláka předpokládám usb krám.

nicméně si zkouším představit ten stav: stolák má na zadní straně u zdi nějaké skoro zbytečné antény. kdesi v prostoru je hotspotí mobit - a wifi má ty antény nějak najít skrz stínění plechové bedny a kabelů vzadu.
to se mi moc nezdá.
tak snad nám víc o příjmových podmínkách řekne screen z inssideru.

Zkoušel jsem na telefonu možnosti nastavení WPA2, WPA2/WPA3, WPA3 a výsledek opět stejný, nastavit jinou verzi WIFI mě telefon bohužel nenechá.
Dnes jsem i aktualizovat BIOS, také nic. Hardwarem/firmwarem to nejspíš nebude, tím jsem si celkem dost jistý.. Vlastně že by to bylo tím se mi ani nechce nějak věřit.
Zítra zkusím buď kompletní čistou reinstalaci Win10 nebo spíše upgradovat na Win11, který mi umožní používat pásmo 6gHz, což by měl zvládat jak telefon tak i síťovka (oba mají ve specifikacích možnost využívat WIFI6e) a uvidím.